Oční záněty se nejčastěji objevují v letních měsících

Letní měsíce bývají pro oči nejnáročnějším obdobím. Na vině je intenzivnější sluneční záření, častěji zapnutá klimatizace, nadměrně chlorovaná nebo naopak znečištěná voda. I zdánlivě banální oční onemocnění může mít vážné následky. Právě během léta jsou záněty očí častější. Jak se projevují a kdy zamířit k očnímu lékaři? 

Příčin vzniku očního zánětu je hned několik. Postihnout mohou různé části oka, projevy mají ale zpravidla totožné. „Záněty očí jsou nejčastěji připisovány bakteriální nebo virové infekci. Průběh se liší podle toho, která část oka je zasažena. Mezi nejčastější patří záněty spojivek, víček, rohovek. Méně častější, ale o to závaznější jsou nitrooční záněty. Záněty se projevují zarudnutím očí, pálením, svěděním, slzením, zamlženým viděním, světloplachostí a pocitem cizího tělíska či bolesti v oku. Proto může mít člověk, kterého trápí oční zánět, větší potřebu mrkání,” popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Mnoha problémům s očima se lze vyhnout. Jaká je prevence zánětlivých onemocnění zraku a kdo by měl být obezřetnější? „Náchylnější k očním zánětům jsou lidé pracující venku, v klimatizovaných místnostech, nositelé kontaktních čoček a alergici. Důležitou prevencí jsou v létě kvalitní sluneční brýle nebo používání umělých slz při práci v klimatizovaných prostorách. Podstatné také je neplavat s kontaktními čočkami, nepotápět se v moři bez plaveckých brýlí, případně si oči po plavání propláchnout čistou vodou nebo umělými slzami,” doporučil Pavel Stodůlka.

Další podstatnou prevencí je sledování kvality vody, ve které se člověk chystá koupat. Významné procento stojatých vod v Česku bývá v létě pravidelně zamořeno sinicemi. „Koupání ve vodě zamořené sinicemi může způsobit zánět spojivek nebo rohovky. Léčba takových zánětů bývá někdy komplikovaná a může způsobit trvalé poškození zraku. Obzvlášť nebezpečné jsou sinice pro malé děti, starší lidi, těhotné ženy, alergiky a nositele kontaktních čoček,“ varoval Pavel Stodůlka.

S návštěvou lékaře není dobré otálet. Je třeba mít na paměti, že pokud se potvrdí infekční zánět, může snadno postihnout všechny členy domácnosti. Je proto třeba dodržovat přísnější hygienické zásady a vyvarovat se půjčování věcí, které přišly do styku s nemocným okem. „Při zánětu oka je nutné dodržovat určitá hygienická pravidla – nemocný by měl používat výhradně svůj ručník a vlastní hygienické potřeby, měl by se vyhnout mnutí a sahání do oka. Nedoporučuje se používání kosmetiky přímo na očích ani v jejich okolí. Pokud trpí nemocný dioptrickou vadou, je doporučeno během léčby omezit nošení kontaktních čoček - v tomto případě jsou brýle pohodlnější i hygieničtější. Zanícené oko může být rovněž citlivé na světlo, proto je vhodné nosit tmavé brýle, které podráždění světlem zmírní,” doporučil Pavel Stodůlka.

Délka léčby závisí na typu očního zánětu, může trvat několik dnů i týdnů. „Už při lehkém projevu zánětu je na místě navštívit očního lékaře. Mohlo by se sice jednat o méně závažné onemocnění, ale stejně tak i o zánět většího rozsahu. Při lehčích formách stačí aplikace očních kapek. Těžší formy mohou vyžadovat složitější léčbu včetně operativního řešení. Lékařské ošetření by měl člověk vyhledat při každém, byť i menším projevu očního zánětu. Je důležité zachytit a léčit zánět včas. Neléčený zánět může totiž ve výjimečných případech vést i k trvalému poškození zraku,“ varoval Pavel Stodůlka.

KUSMI TEA 28denní čajový rituál na posílení imunity

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

Anketa
POČASÍ
BLOG: PARAEVROPSKÁ CESTA

Můj projekt PARAEVROPSKÁ CESTA:

21.3.2019 jsem odstartovala svůj cestovatelský projekt výletem do Vídně. Chtěla jsem navštívit všechna hlavní města zemí, která leží v Evropě, ale netušila jsem, že zakrátko bude pozastaven. Projekt jsem změnila s ohledem na zněny, které přinesla pandemie a do projektu zařadím všechny své cesty po světě, i ty do Brna. Na poslední výpravu jsem se vydala s mojí Zuz letos červenci. Bergamo, Milano a italský venkov. Bohužel 3. den večer naše cesta skončila… Zuza si zlomila nohu.

Kdo jsem?

Jsem novinářka, sociálně-právní poradce, lektorka, psychoterapeutka, máma, kamarádka, ale nikdy jsem nebyla cestovatelka. Cestování vždy bylo bohužel na samém okraji mého žebříčku aktivit, bylo prostě zbytné. Přišel čas to změnit! Cestuji podle finančních možností, ale zážitky se koupit nedají, ty fakt musíte zažít a nepotřebujete nijak velký rozpočet, podstatné je si to užít!

Lenka Žáčková

21.3. 2019 jsem se vydala do Vídně.

 

Facebook

Návštěvnost
TOPlist
JDI nahoru