Oční záněty se nejčastěji objevují v letních měsících

Letní měsíce bývají pro oči nejnáročnějším obdobím. Na vině je intenzivnější sluneční záření, častěji zapnutá klimatizace, nadměrně chlorovaná nebo naopak znečištěná voda. I zdánlivě banální oční onemocnění může mít vážné následky. Právě během léta jsou záněty očí častější. Jak se projevují a kdy zamířit k očnímu lékaři? 

Příčin vzniku očního zánětu je hned několik. Postihnout mohou různé části oka, projevy mají ale zpravidla totožné. „Záněty očí jsou nejčastěji připisovány bakteriální nebo virové infekci. Průběh se liší podle toho, která část oka je zasažena. Mezi nejčastější patří záněty spojivek, víček, rohovek. Méně častější, ale o to závaznější jsou nitrooční záněty. Záněty se projevují zarudnutím očí, pálením, svěděním, slzením, zamlženým viděním, světloplachostí a pocitem cizího tělíska či bolesti v oku. Proto může mít člověk, kterého trápí oční zánět, větší potřebu mrkání,” popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Mnoha problémům s očima se lze vyhnout. Jaká je prevence zánětlivých onemocnění zraku a kdo by měl být obezřetnější? „Náchylnější k očním zánětům jsou lidé pracující venku, v klimatizovaných místnostech, nositelé kontaktních čoček a alergici. Důležitou prevencí jsou v létě kvalitní sluneční brýle nebo používání umělých slz při práci v klimatizovaných prostorách. Podstatné také je neplavat s kontaktními čočkami, nepotápět se v moři bez plaveckých brýlí, případně si oči po plavání propláchnout čistou vodou nebo umělými slzami,” doporučil Pavel Stodůlka.

Další podstatnou prevencí je sledování kvality vody, ve které se člověk chystá koupat. Významné procento stojatých vod v Česku bývá v létě pravidelně zamořeno sinicemi. „Koupání ve vodě zamořené sinicemi může způsobit zánět spojivek nebo rohovky. Léčba takových zánětů bývá někdy komplikovaná a může způsobit trvalé poškození zraku. Obzvlášť nebezpečné jsou sinice pro malé děti, starší lidi, těhotné ženy, alergiky a nositele kontaktních čoček,“ varoval Pavel Stodůlka.

S návštěvou lékaře není dobré otálet. Je třeba mít na paměti, že pokud se potvrdí infekční zánět, může snadno postihnout všechny členy domácnosti. Je proto třeba dodržovat přísnější hygienické zásady a vyvarovat se půjčování věcí, které přišly do styku s nemocným okem. „Při zánětu oka je nutné dodržovat určitá hygienická pravidla – nemocný by měl používat výhradně svůj ručník a vlastní hygienické potřeby, měl by se vyhnout mnutí a sahání do oka. Nedoporučuje se používání kosmetiky přímo na očích ani v jejich okolí. Pokud trpí nemocný dioptrickou vadou, je doporučeno během léčby omezit nošení kontaktních čoček - v tomto případě jsou brýle pohodlnější i hygieničtější. Zanícené oko může být rovněž citlivé na světlo, proto je vhodné nosit tmavé brýle, které podráždění světlem zmírní,” doporučil Pavel Stodůlka.

Délka léčby závisí na typu očního zánětu, může trvat několik dnů i týdnů. „Už při lehkém projevu zánětu je na místě navštívit očního lékaře. Mohlo by se sice jednat o méně závažné onemocnění, ale stejně tak i o zánět většího rozsahu. Při lehčích formách stačí aplikace očních kapek. Těžší formy mohou vyžadovat složitější léčbu včetně operativního řešení. Lékařské ošetření by měl člověk vyhledat při každém, byť i menším projevu očního zánětu. Je důležité zachytit a léčit zánět včas. Neléčený zánět může totiž ve výjimečných případech vést i k trvalému poškození zraku,“ varoval Pavel Stodůlka.

Audioknihy: Černé léto

Prací papírky

Klenoty

Anketa

Jaké koktejly máte nejraději vy???

Mojito
546 x [13%]
Aperol spritz
354 x [9%]
Cuba Libre
362 x [9%]
Piňa Colada
353 x [9%]
Daiquiri
343 x [8%]
Margarita
453 x [11%]
Cosmopolitan
361 x [9%]
Mai-Tai
374 x [9%]
Whiskey sour
406 x [10%]
Pisco sour
556 x [14%]

Celkem hlasovalo : 4108

BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru