Domů Sport

Roman Staněk je supertalent, který pojede za stáje Charouz Racing Systém F3!

Pokud jste si říkali, že se letos v rámci juniorských formulových kategorií se nic moc nestalo, tak těsně před startem sezóny (3. - 5. července v Rakousku) přímo explodovala bomba. V barvách české stáje Charouz Racing System v šampionátu F3 pojede český supertalent Roman Staněk, navíc s možností opce pro F2. Nahradí tak Fina Nika Kariho. Cesta k vysněnému startu v elitní F1 je tak pro teprve šestnáctiletého mladíčka otevřená.

Na něco podobného český motoristický sport dlouho čekal. Enge, Janiš nebo Jan Charouz, tihle všichni do Formule 1 více či méně nakoukli. Jméno Romana Staňka se formulový svět začal učit na začátku roku 2019, kdy se představil v italském a německém seriálu F4, kde získal titul nováčka roku a celkově v sezóně skončil čtvrtý. Předpokládalo se, že pro letošní rok zamíří do Formule Regional European Championship, kde bude potvrzovat svůj talent. A zřejmě by se tak opravdu i stalo, nebýt koronavirové krize, která všechny závody na planetě přerušila. Během „volných” měsíců se totiž v Charouz Racing System rozhodli, že Romana angažují rovnou pro šampionát Formule 3! 

Pro Romana Staňka, který bydlí v malé vesničce Zašová na Valašsku a studuje soukromou střední školu „Kostka“, se tak jako blesk z čistého nebe otevřela obrovská šance. V šestnácti letech usedne do kokpitu formule, která má svými parametry k vysněné F1 blízko. „Ano, dáme Romanovi šanci. Cítíme, že má opravdu výjimečný talent. A pokud se nemýlíme, je zbytečné, aby jezdil další sezónu někde jinde,“ usmíval se majitel českého týmu Antonín Charouz. Přitom to byl právě on, kdo do F1 už dovedl celou řadu dnes slavných jmen. Na talenty má čich, což mnohokrát prokázal. Stejný názor má i Autoklub České republiky. „Roman je zcela mimořádný talent, je tedy samozřejmě zařazen i v sezoně 2020 do české reprezentace. Navíc, co bychom si mohli přát víc než českou naději v českém týmu prestižního juniorského seriálu,“ pochvaloval si prezident Autoklubu Jan Šťovíček. 

Na druhou stranu i Charouz jde s kůží na trh. I pro Romana je samozřejmě F3 velká výzva. „Uvědomuji si, že tento krok není úplně běžný. Ale také ne ojedinělý, podobnou šanci už jezdci v minulosti dostávali a řada z nich ji využila. Všichni víme, že v Romanovi ‚to’ je. Má to srovnané i v hlavě. Takže není důvod, aby se ve Formuli 3 neprosadil,“ má jasno Charouz. Z obrovské šance by se mnohým z nás roztřásla kolena. Staněk ji však bere jako součást své kariéry. „Kdyby mi to někdo řekl na začátku sezóny, asi bych nevěřil. Ale když tato výzva přišla, s radostí ji přijímám. Musím se moc věcí naučit, ale chci do F1, takže F3 je logickou zastávkou. A chci vyhrávat,“ nedělá si alibi klučina, jehož vrstevníci spíš přemýšlejí o tom, jestli jim projde pár dní za školou. Uvidíme, jak se Roman prosadí. Kdo ale jeho kariéru alespoň trochu sleduje, tak dobře ví, že F1 je opravdu blízko...

Foto: archiv Charouz Racing System

Audioknihy: Černé léto

Prací papírky

Klenoty

Anketa

Jaké koktejly máte nejraději vy???

Mojito
570 x [13%]
Aperol spritz
369 x [9%]
Cuba Libre
383 x [9%]
Piňa Colada
370 x [9%]
Daiquiri
362 x [8%]
Margarita
472 x [11%]
Cosmopolitan
377 x [9%]
Mai-Tai
395 x [9%]
Whiskey sour
424 x [10%]
Pisco sour
573 x [13%]

Celkem hlasovalo : 4295

BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru