Nahrávám...

Domů Sport

Velká cena F3 v Rakousku: Fraga, Staněk ani Schumacher na body nedosáhli

Nouzový stav kvůli pandemií koronaviru byl konečně odvolán a na rakouském Red Bull Ringu konečně začala sezóna šampionát FIA Formula 3. Samozřejmě u toho byla i česká stáj Charouz Racing System s oproti loňské sezóně stoprocentně pozměněnou sestavou. Igor Fraga, Roman Staněk a David Schumacher ukázali odhodlání bojovat, zkušenosti jim však zatím chybí.

Jen několik dní před startem sezóny se teprve šestnáctiletý český talent Roman Staněk dozvěděl, že naskočí do úvodního víkendu F3 v Rakousku. A i když neměl příliš času se s monopostem seznámit a neabsolvoval ani testy před sezónou, nevedl si na Red Bull Ringu vůbec špatně. Velmi dobré desáté místo z kvalifikace sice bohužel nepotvrdil a v hlavním závodě skončil sedmnáctý i proto, že hned po startu uslyšel ve sluchátkách pípnutí, myslel si, že jde o virtuální safety car a po zpomalení ho několik pilotů snadno předjelo. 

Brazilský sympaťák Igor Fraga ukázal, že mu nechybí rychlost. V sobotu odstartoval z posledního místa, ale pěknou jízdou se dostal až na šestnáctou příčku. Nositel slavného příjmení David Schumacher v hlavním závodě bojoval spíš sám se sebou a konečné pětadvacáté místo nebylo příliš k chlubení.

Na nedělní sprint se otočilo pořadí prvních desíti jezdců a oproti loňské sezóně bodovalo ne prvních osm, ale rovnou deset jezdců. Staněk musel hned ve druhém kole na výlet mimo trať a klesl až na průběžné dvaadvacáté místo. V devatenáctém kole byl pak příliš široký při nájezdu do cílové rovinky a doslova rozstřelil polystyrenové označení DRS zóny. Do cíle tak po návštěvě boxů dorazil až jako 24. Základní cíl, který od vedení týmu slyšel, tedy dojet do cíle, však splnil. Už za týden na stejném okruhu může čerstvě nasbírané zkušenosti zúročit.

Mr. Playstation Fraga měl v neděli smůlu. Startoval ze šestnácté příčky, do cíle dojel jako 26., když měl problémy v posledním kole a ztratil mnohem lichotivější patnácté místo. Pravdou je, že jakékoli velké manévry v poli, kde máte třicet vozů, jsou dost složitá záležitost. Takže ať se jedenadvacetiletý talent snažil sebevíc, na lepší výsledek to zkrátka nebylo. David Schumacher si z pětadvacátého místa systematicky prokousával kupředu. Několika pěknými manévry se dostal přes deset soupeřů, tím pádem dojel 15. a byl nejlepším vozem Charouz Racing System. 

Další Velká cena Štýrska se jede 10.-12. července opět na Spielbergu. 

Antonín Charouz, majitel týmu, řekl: „Naši nováčci hlavně sbírali zkušenosti. Všichni dojeli do cíle, což byl primární cíl. Roman seděl v monopostu F3 v pátek poprvé, zázraky jsem určitě nečekali. Věřím, že příští týden na stejném okruhu už zajedeme lepší výsledky.“

Jamie Dye, manažer týmu, uvedl: „Podmínky byly celou dobu dobré, v neděli jsme čekali, že se kluci oproti sobotě zlepší. David se posunul o hodně míst, bohužel Igor měl v posledním kole problém s palivovým čerpadlem. Roman neměl žádný čas na testování, ale během závodů se rychle učil. Udělali jsme progres v nastavení a výkonu, ale víme, že do příštího závodu se musíme hodně zlepšit. Klíčová bude kvalifikace, která nám může pomoci k lepším výsledkům.“

Roman Staněk vysvětlil: „Moje první Velká cena v kokpitu formule 3 byla velmi poučná. Je to řežba a jsme tak vyrovnaní, že i malá chyba je okamžitě vidět. Rychlost jsme měli od prvního tréninku, kvalifikace se mi docela povedla. Musíme ještě dopilovat to, že v rychlých zatáčkách je složité za někým jet, protože auto má přítlak. Do dalších závodů se chci určitě zlepšit a pokud možno jet více vpředu, abych si z nich mohl odnést co nejvíce.“

Igor Fraga tvrdil: „V sobotu jsme měli dobrou rychlost, myslím, že byla šance získat nějaký bod. Ale doplatili jsme na problémy v kvalifikaci. Pak je těžké jít do závodu ze zadních pozic, když máte na startu třicet aut. Naučil jsem se hodně nového, mnoho nových zkušeností. V neděli auto nejelo tak skvěle, jako den předtím a bylo složitější závodit. Udělali jsme nějaké změny v nastavení, ale nešlo to tak, jak jsme čekali. Na další závody v Rakousku se těším, trať už přeci jen trochu znám.“

David Schumacher řekl: „V pátek jsme měli problémy s kvalifikací, což znamenalo špatnou výchozí pozici do hlavního závodu. Moc se s tím pak dělat nedalo, je složité předjíždět v tak širokém startovním poli a neudělat chyby. Neděle byla z mého pohledu lepší, dostal jsem se před několik soupeřů. Už za pár dní nás čekají další závody, musíme se zaměřit na lepší komunikaci v týmu a udělat vše co můžeme pro nejlepší výsledek.“

Foto: Dutch Photo Agency

T-E-O

AKTUALITY
ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM
Anketa

KOLIK ZNÁTE OSOBNĚ NAKAŽENÝCH NEBO TĚCH, KTEŘÍ MĚLI KORONAVIRUS (ne, jen z doslechu)?

Žádného
125 x [11%]
Jednu osobu
108 x [10%]
Dvě osoby
119 x [11%]
Tři osoby
113 x [10%]
Čtyři osoby
105 x [9%]
Pět - deset osob
97 x [9%]
Jedenáct - dvacet osob
104 x [9%]
Jednadvacet - čtyřicet
114 x [10%]
Desítky (více než 41 a méně než 100)
131 x [12%]
Více než sto
109 x [10%]

Celkem hlasovalo : 1125

BLOG: PARAEVROPSKÁ CESTA
Jsem novinářka, sociálně-právní poradce, lektorka, psychoterapeutka, máma, kamarádka, ale nikdy jsem nebyla cestovatelka. Cestování vždy bylo bohužel na samém okraji mého žebříčku aktivit, bylo prostě zbytné. Přišel čas to změnit! Cestuji podle finančních možností, ale zážitky se koupit nedají, ty fakt musíte zažít a nepozřebujete nijak velký rozpočet, podstatné je si to užít!

Rozhodla jsem se, že navštívím všechna hlavní města zemí, která leží v Evropě, to byl původní plán. Nakonec jsem se rozhodla, že do projektu zařadím všechny své cesty po světě, i ty do Brna... Můj projekt PARAEVROPSKÁ CESTA měl být původně tříletý, ale okolnosti se celosvětově změnily.

Historicky mám za sebou návštěvu Pažíže, Bruselu, s mojí Zuz jsem absolvovala většinu výprav. Společně jsme se vydaly do Dublinu, prošly jsme Andalusii a byly jsme také ve Varšavě, v Berlíně a v Londýně, který byl naším posledním velkým výletem a asi na pěkně dlouhou dobu. Sama jsem se vydala jen do Bratislavy, snad jen tam se totiž domluvím bez pomoci. 

Lenka Žáčková

Je to rok, co jsem zahájila svoji Paraevropskou cestu.

21.3. 2019 jsem se vydala do Vídně.

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

Návštěvnost
TOPlist
PALEC NAHORU PRO VŠECHNY ODPOVĚDNÉ!

JDI nahoru