Jak díky hravosti naučit prvňáčky první písmenka

Do školních lavic usedlo sto tisíc prvňáčků, kteří už během prvních týdnů se začnou seznamovat s psaním a čtením. Často to pro ně ale nebývá snadné a učení jim přijde nuda. Zábavnou alternativou, jak se naučit první písmenka a slabiky, může být korálkování, psaní na keramiku nebo textil či tvarování písmen ze speciální hmoty. Takové učení pak bude bavit nejen děti, ale i jejich rodiče.

Děti mají rády kreativní vyjadřování. Navlékání korálků má kromě fantazie pozitivní vliv i na pohybový rozvoj dítěte, kdy cvičí jemnou motoriku. Navíc je i vhodným způsobem, jak se mohou děti naučit první písmenka nebo hláskování. „Už několik let jsou korálky s písmenky evergreenem. Na trhu je k dostání hned několik variant písmenkových korálků. Velmi oblíbené jsou plastové, ty jsou velmi lehké a mají širší průtah, díky kterému se dětem navlékají opravdu snadno. Mezi populární patří i dřevěné korálky, do kterých jsou písmenka vyryta pomocí laseru na všechny čtyři strany. Novinkou v sortimentu jsou pak silikonové korálky s písmenky. Z nich se vyrábí především doplňky pro miminka. Prvňáčci tak mohou vyrobit například klip na dudlík pro svého mladšího sourozence s jeho jménem. Při práci s korálky se kreativitě meze nekladou, děti mohou vyrábět náramky, náhrdelníky nebo dekorace do dětského pokoje. Korálky s písmenky mohou doplnit barevnými korálky nejrůznějších tvarů nebo doplnit originálními přívěsky. Během učení si tak navíc vlastnoručně vyrobí stylový módní doplněk nebo dárek pro příbuzné či kamarády,“ řekl Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků.

Děti, které už zvládají napsat první písmenka, jistě nadchnou speciální fixy na keramiku nebo textil. Kromě procvičování psaní tak mohou vyrobit originální dárek nebo vzpomínku na svá první písmenka a slova. „Barvy pro kreativní tvoření, které nabízíme, se vyznačují dlouholetou tradicí a jsou známé nejen širokým spektrem zářivých a dlouhotrvajících odstínů, ale také svou kvalitou. Děti si mohou písmenka procvičovat na materiálech, jako je sklo, porcelán, kov nebo textil. Vyrobit si tak mohou originální triko se svým jménem, hrnek s věnováním pro babičku nebo třeba sklenici s vtipným vzkazem pro jejího majitele. Speciální fixy zaručí sklu, keramice, porcelánu či kovu zářivé odstíny jednotlivých písmen. Popsané předměty potom už jen stačí zatvrdit v troubě při 160 °C na 90 min. a lze je mýt v myčce. Popisovače mají jednoduchou aplikaci a přesné dávkování náplně, práce s nimi je proto pro děti velmi snadná. Fixy určené pro psaní na textil jsou na vodní bázi a zaručují zářivou barvu, která je pratelná až do 60 °C. Barva se zafixuje zažehlením nebo schnutím v pokojové teplotě,“ popsal Martin Stibor.

Děti se ale nemusí učit písmenka jen jejich psaním, čtením nebo opakováním, mohou je i tvarovat. „Speciální hmota fimo je polymerová modelovací hmota konzistencí podobná plastelíně. Po krátkém hnětení se stává měkkou, poddajnou a lehko tvarovatelnou. Je zcela zdravotně nezávadná, a tvořit z ní tak mohou i malé děti. Jednotlivé barvy se snadno míchají, nejsou třeba žádné speciální pomůcky, stačí fantazie. Děti mohou vybírat z celé palety pestrých barev, některé z nich dokonce obsahují drobné třpytky. S hmotou se dá pracovat ihned po vybalení a hotový výrobek se pak peče 30 minut při teplotě 110 °C,“ uvedl Martin Stibor.

Audioknihy: Vila v Itálii

Prací papírky

Dětská kosmetika

Anketa
BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru