Kolagen bychom měli doplňovat

Udržet si krásnou pleť a pružné tělo můžete i ve vyšším věku. Nestačí však různé krémy, kúry, tabletky, masky ani pohyb. Pokud nám totiž začne s věkem ubývat bílkovina zvaná kolagen, vytrácí se i naše mladistvá krása a pružnost. Zajímá vás, jak předejít nechtěnému předčasnému stárnutí?

Proč je vlastně kolagen tak důležitý?

Kolagen často neprávem opomíjíme. Dermatoveneroložka MUDr.  Vanda Martišková říká: „Kolagen je základní stavební bílkovina lidského těla, odpovídá za pevnost kůže, šlach a chrupavek, ale nachází se také ve vlasech a nehtech. Jeho úkolem je udržování pevnosti a odolnosti těchto struktur, čímž přímo ovlivňuje zdraví, ale i krásu. Po 25. roce života však jeho přirozená tvorba v těle začíná klesat.“  Všimnout si toho můžeme například na bolavých kloubech, vráskách či ochablé pokožce, která

již zdaleka nepřipomíná pružnou a hladkou dětskou tvář. Pokud chceme být fit, je důležité kolagen tělu průběžně doplňovat. Ukazuje se, že v tekuté formě je nejefektivnější, protože tělo tak dokáže vstřebat až 99 % této drahocenné látky! Na rozdíl od podávání v podobě tabletek nebo mastiček se dostane všude tam, kde je ho nedostatek. „Aby měl kolagen maximální efekt a blahodárné účinky na zdraví, je důležité vytvořit si každodenní rutinu,“ říká majitelka kosmetické a farmaceutické společnosti Pharma MKL Katarína Demetriou. „Ideální je zředit tekutý kolagen s vodou a vypít ho večer před spaním.“

Co je dobré vědět o kolagenu?

  • Tvoří až 30 % všech stavebních bílkovin v našem těle.
  • Jeho množství a kvalita s věkem klesají.
  • Nevděčíme mu jen za krásu, ale také za zdraví našich kostí, vlasů, pokožky, kloubů, šlach či nehtů.
  • Kolagenu nepřeje kouření či nadměrné UV záření.
  • Nejlepší je doplňovat ho ve formě tekutého, hydrolyzovaného kolagenu, v kombinaci s vitamínem C.

Životnost kolagenu v našem těle

Kolagen má vlastní "koloběh života" - z organismu se nám postupem času vytrácí. Jaká je však jeho kvalita a množství v těle v různých etapách života?

  • Zářivé mládí v pětadvaceti

Bohužel už po dvacítce máme důvod strachovat se o tenčení zásob kolagenu. K urychlení přispívá i uspěchaný způsob života a mnohdy nedostatečně kvalitní péče o pokožku. Ano, čtete dobře, kvalitní! Pokud se však budete vyhýbat kouření a zvýšenému UV záření, úbytky kolagenu naštěstí nebudou v tomto životním stádiu až tak velké.

  • Citelné změny ve čtyřiceti

Čtyřicet let je přesně ten čas, kdy si začnete citelně uvědomovat úbytek kolagenu. Dochází k jeho výraznému poklesu, přibližně až o 30 %. Svalstvo ochabuje, objevují se vrásky, trpí chrupavky, bolí nás kosti, pokožka je sušší a vlasy lámavé. Pokud jste dosud zanedbávali péči o pokožku, nastal ten správný čas, abyste se o ni začali řádně starat.

  • Vytrácející se pružnost po šedesátce

Po šedesátce má už většina žen po menopauze. „Během menopauzy dochází v těle ženy k dramatickým hormonálním změnám. Hladina estrogenu prudce klesá, což má za následek široké spektrum nepříjemných změn. Estrogen je hormon, který kromě mnoha jiných funkcí ovlivňuje i fibroblasty, buňky produkující kolagen. Jeho nedostatek se proto projevuje především ve tkáních, které kolagen obsahují - kůže, chrupavky, nehty, vlasy. Pro menopauzální pleť je typická postupná suchost, vrásky, tmavé skvrny, menší pružnost kůže a její ztenčování. Obdobné změny postihují i jiné tkáně. Jde o tzv. hormonální stárnutí organismu,“ vysvětluje dermatoveneroložka MUDr. Vanda Martišková. To vede k celkovému úpadku vitality. V tomto věku dochází k úbytku kolagenu a v těle nám zůstává přibližně 40% množství.

  • Pětina zásob kolagenu po osmdesátce

Po dosažení tohoto úctyhodného věku hladina kolagenu v našem těle klesne na pouhých 20 %, proto jsou výživové doplňky a suplementy na jeho podporu v tomto věku opravdu nezbytné.

Ideální kolagen

Abychom z užívání tekutého kolagenu vytěžili maximum, je důležité vybrat si ten správný. „Kolagen by měl být v co nejčistší formě bez různých přidaných látek, které snižují jeho dávku v přípravku. Doporučuje se sáhnout i po hydrolyzovaném kolagenu, který je díky svému zpracování nejrychleji a nejlépe vstřebatelný,“ radí Katarína Demetriou, majitelka kosmetické a farmaceutické společnosti Pharma MKL, která má v portfoliu hydrolyzovaný kolagen Optimal Plus F - PRO Collagen.

Při užívání se kolagen nebojte zkombinovat s vitamínem C, který přispívá k jeho správné absorpci. „Vitamín C je důležitý v procesu hojení tkání, obranyschopnosti před infekcemi a jako antioxidant chrání buňky před oxidativním stresem. Zvyšuje také vstřebávání železa a je důležitý při metabolismu bílkovin a přenosu nervového vzruchu. Málokdo ví, že při tvorbě kolagenu hraje nezastupitelnou roli právě tento vitamín. Je zapotřebí již v první fázi produkce kolagenu a odpovídá vlastně za jeho základní vlastnost - pevnost. Jeho nedostatek vede k tvorbě defektního a nestabilního kolagenu,“ dodává MUDr. Vanda Martišková.

Zdroj fotek: iStock a Pharma MKL

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

Anketa
BLOG: PARAEVROPSKÁ CESTA
Můj projekt PARAEVROPSKÁ CESTA:
Jsem novinářka, sociálně-právní poradce, lektorka, psychoterapeutka, máma, kamarádka, ale nikdy jsem nebyla cestovatelka. Cestování vždy bylo bohužel na samém okraji mého žebříčku aktivit, bylo prostě zbytné. Přišel čas to změnit! Cestuji podle finančních možností, ale zážitky se koupit nedají, ty fakt musíte zažít a nepozřebujete nijak velký rozpočet, podstatné je si to užít!

21.3.2019 jsem svůj cestovatelský projekt odstartovala. Na poslední výpravu jsem se vydala v únoru 2020 a křížem krážem jsem s mojí Zuz prochodila Londýn,

Rozhodla jsem se, že navštívím všechna hlavní města zemí, která leží v Evropě, to byl původní plán. Nakonec jsem se rozhodla, že do projektu zařadím všechny své cesty po světě, i ty do Brna.

Svět se změnil, takže nevím, zda ho někdy dokončím, i když slevím z původního projektu a nebudu navštěvovat nutně hlavní města, ale země jako takové...

Lenka Žáčková

Jsou to 3 roky, co jsem zahájila svoji Paraevropskou cestu.

21.3. 2019 jsem se vydala do Vídně.

PALEC NAHORU PRO VŠECHNY ODPOVĚDNÉ!

Facebook

POČASÍ
Návštěvnost
TOPlist
JDI nahoru