Jak je to s léčením křečových žíl…

Přírodními přípravky a alternativními medicínskými postupy, které by měly být buďto prevencí nebo úlevou od křečových žil (varixů) a jejich příznaků se to jen hemží. Pilulky na léčbu chronické žilní nedostatečnosti, koňské masti ulevující od oteklých nohou, doplňky stravy s velkým záběrem účinnosti – proti zánětům, otokům, rozpouštějící malé krevní sraženiny. Jaká je však ve skutečnosti jejich účinnost v boji proti křečovým žilám? Má vůbec cenu snažit se zmírnit příznaky a nedbat na problém samotný? Odborník na žilní problematiku primář Žilní kliniky v Praze MUDr. Ota Schütz nám pomůže zorientovat se v (ne)účinnosti přípravků slibujících úlevu od křečových žil.

Křečové žíly jsou dědičná záležitost. V případě, že je měli oba vaši rodiče, je pravděpodobnost, že vy je budete mít také někde okolo 90 %. Jestliže jimi trpěl jen jeden z vašich rodičů, pravděpodobnost se snižuje pouze nepatrně. Dle statistik trpí na křečové žíly 7 z 10 Čechů. U žen je výskyt ještě o něco častější. To není příliš pozitivní zpráva, ale naštěstí žijeme v době, kdy medicína kráčí mílovými kroky vstříc stále snadnějším, méně bolestivým a rychleji se hojícím metodám.
Dříve tomu tak úplně nebylo, proto se také dařilo mnohým náhražkám a alternativním metodám, které měly údajně křečové žíly redukovat. Koňské masti, chladící gely, doplňky stravy… Natírat si oteklé nohy chladící mastí zní rozhodně přijatelněji, než si nechat jít „vytáhnout“ křečové žíly. Tento nedbalý přístup dnes již naštěstí ustupuje. „V poslední době se výrazně snižuje procento lidí, kteří přicházejí se zanedbanými křečovými žilami. Díky zvýšenému zájmu o zdraví se mnohem více lidí informuje a zjišťuje, že tyto alternativní metody sice zmírňují bolestivé příznaky, křečových žil je však nezbaví. Osvěta v médiích a jiných informačních kanálech má za následek rozšířené povědomí o nových metodách odstranění křečových žil jako například lepení nebo různé druhy laserů, které jsou bezbolestné a téměř ihned zahojené. Starat se o své zdraví je čím dál populárnější. Stále více pacientů si uvědomuje, že léčitel s mastí mu nepomůže, ale operace ano, “ s úsměvem hodnotí primář Ota Schütz.

Obecně vzato jsou alternativní metody nejnebezpečnější tím, že uživatele nabádají k používání prostředku na úlevu od bolesti. Pacient tak může dva roky strávit mazáním mastí místo aby se snažil vyřešit samotnou příčinu bolesti.
Mnoho doplňků stravy se odvolává na účinky léků na předpis, které by měly zamezit tvorbě křečových žil. Některé fungují na bázi ředění krve (zamezují tvoření malých krevních sraženin, které zhoršují krevní tok), některé by zase měly bránit úniku vody z vlásečnic, čímž zamezují otokům. „U potravinových doplňků není nikdy jasné, jaké léčivé součásti obsahují. Neprochází žádnými kontrolními testy, které by potvrdily nebo vyvrátily jejich účinnost. Mnohdy se odvolávají na účinnost přírodních látek obsažených v produktu a pacient je postavený před rozhodnutí: uvěřit, nebo ne? Potvrzenou účinnost mají pouze farmaka schválená Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) a pouze takové léky může doktor předepsat,“ uvádí MUDr. Schütz. „Jediný efekt, který mohou tyto volně prodejné přípravky nabídnout, je placebo efekt,“ doplňuje primář Schütz.              
Co teď? Nezoufejte. V první řadě je důležité zjistit stav svých žil. Vyšetřit se můžete nechat třeba právě na Žilní klinice, která sídlí v Praze na Vinohradech. Lékař barevným ultrazvukem zkontroluje stav vašich varixů a doporučí další postup. Léky na úlevu od bolesti nohou jsou naprosto legitimní, i ty je ale lepší mít na předpis a potvrzené od lékaře.
Většina způsobů samoléčby vás pouze zdrží od účinných metod léčby a připraví o peníze. Mastičky a gely můžou fungovat třeba na komáří štípnutí, křečových žil vás však nezbaví. Proto je důležité křečové žíly nepodceňovat a včas si zajít na vyšetření. Končit totiž můžou i trombózou nebo plicní embolií. 
Varixů vás dnes odborníci zbaví během jednoho dne. A po zákroku můžete jít hrát třeba volejbal.

Foto: archiv Oty Schütze

Audioknihy: Černé léto

Prací papírky

Klenoty

Anketa

Jaké koktejly máte nejraději vy???

Mojito
570 x [13%]
Aperol spritz
369 x [9%]
Cuba Libre
383 x [9%]
Piňa Colada
370 x [9%]
Daiquiri
362 x [8%]
Margarita
472 x [11%]
Cosmopolitan
377 x [9%]
Mai-Tai
395 x [9%]
Whiskey sour
424 x [10%]
Pisco sour
574 x [13%]

Celkem hlasovalo : 4296

BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru