Karlos Vémola podstoupil komplexní screening

Český novodobý gladiátor, hvězda zápasů smíšených bojových umění (MMA), považovaných za vůbec nejtvrdší sport na světě, se chystá na svůj další velký duel. Již 16. března ho svede s Martinem Šolcem, veteránem, který se tak rozloučí s aktivní kariérou. To však pro třiatřicetiletého Vémolu zdaleka neplatí: dvojnásobný šampión UFC, kde bojoval jako vůbec první Čech v historii, je na vrcholu sil. A protože si chce formu a zdraví dál udržet, podstoupil v rámci přípravy na březnový zápas komplexní screening. Série zhruba dvaceti vyšetření, provedených během jednoho dne lékařským týmem z Kliniky GHC Praha, přesně ukázala stav jeho organismu. A dala „českému Terminátorovi“ návod, jak může své tělo i zdraví dál posílit.

Třiatřicáté narozeniny byly pro Karlose Vémolu mezníkem. „Aktivně zápasím už sedmadvacet let, trénuju šest dnů v týdnu, tréninky mám čtyřikrát denně. Nakládám si maximum a je mi jasné, že pokud chci vyhrávat dál, musím se o svoje zdraví víc zajímat a starat,“ říká Karlos Vémola. Od screeningu na Klinice GHC Praha očekával především posílení imunity, tipy na regeneraci a doplnění chybějících minerálů a živin. A také podrobnou informaci o svém celkovém zdravotním stavu i o jednotlivých orgánech, na které by mohl navázat dlouhodobým plánem zdravotní péče.  

„Komplexní screening ukázal, že tělo pana Vémoly je navzdory mimořádné námaze ve výborné kondici, což může svědčit o správně nastaveném tréninkovém plánu i dobré genetické výbavě,“ uvádí MUDr. Renata Virtová, primářka interního a kardiologického oddělení Kliniky GHC Praha. „Například křivka EKG je v jeho případě ukázková. Radost může mít z nadprůměrné odolnosti kostí, z kapacity a výkonu svých plic, a hlavně mu dobře vyšly zátěžové testy zaměřené na srdce a oběhový systém.“

Právě kardiologická vyšetření jsou v rámci komplexního screeningu velmi důležitá, protože hektický život, stres a nepravidelná strava vedou u mnoha lidí ke zvýšenému riziku ischemické choroby srdeční neboli nedokrvení srdečního svalu. „Každý by měl proto pravidelně kontrolovat hladiny cholesterolu, krevního tlaku a podstupovat EKG neboli elektrokardiografii, která odhalí srdeční funkci, pohyblivost srdečních stěn i přítomnost srdečních vad,“ doporučuje MUDr. Renata Virtová, vedoucí lékařka, která s týmem dalších specialistů provede na Klinice GHC Praha i několik komplexních screeningů denně. Zájem o ně mají zejména tvrdě pracující manažeři, podnikatelé a lidé s vysokým pracovním zápřahem – muži i ženy. Ti všichni totiž svoje tělo dlouhodobě zatěžují - a často i přetěžují - jak fyzicky, tak psychicky. „A stejně jako pan Vémola nemají čas, takže chtějí stihnout všechna vyšetření během jediného dne,“ dodává lékařka.  

 

Vyšetření nemocí, které ještě nepropukly

Komplexní screening zahrnuje dvacet vyšetření, která slouží k diagnostice onemocnění ještě ve fázi, než se u člověka objeví klinické příznaky. „Tedy z něj poznáme rozvíjející se onemocnění dříve, než plně propukne,“ upřesňuje doc. Lubomír Novák, zkušený internista z antiagingové a genetické ambulance Kliniky GHC Praha.  Screening je sestaven na základě poznatků moderní medicíny a zaměřuje se zejména na včasné podchycení kardiovaskulárních, onkologických, ale také civilizačních onemocnění. „Komplexní screening nám dá obraz toho, kde má dotyčný nejslabší článek a jak rychle bude stárnout. V obecné rovině totiž platí, že jsme tak staří, jak starý je náš nejslabší článek,“ upozorňuje doc. Novák.

Kliniku GHC Praha si Karlos Vémola vybral i proto, že tu kromě specialistů, zkušených lékařů s praxí na renomovaných pracovištích, stihl všechna vyšetření rychle, pohodlně a bez čekání. Včetně snídaně a odpočinku na pokoji, připomínajícím více hotel než zdravotnické zařízení. „Mám rád rychlá auta, a když chci, aby mašina jela, taky musí občas do nejlepšího servisu na technickou,“ směje se Vémola.

Mezi soupeři i fanoušky je známý jako neúnavný dříč. Ani nejtvrdší příprava ale nezabránila tomu, aby hvězdu bojového sportu, přitahujícího nejtvrdší muže této planety, občas neskolila jeho vlastní imunita. Některé zápasy tak musel odvolávat kvůli banální viróze nebo nachlazení. Tělo borce MMA dostává zabrat i přísnými dietami bez ovoce a zeleniny. A podepisuje se na něm i shazování váhy, které kolísá v rozmezí až třiceti kilogramů, shozených a znovu nabraných během pár měsíců. „Posledních čtyřiadvacet hodin před zápase, jsem schopen vyběhat a vypotit až sedm kilo a po něm pak rychle nabrat třeba dvanáct,“ otevřeně líčí Vémola, který v roce 2015 uvažoval, že kvůli zlomenině ruky pověsí už zápasnické rukavice na hřebík.

Ale nevzdal to. S českou vlajkou na trenýrkách vybojoval v mezinárodně obsazených zápasech UFC už dvě vítězství, a i doma posbíral snad všechny trofeje, co jen mohl. „Ještě před pár lety nás lidé považovali za pár bijců odněkud z garáže, dnes plníme stadiony,“ konstatuje Karlos Vémola, hvězda smíšených bojových umění, která jsou považována za vůbec nejrychleji se rozvíjející sport s největším nárůstem příznivců jak u nás, tak ve světě. „Chci zápasit ještě alespoň deset let a chci to dělat špičkově, takže musím zůstat co nejvíc a taky co nejdéle zdravý,“ uzavírá Vémola. Ten při šlapání na rotopedu během ergometrie lékařům prozradil, že jako kluk byl spíš „měkký“ a prohry zpočátku i obrečel. Dnes jeho přímočarému a ostrému stylu s těžko ubránitelnými downy - chvaty, jimiž dostává soupeře na zem - dokáže vzdorovat jen málokdo.

Audioknihy: Černé léto

Prací papírky

Klenoty

Anketa

Jaké koktejly máte nejraději vy???

Mojito
537 x [13%]
Aperol spritz
348 x [9%]
Cuba Libre
354 x [9%]
Piňa Colada
344 x [9%]
Daiquiri
338 x [8%]
Margarita
447 x [11%]
Cosmopolitan
357 x [9%]
Mai-Tai
368 x [9%]
Whiskey sour
401 x [10%]
Pisco sour
550 x [14%]

Celkem hlasovalo : 4044

BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru