Nezapomeňte na preventivní prohlídky u zubaře, obzvlášť u dětí

Spousta z nás letos kvůli opatřením souvisejícím s epidemií onemocnění COVID-19 zanedbávala pravidelnou preventivní péči a zubní nebyla výjimkou. S jakými problémy se kvůli tomu mohou potýkat dospělí i dětští pacienti, vysvětluje MUDr. Radoslav Lacina, vedoucí stomatolog Centra dentální péče MUDr. Laciny.

Na preventivní prohlídku minimálně jednou, na zubní hygienu dvakrát ročně

Standardně je doporučováno, aby každý z nás absolvoval dvě preventivní zubní prohlídky ročně. Podle doktora Laciny není půlroční interval nezbytně nutný, ale pouze v případě, že o svůj chrup pravidelně pečujete. Pokud však máte například vysokou kazivost zubů, nebo víte, že v péči o ně máte nějaké mezery, rozhodně vám jedna roční návštěva stomatologa nestačí. Stejně tak je nezbytná prevence dvakrát do roka u dětí. „Samozřejmostí by dnes měla být zubní hygiena, a to dvakrát ročně,“ dodává MUDr. Lacina. Vzhledem k tomu, že při vyšetření v zubní ordinaci nevzniká žádný aerosol, nemusíte mít ani žádné obavy z nákazy.

Správná péče o dětský chrup se vyplatí

Ještě důležitější, než u dospělých je zubní péče u dětí. Stejně jako u spousty dalších stomatologických témat, i zde koluje mnoho mýtů. Jedním z nich je i předpoklad, že si je dítě schopné vyčistit zuby samo. To doktor Lacina zásadně vyvrací: „Děti nejsou schopny si kvalitně vyčistit zuby poměrně dlouho, třeba i do 11 let. Proto by měl rodič dítěti zuby vždy přečistit, a to od chvíle, kdy začínají zuby růst, tedy zhruba od půlročních miminek.“

Proč je důležité péči o dětský chrup věnovat zvýšenou pozornost? Dětem dnes často dopřáváme pochutiny plné cukrů, které jsou k zubům mimořádně nešetrné. Dětský zub má navíc jinou stavbu. než zub dospělého člověka. „Zub dítěte se vyznačuje poměrně velkým nervem. Ve chvíli, kdy se kaz dostane ze zubu do nervu, stává se ošetření velmi bolestivé, náročné, drahé a mnohdy téměř nemožné,“ říká Radoslav Lacina. Cílem prevence tedy primárně je, aby kaz vůbec nevznikl. A pokud už k tomu dojde, aby jeho progrese byla co nejpomalejší. Zatímco u dospělého se kaz dostane do nervu třeba za rok, dva, někdy až za čtyři, u dítěte se jedná o pouhé měsíce. „Když přijde do ordinace dítě se zubním kazem a vy ho z kapacitních důvodů můžete vzít až za půl roku, už se nejedná o ošetření kazu, ale zubního nervu. Za půl roku bude ošetření zkrátka mnohem složitější,“ doplňuje dr. Lacina.

Základem je důkladná hygiena

Péče o dětské zuby by měla začít ve chvíli, kdy rodiče nahmatají první zoubek. „Kartáček, který dítě jen kouše, nemá žádný čisticí efekt – role dospělých je zde tedy nezastupitelná. Důležité je, aby se čištění zubů stalo pravidelným rituálem, především večer před spaním. Má to tedy efekt čisticí i výchovný,“ doplňuje MUDr. Lacina.

Jakmile dětem dorostou zuby tak, že se dostávají do kontaktu (především zadní), je třeba hned začít čistit i mezizubní prostory speciálním kartáčkem nebo nití. Právě v těchto místech se totiž chrup u dětí i dospělých kazí nejvíce, protože zde nedochází k přirozenému očišťování. Podnítit větší zájem dětí o čištění pomohou i drobné triky, např. příjemná chuť zubní pasty.

Krásné zuby jsou jen ty zdravé

Také v případě dětí se doporučuje docházet 2x ročně na zubní hygienu. Ta trvá pochopitelně kratší dobu než u dospělých (max. 30 minut) a nedochází k některým procedurám, jako je např. pískování či bělení. Dentální hygienista/stka zkontroluje, zda si zuby čistí dobře, případně je upozorní na chyby. Zároveň jim potvrdí důležitost celého procesu čištění.

A jak je to s dětmi v pubertě?

Tato věková kategorie je specifická svým přístupem k pravidlům a nařízením a dnes navíc mnohem více než jejich předchůdci nosí rovnátka. „Naším úkolem je vysvětlit jim, že je samozřejmě skvělé mít krásné rovné zuby, ale nejdůležitější je mít je zdravé,“ uzavírá MUDr. Lacina.

 

Audioknihy: Černé léto

Prací papírky

Klenoty

Anketa

Jaké koktejly máte nejraději vy???

Mojito
537 x [13%]
Aperol spritz
348 x [9%]
Cuba Libre
354 x [9%]
Piňa Colada
344 x [9%]
Daiquiri
338 x [8%]
Margarita
447 x [11%]
Cosmopolitan
357 x [9%]
Mai-Tai
368 x [9%]
Whiskey sour
401 x [10%]
Pisco sour
550 x [14%]

Celkem hlasovalo : 4044

BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru