Zkrášlení pouhým připíchnutím

Slyšeli jste už někdy výraz Beautification? Nejvýstižněji by se do češtiny dal přeložit jako zkrášlování. Je to výraz, pod který plastičtí chirurgové schovávají různé drobné úpravy obličeje, které mají za úkol ho – jak již název napovídá – zkrášlit. A to co nejméně invazivními metodami. Nenechte se mýlit, výplň mimických vrásek se do beautification nepočítá. Máte však od narození propadlé kruhy pod očima, nebo vám přijde vaše brada příliš malá? Pár injekcí botulinu nebo kyseliny hyaluronové a máte vyhráno. Ne nadarmo se výplním nosu kyselinou hyaluronovou přezdívá „tekutá rhinoplastika“. To, co dříve zvládla jen operace a úprava kosti dnes můžete dočasně docílit pár mililitry výplňového materiálu. Doc. MUDr. Ondřej Měšťák Ph.D. je vyhledávaným odborníkem, který nám metody zkrášlování představí a poradí, jak si mezi nimi správně vybrat.  

Nejprve si přibližme botox. „Botulotoxin, lidově botox, se používá v malých dávkách a součástí jeho účinku je i to, že přeruší signál mezi nervem a svalem, čímž oslabuje svalový stah. Nejčastěji jej tudíž využíváme při nejběžnějším estetickém zákroku – korekci vrásek v oblasti čela a kolem očí. Jedná se o nejčastější zákrok estetické medicíny vůbec, paradoxně také spojený s nejvíce mýty, proto se mu budu věnovat v jednom z prvních dílů IGTV (platforma je součástí aplikace Instagram) seriálu Aesthetic Guide na mém Instagramu. V případě zkrášlujících procedur můžeme použít preparáty s botoxem například na zvednutí obočí,“ vysvětlil MUDr. Měšťák.

Dalším velmi populárním materiálem je kyselina hyaluronová. Ta na rozdíl od botulinu nepřerušuje nervový signál, ale přímo vyplňuje požadované místo. Aplikace je minimálně invazivní, díky schopnosti kyseliny hyaluronové se vstřebat je ale třeba ji po nějaké době opakovat. „Kyselina hyaluronová je tělu vlastní látka. Preparáty, které se aplikují, jsou vždy nějakým způsobem chemicky zpracované. Pokud se aplikuje neodborně, může dojít ke komplikacím, které mohou být nevratné. Pacienti by to s aplikací kyseliny hyaluronové neměli přehánět. Zároveň je třeba dodat, že aplikuje-li se konzervativně a rozumně, můžeme docílit velmi dobrých výsledků. Mezi typické zástupce zkrášlujících procedur s kyselinou hyaluronovou patří definice dolní čelisti a brady. U žen nebo mužů s ustupující bradou a nevýraznou dolní čelistí může výplň přinést vytoužený definovaný tvar obličeje,“ uvedl docent Ondřej Měšťák. 
Relativně novým využitím kyseliny hyaluronové je tzv. tekutá rhinoplastika. Při té dochází k aplikaci kyseliny v okolí nosu, čímž dochází k úpravě jeho tvaru. Oproti klasické rhinoplastice ta „tekutá“ nevyžaduje operaci v anestezi a její účinky jsou vratné. Mnoho klientů jí tedy preferuje, aby neriskovali nevratnou změnu, se kterou by nemuseli být spokojení. „Je paradoxní, že přidáním objemu v oblasti nosu může estetický lékař nos opticky zjemnit. Zkušený doktor dokáže výplněmi vytvořit optický klam a nos tak přizpůsobit vašim představám,“ prozradil plastický chirurg.

Botoxem i výplněmi je možné dosáhnout přirozených výsledků, kdy lidé vypadají a cítí se lépe bez jakéhokoliv stigmatu lékařského zákroku. „U zákroků estetické medicíny musíme mít na paměti, že dobrý zákrok se pozná podle toho, že se na první pohled nepozná,“ smál se MUDr. Ondřej Měšťák.

Více o beautification a jednotlivých zákrocích najdete na https://www.esthe-plastika.cz/

Foto: Jaroslav Fikota, archiv Esthé, Instagram MUDr. Měšťáka @ondrejmestak

Audioknihy: Vila v Itálii

Prací papírky

Dětská kosmetika

Anketa
BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru