Letošní ročník debat fóra Meltingpot zakončí Štěpán Rak, celkem proběhlo 80 diskusí s více než 120 hosty

Mezinárodní diskusní fórum Meltingpot patří k nejvýznamnějším akcím svého druhu nejen v Moravskoslezském kraji, ale i v České republice. Od svého vzniku v roce 2016 bývá tradičně součástí multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Letošní rok však přinesl kulturnímu sektoru nemalé výzvy a program celého festivalu včetně Meltingpotu byl přeložen na červenec 2021. Fórum Meltingpot se nové situaci přizpůsobilo velice pružně a během několika týdnů se plně přesunulo do prostředí internetu, kdy byl koncem března spuštěn projekt s názvem Meltingpot – Ideas without borders on-line. Celý ročník 2020 bude zakončen 26. prosince vysíláním rozhovoru ředitelky festivalu Colours of Ostrava Zlaty Holušové s kytarovým virtuosem a skladatelem Štěpánem Rakem, který i přes své závazky po celém světě zůstává regionálním patriotem a hrdým obyvatelem Moravskoslezského kraje.

Celkem bylo v rámci projektu Ideas without borders on-line v roce 2020 realizováno na 80 programových bodů, v nichž vystoupilo více než 100 hostů z České republiky a přes 20 řečníků z celého světa. Svůj pohled na nejaktuálnější témata dnešního světa nabídli odborníci napříč oblastmi veřejné a soukromé sféry, osobnosti s přímou osobní či profesní vazbou na Moravskoslezský region. Díky digitálním technologiím má fórum možnost lépe reagovat na aktuální situaci v reálném čase, sdílet videa mezi příznivce jednotlivých hostů a otevřít tím cestu k oslovení nových cílových skupin diváků.

Pozvání do on-line projektu letos přijaly významné zahraniční osobnosti jako např. americký novinář Jim Clancy (USA), antropoložka, odbornice na primáty a dlouholetá aktivistka v oblasti životního prostředí Jane Goodall (GBR), světoznámý psycholog Philip Zimbardo (USA), mírová aktivistka a poradkyně světových lídrů Scilla Elworthy (GBR), spisovatel Robert Fulghum (USA), novinář a autor knih s geopolitickou tématikou Tim Marshall (GBR), ekologický aktivista a podnikatel Rob Greenfield (USA), klimatolog a geolog z londýnské University College Mark Maslin (GBR), cestovatel Peter Habeler (AUT) či spisovatelka a lektorka osobního rozvoje Margaret Wheatley (USA).

Z českých řečníků můžeme jmenovat historika Igora Lukeše, filozofku Annu Hogenovou, spisovatelku Radku Denemarkovou, novináře a zahraničního zpravodaje Martina Řezníčka, ekonoma Tomáše Sedláčka, ekonoma a bývalého guvernéra ČNB Miroslava Singera, profesora anglistiky a překladatele Martina Hilského, farářku Martinu Viktorii Kopeckou, jazykovědce Karla Olivu, socioložku a bývalou slovenskou premiérku Ivetu Radičovou, lékaře Martina Jana Stránského, Tomáše Šebka a Jana Vojáčka, evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra, novináře Erika Taberyho, filmového režiséra Václava Marhoula, cestovatele Jiřího Kolbabu a řadu dalších.

Ke stěžejním tématům, kterým se on-line fórum letos věnovalo, patřila lidská práva, tolerance a svoboda projevu, svoboda médií, přístupu k informacím a svobodných voleb, čtyřicáté výročí od vzniku hnutí Solidarita v Polsku, jednatřicáté výročí od Sametové revoluce či třicáté výročí od vzniku Visegrádské skupiny. Mezi další důležitá témata patřilo globální geopolitické uspořádání a vzájemný vztah jednotlivých velmocí, ekologie a hrozby životního prostředí, hybridní hrozby, zejména v oblasti dezinformací a kybernetické bezpečnosti, fenomén „fake news“ a mediální gramotnosti. Stranou nezůstal ani osobní rozvoj, cestování, historie a kultura. Samostatný pořad byl věnován výročí 350 let od úmrtí J. A. Komenského, jedné z nejvýznamnějších osobností české historie a zároveň symbolu evropanství.

Projekt se setkal s velkým úspěchem, prostředí sociálních sítí navíc nahrává odhodlání diváků klást dotazy v průběhu debat, což fóru zachovává interaktivní ráz. Pořady, jejichž sledovanost se pohybuje v řádu tisíců diváků, jsou nadále dostupné na Facebooku a YouTube fóra Meltingpot.

Za podporu děkujeme partnerům: Ministerstvo zahraničí České republiky, Ministerstvo kultury České republiky, Moravskoslezský kraj, Česká spořitelna a.s., Google Czech Republic s.r.o., Heimstaden Czech s.r.o. US Embassy Prague, Česko-polské fórum.

Realizační tým Meltingpotu věří, že už od příštího roku bude možné fórum pořádat na obvyklém místě, a to v Dolních Vítkovicích v termínu 14. – 17. července 2021.

KUSMI TEA 28denní čajový rituál na posílení imunity

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

Anketa
POČASÍ
BLOG: PARAEVROPSKÁ CESTA

Můj projekt PARAEVROPSKÁ CESTA:

21.3.2019 jsem odstartovala svůj cestovatelský projekt výletem do Vídně. Chtěla jsem navštívit všechna hlavní města zemí, která leží v Evropě, ale netušila jsem, že zakrátko bude pozastaven. Projekt jsem změnila s ohledem na zněny, které přinesla pandemie a do projektu zařadím všechny své cesty po světě, i ty do Brna. Na poslední výpravu jsem se vydala s mojí Zuz letos červenci. Bergamo, Milano a italský venkov. Bohužel 3. den večer naše cesta skončila… Zuza si zlomila nohu.

Kdo jsem?

Jsem novinářka, sociálně-právní poradce, lektorka, psychoterapeutka, máma, kamarádka, ale nikdy jsem nebyla cestovatelka. Cestování vždy bylo bohužel na samém okraji mého žebříčku aktivit, bylo prostě zbytné. Přišel čas to změnit! Cestuji podle finančních možností, ale zážitky se koupit nedají, ty fakt musíte zažít a nepotřebujete nijak velký rozpočet, podstatné je si to užít!

Lenka Žáčková

21.3. 2019 jsem se vydala do Vídně.

 

Facebook

Návštěvnost
TOPlist
JDI nahoru