Pražské náplavky budou mít svoji turistickou známku

Obdobně jako nejoblíbenější cíle výletníků v Česku budou mít pražské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží svoji vlastní turistickou známku. Od nového roku ji budou prodávat převozníci mezi Smíchovem a Vyšehradem.

Kulaté, dřevěné plakety jsou už více než dvě desítky let oblíbeným suvenýrem českých turistů a výletníků z návštěv historických a přírodních památek nebo jiných atraktivních míst po celé zemi. Na seznam takto oceněných zajímavých lokalit se nově zařadí také náplavky v centru města u Rašínova a Hořejšího nábřeží. Originální turistické známky zobrazující náplavky si budou moci návštěvníci už brzy koupit na památku. K dostání by měly být od začátku příštího roku u převozníků přímo na loďkách v trase Smíchov – Vyšehrad.

„Pražské náplavky jsou svojí podobou i rozsahem ojedinělou památkou v České republice. V posledních letech se je navíc daří dále zvelebovat, k čemuž přispělo zejména zpřístupnění kobek v nábřežních zdech. V nich nyní fungují galerie, kavárny nebo dokonce pobočka Městské knihovny v Praze. Náplavky se tak staly místem pro kulturní a společenské vyžití Pražanů i návštěvníků města. Zavedením striktním pravidel pro jejich provoz však zároveň myslíme i na obyvatele žijící v okolí,“ říká Jan Chabr, radní hl. m. Prahy pro oblast majetku.

Proces získání známky úspěšně absolvovaly náplavky letos v létě, kdy o nich hlasovali sami sběratelé, a jejich nominaci schválili. Z dalších pražských zajímavostí letos uspěl také Valdštejnský palác a jeho přilehlé zahrady na Malé Straně, Starý židovský hřbitov v Josefově nebo Státní opera.

„Jsem velice rád, že se nám podařilo, a to zejména díky hlasování fanoušků náplavek, získat turistickou známku pro Pražské náplavky a stát se tak součástí jedné z největších turistických organizací v ČR. Náplavky na Rašínově a Hořejším nábřeží a se tak zařadily mezi oficiální výběr těch nejzajímavějších míst v ČR, která stojí za to navštívit.  Věřím také, že nám toto ocenění unikátnosti dané lokality pomůže rozšířit povědomí o náplavkách mezi stávající i nové návštěvníky. Ty všechny, jak pevně doufám, uvítáme v nadcházející sezoně už v plné síle,“ doplňuje kurátor pražských náplavek Petr Hozman.

Pražské náplavky původně sloužily jako překladiště kmenů stromů, písku, ledu i dalšího materiálu. Současnou podobu dostaly ve druhé polovině 19. století v rámci nové výstavby na nábřežích. Tehdy vznikly společně s kamennými nábřežními zdmi a mosty přes Vltavu.

Dřevěné turistické známky o průměru 6 cm a tloušťce 1 cm vydává v Česku už od roku 1998 společnost Turistické známky, která sídlí v Rýmařově. Aktuálně už bylo vydáno 2670 známek vztahujících se k zajímavým místům především u nás, ale v menší míře i v dalších evropských zemích nebo dokonce v USA.

Termo lahev Fizz&Go COOL

Pro chuť i pro zdraví

Revalid Skin Care

BLOG/ČEK

„Náš strážný anděl se občas nemůže dívat na to, jak se ničíme, a tak nás zastaví docela drastickým způsobem. Někdy zpomalí či přímo zastaví naše fyzické tělo úrazem, který nám nedovolí konat. Jindy nám uštědří zradu přátel, abychom nešli vstříc po jejich boku vlastní zkáze!“
Lenka Žáčková

Anketa

Které jméno podle vás nejvíce rezonuje mezi návrháři?

Zoltán Tóth
187 x [10%]
Josefína Bakošová
163 x [8%]
Dominik Navrátil
416 x [21%]
Machač
163 x [8%]
Iveta Řádková
153 x [8%]
Lucie Marim
157 x [8%]
Luděk Šmehlík
176 x [9%]
Klára Nademlýnská
175 x [9%]
Beáta Rajská
171 x [9%]
Miroslav Michael Knot
184 x [9%]

Celkem hlasovalo : 1945

POČASÍ
Vysoké Tatry
Facebook

JDI nahoru