Z pohádky do pohádky: navštivte 3 zámky za jeden den

Vydejte se na výlet od zámku k zámku, za jeden den můžete stihnout klidně i tři. Jsou totiž nedaleko od sebe a můžete se k nim vypravit pěšky, autem, na kole nebo se projet po krajině v okolí na běžkách. Čekají na vás dvě krásné stavby a jeden zkamenělý zámek, všechny cíle výletu jsou obklopeny krásnou přírodou, ve které se můžete hodiny procházet a objevovat krásné kouty naší země.

Sláva naŽďár výletu!

Náš výlet začneme ve Žďáru nad Sázavou, v městečku, které leží na Vysočině v centrální části Českomoravské vrchoviny, a jeho velká část je součástí CHKO Žďárské vrchy. Zámek se nachází nedaleko Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého, který je zapsaný na seznamu UNESCO. Jeho historie se začala psát již ve 13. století, kdy jej založili cisterciáci. Současnou podobu mu vdechl geniální stavitel Jan Blažej Santini-Aichel, který je také autorem zmíněného kostela a řady dalších nedalekých staveb. Zážitkem je už procházka po okolí, po místech, kde se historie snoubí s okolní krajinou a dějiny jsou zde vyprávěny na každém kroku. Za normálního provozu je možné navštívit hned několik prohlídkových tras a užít si také netradiční prohlídku v Muzeu nové generace, které se nachází v budově zámku. V současných podmínkách, kdy jsou muzea a památky zavřeny, se můžete alespoň občerstvit v okénku zámecké kavárny a vyrazit na další zámek.

Lovecký zámeček Karlštejn

Zámeček se nachází asi 25 kilometrů od Žďáru nad Sázavou, nedaleko Svratky a nemá nic společného se známým jmenovcem. Jméno Karlštejn je odvozené od nedalekého Zkamenělého zámku, který lesníci nazývali Kahlstein, tedy holý kámen. Zámeček byl postavený v 18. století, nejprve zde však stála kaple sv. Jiljí, který je patronem lesů. Zámek byl původně lovecký a obklopovala jej jelení obora. Rokokový zámeček, který byl v loňském roce zrekonstruován, vám bude možná povědomí, natáčel se zde například seriál Četnické humoresky nebo film Temno. Zámeček se je obklopen krásnou přírodou a můžete od něj vyrazit na další výlety, my se vypravíme na místo, podle kterého získal zámeček své jméno, tedy na Zkamenělý zámek.

Zkamenělý zámek

Karlštejn je obklopen místním lesem, my se však vydáme cestou dál, která nás za necelý kilometr zavede k poslednímu zámku naší cesty, a tím je Zkamenělý zámek. Dříve se mu přezdívalo „Starý Karlštejn“ a tento přírodní monument se v místní krajině nachází ještě daleko delší dobu než jeho mladší kamarád lovecký zámeček. Zkamenělý zámek je vlastně pozůstatkem historického opevnění, za stěnou se nachází příkop pravděpodobně až z doby halštatské. Je vyhledávaným cílem jak místních obyvatel, tak i výletníků všeho druhu po celý rok.

Více tipů nejenom na zimní výlety najdete díky projektu Sláva naŽďár výletu na: https://www.zamekzdar.cz/tipy-vylety/

KUSMI TEA 28denní čajový rituál na posílení imunity

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

Anketa
POČASÍ
BLOG: PARAEVROPSKÁ CESTA

Můj projekt PARAEVROPSKÁ CESTA:

21.3.2019 jsem odstartovala svůj cestovatelský projekt výletem do Vídně. Chtěla jsem navštívit všechna hlavní města zemí, která leží v Evropě, ale netušila jsem, že zakrátko bude pozastaven. Projekt jsem změnila s ohledem na zněny, které přinesla pandemie a do projektu zařadím všechny své cesty po světě, i ty do Brna. Na poslední výpravu jsem se vydala s mojí Zuz letos červenci. Bergamo, Milano a italský venkov. Bohužel 3. den večer naše cesta skončila… Zuza si zlomila nohu.

Kdo jsem?

Jsem novinářka, sociálně-právní poradce, lektorka, psychoterapeutka, máma, kamarádka, ale nikdy jsem nebyla cestovatelka. Cestování vždy bylo bohužel na samém okraji mého žebříčku aktivit, bylo prostě zbytné. Přišel čas to změnit! Cestuji podle finančních možností, ale zážitky se koupit nedají, ty fakt musíte zažít a nepotřebujete nijak velký rozpočet, podstatné je si to užít!

Lenka Žáčková

21.3. 2019 jsem se vydala do Vídně.

 

Facebook

Návštěvnost
TOPlist
JDI nahoru