Z pohádky do pohádky: navštivte 3 zámky za jeden den

Vydejte se na výlet od zámku k zámku, za jeden den můžete stihnout klidně i tři. Jsou totiž nedaleko od sebe a můžete se k nim vypravit pěšky, autem, na kole nebo se projet po krajině v okolí na běžkách. Čekají na vás dvě krásné stavby a jeden zkamenělý zámek, všechny cíle výletu jsou obklopeny krásnou přírodou, ve které se můžete hodiny procházet a objevovat krásné kouty naší země.

Sláva naŽďár výletu!

Náš výlet začneme ve Žďáru nad Sázavou, v městečku, které leží na Vysočině v centrální části Českomoravské vrchoviny, a jeho velká část je součástí CHKO Žďárské vrchy. Zámek se nachází nedaleko Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého, který je zapsaný na seznamu UNESCO. Jeho historie se začala psát již ve 13. století, kdy jej založili cisterciáci. Současnou podobu mu vdechl geniální stavitel Jan Blažej Santini-Aichel, který je také autorem zmíněného kostela a řady dalších nedalekých staveb. Zážitkem je už procházka po okolí, po místech, kde se historie snoubí s okolní krajinou a dějiny jsou zde vyprávěny na každém kroku. Za normálního provozu je možné navštívit hned několik prohlídkových tras a užít si také netradiční prohlídku v Muzeu nové generace, které se nachází v budově zámku. V současných podmínkách, kdy jsou muzea a památky zavřeny, se můžete alespoň občerstvit v okénku zámecké kavárny a vyrazit na další zámek.

Lovecký zámeček Karlštejn

Zámeček se nachází asi 25 kilometrů od Žďáru nad Sázavou, nedaleko Svratky a nemá nic společného se známým jmenovcem. Jméno Karlštejn je odvozené od nedalekého Zkamenělého zámku, který lesníci nazývali Kahlstein, tedy holý kámen. Zámeček byl postavený v 18. století, nejprve zde však stála kaple sv. Jiljí, který je patronem lesů. Zámek byl původně lovecký a obklopovala jej jelení obora. Rokokový zámeček, který byl v loňském roce zrekonstruován, vám bude možná povědomí, natáčel se zde například seriál Četnické humoresky nebo film Temno. Zámeček se je obklopen krásnou přírodou a můžete od něj vyrazit na další výlety, my se vypravíme na místo, podle kterého získal zámeček své jméno, tedy na Zkamenělý zámek.

Zkamenělý zámek

Karlštejn je obklopen místním lesem, my se však vydáme cestou dál, která nás za necelý kilometr zavede k poslednímu zámku naší cesty, a tím je Zkamenělý zámek. Dříve se mu přezdívalo „Starý Karlštejn“ a tento přírodní monument se v místní krajině nachází ještě daleko delší dobu než jeho mladší kamarád lovecký zámeček. Zkamenělý zámek je vlastně pozůstatkem historického opevnění, za stěnou se nachází příkop pravděpodobně až z doby halštatské. Je vyhledávaným cílem jak místních obyvatel, tak i výletníků všeho druhu po celý rok.

Více tipů nejenom na zimní výlety najdete díky projektu Sláva naŽďár výletu na: https://www.zamekzdar.cz/tipy-vylety/

Audioknihy: Skutečné problémy

Prací papírky

Klenoty

Anketa

Představujeme vám herce, kteří jsou podle Česko-Slovenské filmové databáze (ČSFD) nejoblíbenější. Který je ten váš?

Johnny Depp, USA
38 x [11%]
Leonardo DiCaprio, USA
32 x [9%]
Tom Hanks, USA
38 x [11%]
Brad Pitt, USA
34 x [10%]
Bruce Willis, Západní Německo
33 x [10%]
Morgan Freeman, USA
36 x [10%]
Christian Bale, Velká Británie
33 x [10%]
Robert Downey Jr., USA
33 x [10%]
Robert De Niro, USA
35 x [10%]
Jack Nicholson, USA
33 x [10%]

Celkem hlasovalo : 345

BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru