Ze zámku na šlakhamr kolem Mamuta a Mamlase

Současná doba moc výletům nepřeje, můžete je ale plánovat dopředu a těšit se, kam vyrazíte, až to bude možné. Mnoho zajímavostí nabízí oblast Žďárských vrchů, kde se můžete toulat přírodou nebo se vrátit zpátky do minulosti díky místním památkám. Skvělým výchozím bodem je Žďár nad Sázavou, kde se nachází zámek a Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého. V okolí je celá řada míst, která stojí za návštěvu, navštívit můžete třeba šlakhamr nebo se projít k obrovským sochám.

Tuhle kouzelnou procházku po blízkém okolí Žďáru nad Sázavou zahájíme u zámku. Sem se z centra města dostanete pohodlně MHD, po cyklostezce nebo autem. V rozsáhlém areálu najdete zábavu na několik hodin. Nechybí zde kavárna, obchod se suvenýry ani informační centrum. Přímo na recepci si můžete koupit vstupenku do multimediálního Muzea nové generace, které patří mezi nejkreativnější muzea ve střední Evropě. Můžete ale také zajít na komentovanou prohlídku zámkem Po stopách Santiniho společně s Barokní galerií, nebo je možný vstup pouze do Barokní galerie. Ze zámku se pěšky vydejte přes hráz rybníka na kopec Zelená hora, kde na vás čeká slavný Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je jednou z 14 památek UNESCO v České republice.  

Ze Zelené hory se vrátíme zpět k zámku, podél zámecké zdi se vydáme Dvorskou ulicí přes starý most kolem hospodářského dvoru Lyra. Odsud vystoupáme alejí k jezdeckému statku Starý dvůr, kde si v případě zájmu můžete domluvit i projížďku. Pokračujeme dál po modré turistické značce a cestou se nezapomínejte kochat okolní krajinou, spatříte totiž skvostnou Zelenou horu z jiného úhlu, než jak jste ji viděli dosud.

Mamlas a Mamut: obři z betonu

Tato jména nesou mohutné plastiky z betonu, jejichž autorem je žďárský rodák Michal Olšiak. Narazit na ně můžete při procházkách po Žďársku v lesích i obcích. Socha dobrácky vyhlížejícího Mamlase se nachází přímo na turistické stezce u Starého dvora. U obce Hamry nad Sázavou vás zase překvapí velký Mamut, měří více než 2,5 metru, takže se nemusíte bát, že byste jej přehlédli. Pravěké zvíře vyrůstá ze země hned u Rozštípené skály. Skalní stěna je přírodní památkou, jedná se o skalní útvar rozštípnutý zvětralou puklinou o délce deset metrů. Možná vás překvapí, že se tato stěna nachází v pohraničí, nedaleko totiž vede historická česko-moravská hranice.

Víte, co je šlakhamr?

Na výlet můžete pokračovat dál do nedalekého Hamru nad Sázavou, kde se nachází zajímavá technická stavba, šlakhamr. Že nevíte, co si pod tímto slovem představit? Pak vězte, že se jedná o bývalý vodní mlýn, původně středověký hamr, který odkazuje na železářskou tradici tohoto kraje. Jeho hlavním úkolem bylo zpracovávat železnou rudu těženou v okolí. Při prohlídce se dozvíte, jak středověcí železáři získávali základní suroviny: dřevo, dřevěné uhlí a železo. Uvidíte také, jak funguje buchar, který je poháněn vodními koly. Jádrem expozice je plně funkční hamerské zařízení, získané z nářaďového hamru v Podhůří u Nepomuku.

Více na: www.slavanazdaarvyletu.cz

Mysl těla - Buněčná inteligence a paměť

https://www.thomasverny.cz/#program

Zima na vlně audioknih

Anketa

Co je pro vás důležité pro udržení vztahu

Vášeň
145 x [11%]
Věrnost
129 x [10%]
Velkorysost
122 x [9%]
Laskavost
132 x [10%]
Spolehlivost
125 x [10%]
Zásadovost
117 x [9%]
Poctivost
125 x [10%]
Dostatek pozornosti
162 x [12%]
Sebedůvěra
123 x [9%]
Smysl pro humor
125 x [10%]

Celkem hlasovalo : 1305

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru