Jak se vypořádat s nedostatkem spánku v těhotenství

Nastávající maminky správně tuší, že po příchodu vysněného miminka bude spánek tak trochu oříškem. Kdo by však mohl vědět, že pořádně se vyspat může být složité už v těhotenství? Právě v období, kdy žena potřebuje co nejvíce energie, paradoxně trpí nedostatkem hlubokého a nepřerušovaného spánku.

Zatímco v prvním trimestru můžete spát více než obvykle, potíže se spánkem běžně přichází ve chvíli, kdy miminko začne pořádně růst. Zvětšující se bříško totiž znatelně ztěžuje nalezení pohodlné spánkové polohy. Pokud jste zvyklá spát na zádech, rovnou se s touto pozicí rozlučte. Nejvhodnější pro ženy v pokročilém stupni těhotenství je poloha na levém boku – tu doporučují i samotní lékaři. Pravou polovinou těla totiž probíhá dolní dutá žíla, která by při spánku neměla být zatěžována. Může dojít k takzvanému hypotenznímu syndromu, kdy se dostavuje nevolnost a v ojedinělých případech i ztráta vědomí. Spánek na levém boku navíc usnadňuje průtok krve k srdci i plodu, děloze a ledvinám, je proto lepší zvyknout si usínat na levé straně.

Další příčinou nespavosti v těhotenství je dušnost. Nárůst těhotenských hormonů, ale i zvětšování objemu hrudníku je spojen s pocitem nedostatku kyslíku. V pozdějších fázích těhotenství může stát za dušností také zvětšující se děloha, která zabírá více místa a tím tlačí na bránici. Velmi častou překážkou spánku jsou rovněž křeče v nohou a bolesti zad způsobené narůstající tělesnou hmotností. Těhotné ženy, které již přestoupily ke spánku na boku, mohou mít se zády problémy, protože bříško tlačí dolů do matrace, zatímco pánev a ramena zůstávají ve stejné poloze. Obzvlášť důležité je proto spát na pohodlné matraci správné tuhosti, jež poskytne tělu dostatečnou oporu.

Pokud se již i vy těšíte na svého potomka, zkontrolujte svou postel a v případě, že vaše matrace vykazuje známky opotřebení či proležení, vyberte si novou. Předejdete tak probdělým nocím a ztrátě energie, která je pro vás i miminko ze všeho nejdůležitější. Český výrobce matrací MORAVIA COMFORT představuje nejvyšší kvalitu na trhu. Správný odpočinek zajišťuje matrace z nejlepších a prodyšných materiálů, jíž můžete doplnit pratelným potahem k zamezení množení roztočů a bakterií. V období těhotenství tak sobě i miminku dopřejete maximální péči.

www.moravia-comfort.cz

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

AKTUALITY
Anketa

NECHÁTE SE OČKOVAT PROTI COVIDU?

ANO
98 x [23%]
Prozatím ne, ale uvažuji o tom
82 x [19%]
Spíše ne
88 x [20%]
Ještě nevím
79 x [18%]
Ne
87 x [20%]

Celkem hlasovalo : 434

BLOG: PARAEVROPSKÁ CESTA
Můj projekt PARAEVROPSKÁ CESTA:
Jsem novinářka, sociálně-právní poradce, lektorka, psychoterapeutka, máma, kamarádka, ale nikdy jsem nebyla cestovatelka. Cestování vždy bylo bohužel na samém okraji mého žebříčku aktivit, bylo prostě zbytné. Přišel čas to změnit! Cestuji podle finančních možností, ale zážitky se koupit nedají, ty fakt musíte zažít a nepozřebujete nijak velký rozpočet, podstatné je si to užít!

21.3.2019 jsem svůj cestovatelský projekt odstartovala. Na poslední výpravu jsem se vydala v únoru 2020 a křížem krážem jsem s mojí Zuz prochodila Londýn,

Rozhodla jsem se, že navštívím všechna hlavní města zemí, která leží v Evropě, to byl původní plán. Nakonec jsem se rozhodla, že do projektu zařadím všechny své cesty po světě, i ty do Brna.

Svět se změnil, takže nevím, zda ho někdy dokončím, i když slevím z původního projektu a nebudu navštěvovat nutně hlavní města, ale země jako takové...

Lenka Žáčková

Jsou to 3 roky, co jsem zahájila svoji Paraevropskou cestu.

21.3. 2019 jsem se vydala do Vídně.

Návštěvnost
TOPlist
PALEC NAHORU PRO VŠECHNY ODPOVĚDNÉ!

Facebook

ASTRID SUN

JDI nahoru