Zdraví našich domácích mazlíčků prospívá i našemu zdraví

Imunitní systém domácích mazlíčků reaguje na zátěž stejně jako imunitní systém jejich majitelů. V posledních několika měsících se všichni více zajímáme o své zdraví a imunitu. Neměli bychom však zapomínat ani na naše domácí mazlíčky, Ať už se jedná o psy, kočky, morčata nebo králíčky i jejich obranyschopnost může mít výkyvy. A pokud nejsou zdraví naši mazlíčci, můžeme z toho být ve stresu i my, což našemu zdraví nesvědčí.!I

„Imunitní systém domácích mazlíčků funguje stejně jako lidský. Rodí se s určitým genetickým vybavením, které zajišťuje sílu imunity, která se dále posiluje nebo oslabuje vlivem životního stylu, stravy, pohybu, nemocí, případných zranění a samozřejmě vlivem stresu," říká veterinář MVDr. Marek Kičinko. 

Není jedno, co jedí!

Existuje však zásadní rozdíl mezi lidmi a zvířaty v tom, kolik a zejména jakou stravu potřebují. „Imunita začíná v trávicím traktu, a proto úzce souvisí se stravou," vysvětluje Ing. Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures , která se specializuje na výzkum, vývoj a výrobu doplňků stravy pro podporu imunity. 

Výsledkem je, že každý mazlíček by měl jíst přesně to, co jeho organismus potřebuje – dostatečné a vyvážené množství bílkovin, cukrů, tuků, minerálů a vitamínů. Zbytky z našeho stolu pro ně obvykle nejsou tou správnou volbou. Samozřejmě v malé míře nemohou napáchat velké škody. Ale bohužel není nic výjimečného vidět na ulici obézní psy. Jak je známo, imunitní systém lidí s nadváhou dostává pořádně zabrat, většinou se musí vyrovnávat s dalšími souvisejícími nemocemi.

U zvířat to není jiné

Takže pokud chcete udržet svého mazlíčka v dobré kondici, nenechte se obměkčit jeho pohledem a nedávejte mu tu kousek čokolády, tu kus sýra. Kupte mu stravu určenou pro jeho druh, rasu, váhu a věk. Ta mu bude prospívat a s ní bude prospívat i váš miláček.

I zvířata ovlivňuje stres

Nikdo, kdo má doma domácího mazlíčka, nepochybuje o tom, že vnímá, co se kolem něj děje. Stejně jako lidé, každé zvíře zažívá stres. Reflexivně ho stresuje nečekaný hluk a ostré světlo. A pak, stejně jako u lidí, každé zvíře má něco jiného – jedno, že doma je málo samo a nemá čas na spánek, druhé to, že je doma samo a nemá společnost...

U psů a koček může dojít ke stresu když se doma změní zažité poměry - někdo se odstěhuje, nastěhuje nebo se změní místo bydlení. A protože stres oslabuje imunitu, není na škodu ji v případě náročných období –  jako je horké léto nebo příliš studená zima, prázdniny vnoučat u prarodičů  a různé další vybočení z každodenní rutiny – podporovat vhodnými přípravky.

„U nás v rodině se velmi osvědčil sirup s vysokým obsahem přírodního beta glukanu. Náš pes měl dokonce onkologickou diagnózu a během léčby mu tento sirup evidentně pomohl rychleji regenerovat," prozrazuje tajemství z domácího prostředí A. Doboly. "Samozřejmě beta glukan bychom mu nedávali bez množství klinických studií potvrzujících, že skutečně posiluje některé imunitní buňky, které potom účinněji zvládají boj s nepřítelem v podobě viru či bakterií. V neposlední řadě studie s beta glukanem neustále poukazují na jeho mimořádnou bezpečnost, takže jsme se nebáli nějakých vedlejších účinků."

Pravidelné prohlídky

Očkování, pravidelné odčervování, přiměřený pohyb, dostatek spánku a společnost člověka – i to přispívá k dobré imunitě mazlíčků.   "Na rozdíl od lidí zvířata nechodí k veterináři na pravidelné preventivní vyšetření, což je škoda. Lidé obvykle přicházejí se svým domácím mazlíčkem až tehdy, když je již něco špatně. Samozřejmě, pokud víme, pomáháme, léčíme, operujeme. To vše je však zásah do organismu a i tehdy je rozumné, kromě léků, léčby nebo rehabilitace, nenásilně a přiměřeně podporovat imunitu na to určenými přípravky pro zvířata. S důrazem na slovní spojení pro zvířata. Protože stejně jako pro ně není vhodná každá lidská strava, nejsou vhodné vitamíny, minerály a další doplňky stravy určené pro lidi," varuje veterinář M. Kičinko. 

Takže, pokud chcete pro svého mazlíčka jen dobře, poskytněte mu kvalitní doplňky stravy navržené přesně pro něj a postupujte podle doporučené dávky.

Audioknihy: Černé léto

Prací papírky

Klenoty

Anketa

Jaké koktejly máte nejraději vy???

Mojito
543 x [13%]
Aperol spritz
351 x [9%]
Cuba Libre
359 x [9%]
Piňa Colada
351 x [9%]
Daiquiri
341 x [8%]
Margarita
451 x [11%]
Cosmopolitan
359 x [9%]
Mai-Tai
371 x [9%]
Whiskey sour
404 x [10%]
Pisco sour
552 x [14%]

Celkem hlasovalo : 4082

BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru