Nemoci prázdniny nemají. Pozor na samoléčbu, varují lékaři

Problémy se zdravím se nám nevyhýbají ani v létě. Sezóna dovolených a prázdninová ordinační doba lékařů však komplikují jejich řešení. Lidé se tak často uchylují k hledání informací na internetu, samodiagnostice a následné samoléčbě. Podle průzkumu agentury Ipsos[1] jen jeden z deseti Čechů takto získané informace konzultuje s lékařem, až třetina si naordinuje léky sama. Rizika laické samoléčby bez porady s lékařem však mohou být fatální.

Případy, kdy mylně stanovená diagnóza zhoršila pacientovi zdravotní stav, nejsou nic výjimečného. Typickým příkladem je nachlazení, s nímž se i v letním období lidé často potýkají. Příznaky nejsou nijak dramatické, a tak sáhnou do lékárničky, aniž by stoprocentně věděli, čím trpí. Jenže rýma, kašel či bolesti hlavy mohou být v létě způsobeny nejen klimatizací nebo plaváním ve studené vodě. Může jít o letní chřipku, a ani angína není výjimkou.

Správná diagnóza – základ úspěšné léčby

„Při obvyklé viróze si sice můžete poradit sami, ale pro stanovení vhodné a efektivní léčby je důležité určit konkrétní diagnózu. Porada s odborníkem před tím, než si sami naordinujete pilulku, je proto určitě na místě,“ radí MUDr. Petra Bomberová Kánská, vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7 zdravotnické skupiny EUC. Nedostatečná či nevhodně zvolená léčba může vést k mnoha vážným zdravotním komplikacím i pozdějším potížím. „Neléčená chřipka tak může v budoucnu způsobit problémy s klouby, zapříčinit zánět srdečního svalu nebo plic. Dokonce i prvotní příznaky klíšťové encefalitidy se někdy podobají chřipkovému onemocnění. A nákaza je možná, aniž byste si sajícího klíštěte všimli,“ varuje lékařka.

Co Čech to „lékař“

Z průzkumu vyplynulo, že z oslovených Čechů, kteří vyhledávají informace o zdraví na internetu, téměř polovinu (48 %) zajímají konkrétní nemoci, zdravotní potíže a úrazy, 12 % respondentů si pak vybírá vlastní způsob léčby. Necelá pětina Čechů se na základě získaných informací objedná k lékaři a jen každý desátý konzultuje informace z internetu s lékařem online. Alarmující je, že téměř třetina respondentů si po vyhledávání na internetu jde koupit léky bez jakékoli konzultace s lékařem. Průzkum rovněž ukázal, že většímu riziku samodiagnostiky a samoléčby jsou vystaveni starší lidé 55+, kteří informace o zdraví hledají na internetu nejčastěji.

I o prázdninách pomůže lékař – na dálku a v češtině

Ani prázdninový režim však nemusí být důvodem ke zbytečnému hazardování se svým zdravím. I z dovolené lze totiž své potíže konzultovat s kvalifikovaným odborníkem. Rozvoj telemedicíny v posledních letech přinesl netušené možnosti a fyzická návštěva ordinace už není ve všech případech nezbytná. Běžné zdravotní potíže lze řešit s lékařem na dálku pomocí chatu nebo videohovoru, odkudkoli, kde je možnost internetového připojení – tedy i z chalupy uprostřed lesa nebo z ciziny. Výhodou pro cestovatele v zahraničí je navíc možnost konzultovat svůj zdravotní problém s lékařem v mateřském jazyce, a to kdykoli, 24 hodin denně.  

Jedním z příkladů takové distanční lékařské péče je právě služba Lékař online 24/7 zdravotnické skupiny EUC. „Během posledních měsíců v období dovolených naši službu nejvíce využívají pacienti s podezřením na letní virózy. Často se na nás obrací i lidé trpící zažívacími potížemi a různými typy zánětů. Výjimkou nejsou ani pacienti se záněty močových cest a ženy s gynekologickými potížemi způsobenými koupáním a nošením mokrých plavek,“ uzavírá MUDr. Bomberová Kánská.

[1] Online průzkum byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos v období od 14. do 19. 4. 2021 na vzorku 2100 respondentů z ČR ve věkové kategorii 25–65 let.

 

 

LUISA SPAGNOLI

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

Anketa
BLOG: PARAEVROPSKÁ CESTA

Můj projekt PARAEVROPSKÁ CESTA:

21.3.2019 jsem odstartovala svůj cestovatelský projekt výletem do Vídně. Chtěla jsem navštívit všechna hlavní města zemí, která leží v Evropě, ale netušila jsem, že zakrátko bude pozastaven. Projekt jsem změnila s ohledem na zněny, které přinesla pandemie a do projektu zařadím všechny své cesty po světě, i ty do Brna. Na poslední výpravu jsem se vydala s mojí Zuz letos červenci. Bergamo, Milano a italský venkov. Bohužel 3. den večer naše cesta skončila… Zuza si zlomila nohu.

Kdo jsem?

Jsem novinářka, sociálně-právní poradce, lektorka, psychoterapeutka, máma, kamarádka, ale nikdy jsem nebyla cestovatelka. Cestování vždy bylo bohužel na samém okraji mého žebříčku aktivit, bylo prostě zbytné. Přišel čas to změnit! Cestuji podle finančních možností, ale zážitky se koupit nedají, ty fakt musíte zažít a nepotřebujete nijak velký rozpočet, podstatné je si to užít!

Lenka Žáčková

21.3. 2019 jsem se vydala do Vídně.

 

PALEC NAHORU PRO VŠECHNY ODPOVĚDNÉ!

Facebook

POČASÍ
Návštěvnost
TOPlist
JDI nahoru