Zapomenuté akcie z kuponové privatizace stále máte šanci získat

Češi nechávají na stovkách tisíc investičních účtů z období kuponové privatizace i po 30 letech stále nepovšimnutý majetek za bezmála 10 miliard korun. Dosavadní provoz služby Zapomenuté miliardy, jež lidem pomáhá zapomenuté akcie či nároky na dividendy najít a snadno zpeněžit přitom ukázal, že většina Čechů o svých cenných papírech alespoň tuší. Od dalších kroků je ale dosud odrazoval příliš složitý proces, který čeká každého, kdo se rozhodne svoje cenné papíry z kuponové privatizace prodat sám. Díky službě Zapomenuté miliardy však tato překážka padla a na rychlý odprodej nalezených akcií, který preferuje více než 90 % lidí, teď může dosáhnout úplně každý.

Nalezení účtu je jen začátek

Možností, jak na vlastní pěst ověřit, zda je konkrétní člověk vlastníkem takzvaného nezařazeného majetkového účtu, je hned několik. O výpis lze například požádat přímo Centrální depozitář cenných papírů (CDCP), který spravuje a vede centrální evidenci cenných papírů na území České republiky. Služba je však nyní dostupná pouze korespondenčně, a to za poplatek 500 korun. V blízké době se CDCP sice chystá umožnit získání výpisu i elektronicky, a to prostřednictvím takzvané bankovní identity, i v tomto případě však budou muset lidé uhradit poplatek v řádu desetikorun a mnozí úplně zbytečně, protože většinou žádné hodnotné akcie nenaleznou

Další variantou, jak se k výpisu dostat, je požádat o něj u některého z účastníků CDCP. Jedná se například o banky či makléřské společnosti. I v tomto případě je však služba zpoplatněna, byť si za ni někteří účastníci účtují méně než 500 Kč, jež požaduje přímo CDCP.

Třetí možností je využít online služby Zapomenuté miliardy, jež si na rozdíl od prvních dvou variant za samotný výpis z účtu žádný poplatek nebere. Cena služby se odvíjí až od hodnoty cenných nalezených akcií. Pokud tedy zákazník žádné cenné papíry nemá, získá tuto informaci zcela bezplatně.

Dostat se k penězům na vlastní pěst je složité

Samotná informace o tom, že je klient majitelem nezařazeného majetkového účtu a že se na takovém účtu případně nacházejí i akcie, ale ještě neznamená že je majetek hodnotný a že je možné jej zpeněžit. Řada firem, jež prošly kuponovou privatizací, již totiž neexistuje, transformovaly se do jiných společností, nebo zkrátka nemají již žádnou hodnotu. Už samotné ověření hodnoty akcií je tak pro běžného člověka zpravidla příliš obtížné. 

Ještě složitější však je případné hodnotné akcie zpeněžit. Klienty v takovém případě čeká zdlouhavé papírování, zakládání majetkového účtu a nutnost vyplnit řadu formulářů, například proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. U společností, jejichž akcie se neobchodují veřejně na burze (a takových je na nezařazených účtech bohužel naprostá většina) pak je pro jednotlivce s malým počtem akcií prodej cenných papírů v praxi nereálný.

Příliš komplikované úkony spojené také s obavami z neznámých a zdlouhavých procesů, jsou tak pro většinu lidí, kteří nalezli akcie z kuponové privatizace, hlavní překážkou ve snaze udělat za svoji kuponovou investicí definitivní tečku. Stát se investorem v kuponové privatizaci bylo snadné. Být investorem do akcií s dnešními pravidly, je však podstatně obtížnější.

Jedna služba řeší vše

Všem výše uvedeným komplikacím se však nyní mohou lidé vyhnout díky online službě Zapomenuté miliardy. Stejně jako v ostatních případech jejím prostřednictvím zjistí, zda jsou majiteli nezařazeného majetkového účtu a zda na něm mají akcie. Pokud se ale ukáže, že účet nemají, nebo na něm jsou bezcenné akcie, nemusí za prověření na rozdíl od ostatních služeb hradit vůbec nic.

Poplatek za nalezení akcií hradí pouze v případě, že pro ně služba Zapomenuté miliardy nalezne hodnotné akcie a zároveň jim předloží nabídku na jejich odkup. Od začátku tak mají jistotu, že když se do služby zaregistrují a proces hledání dokončí, nemohou nic ztratit. Navíc jim nehrozí ani další starosti, co si s případně nalezenými akciemi dál počít. Klíčové také je, že za samotný odkup akcií si služba Zapomenuté miliardy neúčtuje žádné další poplatky a zároveň garantuje odkup za aktuální nejvyšší ceny na trhu.

V případě, že se na účtu skutečně hodnotný majetek najde a klient obdrží nabídku na odkup, nemusí se už o nic dalšího starat. Součástí služby Zapomenuté miliardy je zajištění celého procesu zpeněžení akcií. Lidé se tak nejen vyhnou složité administrativě, ale mají šanci na získání peněz i za ty akcie, jež jsou individuálně prakticky neprodejné. Využití nabídky na odkup nicméně není povinné není. Pokud lidé chtějí, mohou si akcie ponechat, nebo s nimi nakládat po vlastní ose.

Šťastných nálezců jsou desetitisíce

Za dva měsíce od spuštění se do služby Zapomenuté miliardy zaregistrovalo už více než sto tisíc lidí. Nález hodnotných akcií pak zaznamenal zhruba každý devátý. Průměrný věk nálezců je 62 let, což odpovídá obvyklému věku lidí, kteří se v 90. letech lety zapojili do kuponové privatizace. Nejstaršímu šťastnému nálezci pak bylo dokonce 78 let. Celkem služba pomohla lidem najít a zpeněžit majetek už za více než tři sta milionů korun. Průměrná nalezená částka činí aktuálně zhruba 25 až 30 tisíc korun, výjimkou ale nejsou ani statisícové nálezy. Nejvyšší obnos, který zatím připadá na jednoho nálezce, činí 407 tisíc korun. Peníze v tomto případě putovaly do Zlínského kraje.

Zakladatel služby Zapomenuté miliardy Daniel Surmař navíc připomíná, že během podzimu letošního roku dojde k promlčení nároků ze zapomenutých akcií v celkové výši zhruba jedné miliardy korun. Půjde například o nároky na dividendy společností Unipetrol a Česká spořitelna. S ohledem na připravované vytěsnění akcionářů pak začne běžet promlčecí lhůta také v případě akcií telekomunikační společnosti O2. “Lidem proto doporučuji, aby prověření případného vlastnictví nezařazeného účtu z dob kuponové privatizace raději neodkládali. Za prověření nic nedají, na druhou stranu ale mohou zbytečně přijít o hodně peněz, pokud jejich nároky propadnou,” říká Surmař.

Audioknihy: Černé léto

Prací papírky

Klenoty

Anketa

Jaké koktejly máte nejraději vy???

Mojito
357 x [13%]
Aperol spritz
248 x [9%]
Cuba Libre
263 x [9%]
Piňa Colada
249 x [9%]
Daiquiri
254 x [9%]
Margarita
352 x [13%]
Cosmopolitan
270 x [10%]
Mai-Tai
274 x [10%]
Whiskey sour
246 x [9%]
Pisco sour
257 x [9%]

Celkem hlasovalo : 2770

BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru