Přibývá dětí s dioptrickými brýlemi. Důležitá je včasná prevence

Není žádnou raritou, že na ulici potkáváme mnohem více dětí s brýlemi. Na vině nejsou však jen chytré telefony, tablety nebo počítače. Odborníci upozorňují, že se za větším počtem dětských pacientů očních ordinací skrývá lepší osvěta a dokonalejší přístroje, které případný problém dokážou odhalit včas.

Dětský zrak se vyvíjí přibližně do šestého až osmého věku života, a proto je nesmírně důležité věnovat pozornost tomu, jak dítě vidí a případně problém podchytit včas. Zatímco novorozenci a kojenci trpí na potíže s průchodností slzných cest, u starších převládají většinou dioptrické vady. Uvádí se, že zhruba čtyřicet procent českých dětí by mělo nosit brýle. K nejčastějším potížím se zrakem patří zejména u předškoláků tupozrakost, která nezaznamená-li se včas, může mít i doživotní následky.

Tupozrakost, tedy amblyopie, představuje vadu zraku, při které je oko anatomicky v pořádku, ale funkčně nikoliv. Vyskytuje se převážně u dětí, které mají velký dioptrický rozdíl. Mozek si poté podvědomě vybírá to oko, na které vidí lépe, zatímco to druhé nepoužívá, a tak se z něj stává oko tupozraké. „Dítě si to neuvědomuje, protože vidí normálně, ale ztrácí prostorové vidění, může špatně odhadovat vzdálenosti nebo má horší orientaci. Pokud se však tato oční vada podchytí včas, je u ní velká šance na vyléčení. Právě proto je naprosto důležité navštěvovat preventivní prohlídky očí. Dnešní technologie dokáže rozpoznat i nepatrné odchýlení od normálu, které může vést ke tupozrakosti i u šestiměsíčního miminka. Samozřejmě i další návštěvy ve třech a následně pěti letech jsou pro správný vývoj zraku naprosto klíčové,” komentuje důležitost prevence Martin Slaný, odborný oční garant optik Fokus.

Kromě tupozrakosti nebo šilhání hrozí školákům také krátkozrakost, kdy dětí potřebují brýle na dálku. Čím dál častěji se tak mluví o takzvané epidemii krátkozrakosti. Například v Asii tato oční vada postihuje dokonce 95 procent školáků. Problémy může působit nejen v dětství, ale následně i v dospělosti. Vyšší krátkozrakost zvyšuje riziko zeleného a šedého zákalu či odchlípení sítnic.

Na brýlích nešetřete, vzhled obrouček ale nechte na dětech

Pokud vašemu dítěti oční lékař předepíše brýle, doporučí vám i oční optiku, kde si je můžete nechat zhotovit. Vždy záleží na typu oční vady, od které se poté odvíjí výsledný tvar a velikost obrouček. Určitě se svěřte do rukou specializovaných optik, u nichž si může být jisti, že čočky do brýlí správně zabrousí a vycentrují, a tím předejdou možným komplikacím. Dětské oční vady se vyvíjí s tím, jak roste dítě, a proto je vždy potřeba chodit na preventivní prohlídky, které případné změny včas odhalí. U výběru obrouček nezapomínejte ani na to, že ratolesti mohou být velmi aktivní, a proto potřebují brýle, které jim stoprocentně padnou jak na nose, tak i za ušima. Zároveň musí být bezpečné a pohodlné.

Díky velké skupině dětí, které trápí problémy s očima, nejsou dioptrické brýle žádnou tragédií ani něčím, za co by se měly stydět. Naopak. Mohou být krásným módním doplňkem. I když někteří rodiče chtějí svému synovi či dceři ve výběru pomoct, hlavní slovo nechte na nich. Pokud by se totiž dítěti vzhled brýlí nelíbil, s velkou pravděpodobností by skončily někde v šuplíku, a tak by se vada zraku mohla dále zhoršovat. Děti si často vybírají brýle s motivy svých hrdinů, někteří touží po kulatých obroučkách jako nosil Harry Potter.

Rodiče a personál v optice pak musí dohlídnout zejména na to, aby brýle dobře seděly, z nosu nesjížděly či netlačily na spánky. Většina z nich má proto měkčené koncovky a pružný nosník, čímž zaručují maximální pohodlí. Co se týče materiálu obrub, i v dětském sortimentu se používají plastové, kovové, ale i kombinace těchto materiálů, které jsou pružné a více odolné a zvládnou tak i náročnější pohodové aktivity nebo nečekané pády.

Také dioptrické čočky v brýlích se u dětí dají doplnit speciálním povrchem, ať už třeba proti poškrábání nebo antireflexní úpravou, která zvyšuje propustnost čočky a zmírňuje tak únavu očí při pravidelném nošení. Plastové čočky mají navíc i UV filtr, který chrání oči před škodlivým UV zářením. Pokud má dítě větší počet dioptrií, je lepší zvolit tenčená skla, která jsou nejen pohledově hezčí, ale také lehčí a praktičtější. U neposedů můžete sáhnout po nerozbitných brýlových čočkách, které jsou vyrobeny z materiálu trivex, jenž byl původně vyvinut pro potřeby vojenského průmyslu.

I když rodiče nevnímají růst svých dětí nijak markantně, právě ten hraje klíčovou roli při přesnosti optické pomůcky. Jinými slovy, s růstem hlavy roste i vzdálenost mezi oběma očima, tedy takzvaná pupilární distance. Proto je vhodné častěji navštívit svého optika, který dokáže vyhodnotit, zda brýle ještě zodpovídají měnícímu se parametru.

Síť optik FOKUS nabízí v České republice kromě klasických prodejen také pět specializovaných pracovišť, kde vám odborníci velmi rádi poradí a pomohou vybrat správné obroučky i brýlové čočky pro ty nejmenší.

KUSMI TEA 28denní čajový rituál na posílení imunity

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

Anketa
POČASÍ
BLOG: PARAEVROPSKÁ CESTA

Můj projekt PARAEVROPSKÁ CESTA:

21.3.2019 jsem odstartovala svůj cestovatelský projekt výletem do Vídně. Chtěla jsem navštívit všechna hlavní města zemí, která leží v Evropě, ale netušila jsem, že zakrátko bude pozastaven. Projekt jsem změnila s ohledem na zněny, které přinesla pandemie a do projektu zařadím všechny své cesty po světě, i ty do Brna. Na poslední výpravu jsem se vydala s mojí Zuz letos červenci. Bergamo, Milano a italský venkov. Bohužel 3. den večer naše cesta skončila… Zuza si zlomila nohu.

Kdo jsem?

Jsem novinářka, sociálně-právní poradce, lektorka, psychoterapeutka, máma, kamarádka, ale nikdy jsem nebyla cestovatelka. Cestování vždy bylo bohužel na samém okraji mého žebříčku aktivit, bylo prostě zbytné. Přišel čas to změnit! Cestuji podle finančních možností, ale zážitky se koupit nedají, ty fakt musíte zažít a nepotřebujete nijak velký rozpočet, podstatné je si to užít!

Lenka Žáčková

21.3. 2019 jsem se vydala do Vídně.

 

Facebook

Návštěvnost
TOPlist
JDI nahoru