Michael Caine se již na karlovarském festivalu svěřil Jáklovi, že ukončí hereckou kariéru

Producent a režisér Petr Jákl se ve svém životě pracovně setkal s celou řadou významných hereckých osobností, na které bude vzpomínat celý život. Pro některé byl skvělým parťákem, pro jiné přítelem. Jedno setkání přeci jen považuje za výjimečné. Zkuste si tipnout, kdo na českého režiséra nezapomenutelně zapůsobil? Nebudeme vás napínat, už titulek napovídá, o koho asi jde, i když ten může být úmyslně zavádějící…

Ano, jde o jednu z největších filmových legend současnosti Sira Michaela Caina, držitele dvou Oscarů. „Spolupráce s Michaelem je nezapomenutelná, protože je úžasný profesionál i člověk, a i proto se mi s ním skvěle pracovalo. A také mu budu navždy vděčný, že mi dal tuhle šanci,“ zavzpomínal Petr Jákl na natáčení svého historického velkofilmu Jan Žižka (Medieval), kde ztvárnil pana Boreše. Osmaosmdesátiletý filmový velikán Caine oznámil konec své herecké kariéry. Potvrdil, že poslední role, kterou přijal, byla ve filmu Bestsellery, který Petr Jákl také spoluprodukoval a který byl uveden do světových kin letos 17. září, a tak poslední premiérový snímek, ve kterém ho diváci v příštím roce uvidí, bude Jan Žižka.

Michael Caine vstoupil do filmového světa v roce 1946 a na konci 50. let patřil již mezi osvědčené herce, kteří dobře působí na diváky a jeho kariéra začala nabírat na obrátkách. Hrál ve více než sto filmech a spolu s Jackem Nicholsonem  jsou jedinými nominovanými herci na Oscara, v hlavní nebo vedlejší roli, v každém desetiletí od roku 1960. Tento mimořádný gentleman byl v roce 2000 povýšen královnou Alžbětou II. do rytířského stavu za zásluhy o film. Mezi jeho největší role patří Job ve snímku The Italian (1969) a role doktora Roberta Elliotta v psychothrilleru Briana De Palmy Dressed to Kill (1980). Většina z nás si ho také vybaví v trilogii Temný rytíř a jistě také v roli Hoagie v pokračování filmu Čelisti: Pomsta, jehož natáčení mu znemožnilo převzít Oscara za snímek Hannah a její sestry. V roce 1999 získal dalšího Oscara za romantické drama Pravidla moštárny.

Sir Michael Caine připouští, že i pandemie přispěla k jeho rozhodnutí opustit aktivní herecký život. Nepřišla totiž žádná zajímavá filmová nabídka, protože se netočily filmy, ve kterých by byla pro něho role. Rozhodně však nezahálel, chopil se pera a papíru a psal. Je totiž úspěšným autorem řady knih. Mezi nejznámější patří Blowing the Bloody Doors Off: And Other Lessons in Life z roku 2018. Psát prý může, aniž by vstal z postele, což se s herectvím neslučuje. Omezuje ho však také jeho zdravotní stav, má nemalé potíže s pohybovou soustavou, trpí bolestmi páteře a nohou. Přesto ještě jedna nabídka přišla a učinil mu ji Vin Diesel. Chtěl, aby se ujal role manžela Helen Mirren v pokračování filmu Rychle a zběsile, avšak odmítnutí Michaela Caina ho opravdu zaskočilo.

Čeští fanoušci byli nadšení, když se dozvěděli, že Michael Caine přijal pozvání Petra Jákla na 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Do lázeňského města ho doprovodila půvabná manželka Shakira, převzal zde Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světovému film. Samozřejmě se také vzpomínalo, po utajené projekci Jana Žižky na natáčení v úžasných českých lokacích a došlo i na osobní život. „Michael se mi už na festivalu svěřil, že už s hraním chce skončit. Nebylo to pro mě velké překvapení a myslím, že už toho odehrál dost a v Žižkovi je skvělý, takže je to rozhodně důstojné rozloučeni s filmovým světem,“ potvrdil Petr Jákl informaci, kterou si do teď nechával jen pro sebe.

Petr Jákl se podílí na několika zahraničních filmech, které jsou právě v distribuci, například: The Misfits s Pierce Brosnanem, Nejvyšší pocta se Samuel L Jacksonem a Edem Harrisem nebo American Traitor s Al Pachinem a na dalších se souběžně podílí.

NÁŠ TIP

Léto na vlně audioknih

Anketa

Co je pro vás důležité pro udržení vztahu

Vášeň
58 x [11%]
Věrnost
50 x [10%]
Velkorysost
50 x [10%]
Laskavost
47 x [9%]
Spolehlivost
50 x [10%]
Zásadovost
50 x [10%]
Poctivost
50 x [10%]
Dostatek pozornosti
57 x [11%]
Sebedůvěra
48 x [9%]
Smysl pro humor
48 x [9%]

Celkem hlasovalo : 508

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

O BOURBONU
  • Musí být vypálen na území USA 
  • Musí být vyroben ze směsi obilovin, kdy jej od 51 % do 79 % musí tvořit kukuřice
  • Minimální doba zrání jsou dva roky
  • Voda v Kentucky, která se používá při výrobě bourbonu, je považována za nejsladší na světě
  • V Kentucky zraje více sudů, než zde žije obyvatel 
  • V Kentucky zraje více sudů, než zde žije obyvatel 
  • Musí zrát v nových vypálených sudech z Bílého dubu 
POČASÍ
Facebook

JDI nahoru