K vánočním svátkům i vstupu do Nového roku patří šumivá vína. Ale jaká?

Obliba sektů a šumivých vín u nás každým rokem stoupá. Čeští zákazníci mají velmi bohatý výběr tuzemských sektů, které mohou ochutnat při slavnostní příležitosti – třeba o Vánocích a především na Silvestra, ale i při novoročních setkáních. S výběrem sektů nám spolehlivě poradí hlavní someliér Salonu vín ČR Marek Babisz.

České sekty se liší od evropské konkurence poměrně širokým využitím odrůd, neboť tuzemští výrobci vedle těch tradičních, jako je Chardonnay či Pinot noir (Rulandské modré), používají pro přípravu bublinek také Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský, Rulandské bílé nebo Sauvignon či Sylvánské zelené.

„Naše sekty mají spíše ovocný a svěží charakter, je to dáno výběrem odrůd a technologickými postupy. V daleko menší míře se u nás vyrábějí sekty, které zrají na kvasnicích několik let a jsou typické pro oblast Champagne,“ vysvětluje Marek Babisz a dodává, že bohužel čeští zákazníci preferují šumivá vína se zbytkovým cukrem.

Která vinařství zaměřená na výrobu sektů patří k těm nejlepším? „Nejúspěšnější firmou s každoročním zastoupením v Salonu vín je Bohemia sekt. Ta pravidelně uspívá se sekty jako Louis Girardot, Chateau Bzenec nebo Bohemia Prestige brut,“ vypočítává prémiové značky lídra na českém trhu s bublinkami Marek Babisz.

A jaké další značky se vyplatí ochutnat a vyzkoušet? „Velice zajímavé sekty vyrábí například Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice. V poslední době mne zaujaly také sekty od výrobce Portz Insel, Vinařství Volařík, Kamila Prokeše, Vinařství Mikrosvín nebo Josefa Valihracha,“ uzavírá zkušený someliér.

A na závěr přidává několik rad, jak s bublinkami správně zacházet. Sekt je třeba servírovat poměrně studený, vychlazený zhruba na 5 – 8 stupňů, proto je třeba mít láhev v lednici minimálně 8 hodin. Také volba správné sklenice je důležitá, nejčastěji se používají tzv. flétny. Nenalévají se však plné, ale jen do poloviny, aby víno nezteplalo a současně se rozvinula vůně vína. Při servírování „charakterních“ minerálních sektů se používají spíše skleničky na bílé víno Riesling, opět se nalévá méně než jedna deci.
Více o vínech na www.vinazmoravyvinazcech.cz

Na vlně audioknih

BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

Anketa

Společnost Poháry Bauer, největší prodejce a výrobce sportovních pohárů ve střední Evropě, sestavila žebříček nejoblíbenějších sportů sporty ve světě. Jaký máte nejraději vy?

Fotbal
46 x [11%]
Kriket
36 x [9%]
Lední hokej
42 x [10%]
Tenis
34 x [8%]
Volejbal
44 x [11%]
Stolní tenis
39 x [10%]
Baseball
40 x [10%]
Golf
43 x [11%]
Americký fotbal
47 x [12%]
Basketball
35 x [9%]

Celkem hlasovalo : 406

Celoroční oslavy 120 let značky Harley-Davidson

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru