Vitamín A potřebují nejen naše kosti a oči!

Úkolem vitamínu A neboli retinolu je uchovávat funkčnost epitelů, kůže, krvetvorby, imunity a zraku, ale je také důležitý pro růst kostí. Příznivě ovlivňuje i správné vidění barev a v šeru. nachází se v živočišných produktech jako jsou játra, maso, vejce rybí tuk.  

Vitamín A je do těla vpravován nejčastěji jako ester z živočišných i rostlinných zdrojů, také v podobě provitamínu betakaroten (karotenoid), kterýnacházíme ve žlutooranžové zelenině. Přeměna na vitamín A v těle probíhá za přítomnosti tuků. Je tedy vhodné s konzumací žluté, oranžové a červené zeleniny a ovoce spojit s kvalitním rostlinným olejem, který organismu pomůže vitamíny lépe využít.

Nedostatek vitamínu A poškozuje tkáně, ve kterých probíhá dělení buněk. U malých dětí může vést k poruchám růstu lebečních kostí a také obratlů, čímž posléze dochází ke stlačování nervů a míchy, dlouhé kosti bývají kratší a silnější. Jejich růst se celkově zpomaluje, svaly a lymfatická tkáň atrofují. U dospívajících a mladých lidí se nedostatek projevuje různě těžkým zánětem spojivek, v oku vznikají skvrny známé jako Bitotovy skvrny, po jejichž zhojení vždy vzniká zákal. Dalším příznakem nedostatku vitamínu A je drsná, suchá a šupinatá kůže, na která se často tvoří hnisavé vřídky. Strukturálně se mění sliznice a podle místa postižení je jedinec více vnímavý vůči respiračním, močovém, genitálním či zažívacím infekcím spojených se ztrátou chuti.

U obou pohlaví se u kořínkových vlasů tvoří rohové čepy, které se olupují a s tím je spojené i vypadávání vlasů. Další komplikací mohou být ucpané potní žlázy, které dokonce mohou odumírat.

Nadbytek vitamínu A (hypervitaminóza) je vzácný a vede v mnohých případech k anorexii, může se také zvýšit nitrolební tlak projevující se především silnými bolestmi hlavy a apatií. Jedinci mohou také trpět úpornými bolestmi velkých kostí a kloubů, které nadbytkem vitamínu zduří. Vzácně se může objevit nevolnost a zvracení, suchá kůže, padání vlasů, poruchy vidění a krvácení.

Vyhnout by se mu měli těhotné ženy, kuřáci, lidé se závažnými poruchami ledvin a s virovým zánětem jater, na pozoru by se měli mít i chroničtí alkoholici. S lékařem je jeho užívání nutné konzultovat při podání antibiotik, léků na cholesterol, na játra, při užívání hormonální antikoncepce a při léčbě akné. Zajímavé je, žekarotenoidy ve stravě tyto nežádoucí reakce nevyvolávají.

Pro úplnost si ještě něco málo k tomu, co jsou to karotenoidy

Karotenoidy jsou velmi silné antioxidanty, které hrají důležitou roli v ochraně tělesných buněk před oxidačním stresem a vlivy prostředí. Je jich celá řada, tak si je pro úplnost vyjmenujeme: beta karoten (mrkev, dýně, batáty, meruňky, oranžové melouny), lutein (papriky, rajčata, mrkev, brokolice, špenát, vaječný žloutek), lykopen (rajčata, červené papriky, červené melouny, červené grepy, aronin), zeaxantin (zelené papriky, zelí, vaječný žloutek, kukuřice, bohatým zdrojem je i spirulina),astaxantin sladkovodní řasa Haematoccocus a mořské plody, humři, losos a kryptoxantin (oranžové dýně, papriky, mandarinky, pomeranče, papája, broskve).

NÁŠ TIP

Léto na vlně audioknih

Anketa

Co je pro vás důležité pro udržení vztahu

Vášeň
54 x [11%]
Věrnost
45 x [10%]
Velkorysost
47 x [10%]
Laskavost
44 x [9%]
Spolehlivost
48 x [10%]
Zásadovost
47 x [10%]
Poctivost
46 x [10%]
Dostatek pozornosti
53 x [11%]
Sebedůvěra
43 x [9%]
Smysl pro humor
43 x [9%]

Celkem hlasovalo : 470

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

O BOURBONU
  • Musí být vypálen na území USA 
  • Musí být vyroben ze směsi obilovin, kdy jej od 51 % do 79 % musí tvořit kukuřice
  • Minimální doba zrání jsou dva roky
  • Voda v Kentucky, která se používá při výrobě bourbonu, je považována za nejsladší na světě
  • V Kentucky zraje více sudů, než zde žije obyvatel 
  • V Kentucky zraje více sudů, než zde žije obyvatel 
  • Musí zrát v nových vypálených sudech z Bílého dubu 
POČASÍ
Facebook

JDI nahoru