Špinarka živě na ČT art a novinky v ostravském Divadle Petra Bezruče

Divadlo Petra Bezruče zahájí sezónu 1. září 2022, a to představením Špinarky. Životní osudy populární zpěvačky Věry Špinarové na pozadí doby plné politických i společenských změn uvede v přímém přenose také ČT art. Kultovní inscenaci oceněnou Cenami divadelní kritiky za nejlepší ženský herecký výkon a nejlepší hru si vybrala pro své slavnostní vysílání ke vstupu do své 10. vysílací sezóny. V titulní roli ostravské legendy se představí Markéta Matulová.

Nalaďte si 1. září ve 20:00 hodin ČT art

Autorem inscenace je herec, dramatik a režisér Tomáš Dianiška, který patří k nejúspěšnější generaci českých autorů. Ve svých hrách reflektuje pocity své generace, díky čemuž se stávají doslova kultovní záležitostí, nebojí se ale zaměřit i na historická témata, která zpracovává kontroverzní optikou. V inscenaci Špinarka se Tomáš Dianiška vydává sledovat kariéru jedné z našich nejvýraznějších umělkyň.

Bigbeatový příběh o nezávislosti, intrikách, odvaze a opravdové lásce vzdává hold fenomenální zpěvačce Věře Špinarové. Zábavná a emocemi nabitá inscenace Tomáše Dianišky, kterou napsal a režíroval pro Divadlo Petra Bezruče a za niž získal Cenu divadelní kritiky 2021, přináší nepřikrášlený obraz velké pěvecké osobnosti neodmyslitelně spjaté s Ostravou. Markéta Matulová získala za ztvárnění titulní role cenu za Ženský herecký výkon roku 2021, současně obdržela také ocenění Talent roku 2021 a Cenu Jantar 2021.

Sezóna 2022/2023 u bezručů

První premiéra se v Divadle Petra Bezruče uskuteční 23. září. V semifinále US Open se střetnou americký velikán Tim a ruská vycházející hvězda Sergej. „V klíčovém zápasu odkrývají hráči svoje skutečné charaktery, malá i velká traumata a způsoby, jak se s nimi vyrovnat. Je to originální hra o světě profesionálního sportu plného rivality a touze po úspěchu, o životních vítězstvích i prohrách a o překonání sebe sama,“ přiblížila českou premiéru hry Poslední zápas z pera současné americké autorky Anny Ziegler dramaturgyně Anna Smrčková. Režie se ujme Jiří Pokorný.

Sranda v rytmu disca! Takový bude 18. listopadu Sen čarovné noci Williama Shakespeara v režii Michala Háby. „Magická noc v lese, jde o lásku, jde o moc. Shakespearova hra je rej v nicotě jednoho snu,“ říká režisér. Krutá komedie plná magie a disco rytmů vás nenechá v klidu.

Na počátek roku 2023 je připravena dramatizace slavného románu Franze Kafky Proces v režii uměleckého šéfa Divadla Petra Bezruče Jana Holce. „Bude se jednat o novou adaptaci, která čerpá i z dalších Kafkových děl a samotného života autora. V mé režii a hudebním aranžmá Ivana Achera se můžete těšit na grunge muzikál, který se bude pichlavě trefovat i vyrovnávat s nešvary dnešní společnosti,“ doplňuje Holec.

Posledního března uvedou Bezruči autorskou inscenaci inspirovanou setkáním dvou režisérů Alfréda Hitchcocka a François Truffauta, která odhaluje zákulisí Hitchcockova přístupu k vyprávění příběhů a k práci s divákem, s jeho očekáváním, s napětím. „Co když se ale tyto principy přesunou ze stříbrného plátna na divadlo? Diváci v kině mohou během filmu křičet, smát se, usínat, nebo dokonce odejít – s filmem a postavami to ani nehne. Herec na jevišti ale může slyšet každý vzdech či zakašlání. Jak moc může reakce diváka ovlivnit vývoj představení?“ zamýšlí se nad inscenací s názvem Lekce Hitchcock mladý autor a režisér Štěpán Gajdoš.

Na závěr sezóny divadlo nastuduje v režii Jana Holce francouzský text Otec Floriana Zellera. Hra nabízí jedinečné herecké příležitosti a v titulní roli budete moct vidět Norberta Lichého. Otec je černá komedie, ze které vás bude mrazit. Otec se dočkal veleúspěšného uvádění v Paříži, kde obdržel řadu prestižních cen, stal se velkým hitem na West Endu i na Broadwayi a jeho filmová adaptace (2020) získala dva Oscary. Anthony Hopkins si odnesl zlatou sošku v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli. Florian Zeller společně s Christopherem Hamptonem získal Oscara za Nejlepší převzatý scénář.

Nové tváře u bezručů

Soubor od sezóny 2022/2023 posílí hned tři nováčci. Alexandra Palatínusová, která přichází z Horáckého divadla v Jihlavě, a dále pak dva mladí a perspektivní muži Tomáš Čapek a Josef Trojan.

Alexandra Palatínusová

Absolventka Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Hostovala v činohře Slovenského národního divadla, Divadle Aréna v Bratislavě a také HaDivadle a Divadle Bolka Polívky v Brně. Pravidelně spolupracuje s českými i slovenskými televizními a filmovými produkcemi. Od srpna 2018 byla čtyři roky členkou Horáckého divadla v Jihlavě.

Tomáš Čapek

Od mala se věnuje akrobacii, hře na bicí a klavír a příležitostně komponuje elektronickou hudbu. Absolvoval Katedru činoherního divadla pražské DAMU. Je spoluzakladatelem a principálem Kočovné divadelní družiny Ductus Deferens, která mj. rezidenčně působí ve studiu Švandova divadla. Spolupracuje se souborem Depresivní děti touží po penězích (Zlý jelen) a hostoval na Nové scéně Národního divadla (Všem se nám uleví).

Josef Trojan

Pochází z herecké rodiny, herci jsou jeho otec Ivan Trojan, matka Klára Pollertová-Trojanová a dědeček Ladislav Trojan. V dětském věku se objevil ve filmu Anděl Páně a ve snímku Smíchov pláče, Brooklyn spí. Hrál v seriálech Svět pod hlavou a Dáma a Král. V roce 2019 na sebe upozornil ve filmech Cena za štěstí a Abstinent. Společně s otcem ztvárnil roli lidového léčitele Jana Mikoláška ve filmu režisérky Agnieszky Holland Šarlatán (2020). Za svůj výkon byl nominován na Českého lva.

Robert Rohál

Foto archiv DPB

NÁŠ TIP

Léto na vlně audioknih

Anketa

Co je pro vás důležité pro udržení vztahu

Vášeň
60 x [12%]
Věrnost
50 x [10%]
Velkorysost
52 x [10%]
Laskavost
48 x [9%]
Spolehlivost
52 x [10%]
Zásadovost
51 x [10%]
Poctivost
51 x [10%]
Dostatek pozornosti
59 x [11%]
Sebedůvěra
48 x [9%]
Smysl pro humor
48 x [9%]

Celkem hlasovalo : 519

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

O BOURBONU
  • Musí být vypálen na území USA 
  • Musí být vyroben ze směsi obilovin, kdy jej od 51 % do 79 % musí tvořit kukuřice
  • Minimální doba zrání jsou dva roky
  • Voda v Kentucky, která se používá při výrobě bourbonu, je považována za nejsladší na světě
  • V Kentucky zraje více sudů, než zde žije obyvatel 
  • V Kentucky zraje více sudů, než zde žije obyvatel 
  • Musí zrát v nových vypálených sudech z Bílého dubu 
POČASÍ
Facebook

JDI nahoru