Vinohradská Balada pro banditu graduje živými obrazy a sugestivní hudbou

Inscenace Balada pro banditu je plná emocí, které vzbuzují sugestivní herecké výkony stejně jako přesvědčivá pěvecká a taneční čísla. Příběh Nikoly Šuhaje a jeho milé Eržiky rozehrál umělecký šéf Juraj Deák už před dvěma lety na scéně Divadla na Vinohradech, přičemž udělal jen dobře, když využil talentu a umu dramaturga Vladimíra Čepka scénografa Davida Baziky, kostýmní výtvarnice Marty Roszkopf, choreografky Venduly Poznarové a v neposlední řadě pěveckého nastudování tria Iva Marešová, Radek Doležal a Štěpán Klouček a kapely RAZAM.

Celé toto tvůrčí seskupení se pak mohlo opřít o léty prověřený materiál z dílny Milana Uhdeho a Miloše Štědroně, který pak přímo na scéně rozehrává skvělý činoherní - a přece tolik muzikální - soubor vinohradského divadla. Kvality proslulého českého muzikálu zkrátka opět prověřil čas. Vinohradská inscenace je pozoruhodná sugestivním hudebním aranžmá a nastudováním živě doprovázející kapely RAZAM. Její členové umocnili sílu písní a navíc jim dodali – spolu s hereckými či zpívajícími protagonisty - nový nádech.

Příběh vychází z románu Ivana Olbrachta, který se proslavil badatelskou cestou po Podkarpatské Rusi. Již ve své reportáži Loupežníci popisoval zbojnictví této oblasti. V první polovině 30. let minulého století pobýval Olbracht v Koločavě a zamiloval si zdejší kraj a jeho hrdiny, stále znovu oživované písněmi i legendami. Tak se zrodila tvůrcům Milanu Uhdemu a Miloši Štědroňovi muzikálová hvězda.

V hlavní roli zbojníka Nikoly Šuhaje může publikum vidět Marka Lamboru, zatímco postavu Eržiky hraje a zpívá Tereza Císařová v alternaci Michaely Tomešové. Já viděl Terezu Císařovou a musím konstatovat, že byla jak herecky, tak pěvecky fantastická. Spolu s ústřední dvojicí se na jevišti objevuje celá plejáda herců vinohradského souboru – vynikající Tomáš Pavelka (velitel četníků) či Igor Bareš (Mageri), ale také Kryštof Rímský (Derbak), Ondřej Kraus (Andrej, Eržičin bratr), Daniel Bambas (Kubeš) nebo hostující excelentní Iva Marešová v roli Morany.

Právě postavu Morany i začlenění skupiny RAZAM ocenil i respektovaný hudební skladatel a malíř Martin Němec: „Před časem jsem viděl moc pěkné představení Balady pro banditu ve vinohradském divadle. Musím říct, že jsem se dobře znal s režisérem Vladimírem Sísem, který natočil tu legendární filmovou podobu, a proto jsem šel do divadla s určitými rozpaky, nebo spíš lehkou nedůvěrou. Ale byl jsem zvědav na živý hudební doprovod skupiny RAZAM, jejichž tvorbu znám, a na bývalou zpěvačku mých Precedens Ivu Marešovou, která v představení hraje a zpívá. A musím říct, že jsem byl moc příjemně překvapen. Tu látku pojali po svém, bez zbytečné snahy se podřídit původní verzi, ale zas natolik s pokorou, že to vyznělo velmi přesvědčivě. Prostě našli svou cestu. Celé představení bylo dobře vystavěné a hudební složka měla opravdu vynikající úroveň."

Na nedávné repríze slavné Balady pro banditu (12. září 2022) jsem byl také v „nabitém“ hledišti, a musím přiznat, že to bylo zase jedno z velkých představení Divadla na Vinohradech. Je mi jasné, že je to kultovní záležitost, o to více to musí být vycizelované a ladit do všech detailů. A to se povedlo, obrovská vinohradské scéna hýří a graduje živými obrazy, kde se  herecká akce umně snoubí s tancem, zpěvem a živou hudbou.

A to spadá na vrub režiséra i protagonistů. Nicméně mi v paměti zůstanou hlavně písně ve skvělém podání ústřední dvojice Terezy Císařové a Marka Lambory, u něhož jsem ocenil kromě muzikálnosti temperament a fyzickou vitalitu. Tak jako tak jsem byl překvapen pěveckými výkony i dalších herců, což dělá muzikál muzikálem. A resumé? Je to zážitek, který jen tak nevybledne.

Robert Rohál

Foto: Divadlo na Vinohradech

Audioknihy: Skutečné problémy

Prací papírky

Klenoty

Anketa

Představujeme vám herce, kteří jsou podle Česko-Slovenské filmové databáze (ČSFD) nejoblíbenější. Který je ten váš?

Johnny Depp, USA
30 x [10%]
Leonardo DiCaprio, USA
27 x [9%]
Tom Hanks, USA
29 x [10%]
Brad Pitt, USA
29 x [10%]
Bruce Willis, Západní Německo
29 x [10%]
Morgan Freeman, USA
30 x [10%]
Christian Bale, Velká Británie
27 x [9%]
Robert Downey Jr., USA
28 x [10%]
Robert De Niro, USA
29 x [10%]
Jack Nicholson, USA
29 x [10%]

Celkem hlasovalo : 287

BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru