Ben Foster, představitel Jana Žižky, je skvělý herec a má neskutečné charisma

I když jsem za poslední měsíce četl snad tisíc recenzí a článků na téma českého filmu Jan Žižka, sám za sebe tvrdím, že je to výborný film režiséra Petra Jákla a že mě chytil za srdce. Věděl jsem, že to není film o Žižkovi a jeho velkolepém tažení za husitské ideály, tak, jak jej natočil v polovině 50. let minulého století Otakar Vávra, ale že jde o příběh, který zachycuje mladého Žižku na začátku jeho bohatýrské cesty budoucího husitského vojevůdce.

Jak známo, Jan Žižka z Trocnova a Kalicha byl český husitský vojevůdce, pokládaný za otce husitské vojenské doktríny, a autorem respektive prvního uživatele defenzivní bojové techniky, tzv. vozové hradby, což je důležitý moment jeho "kariéry", který ostatně připomene i samotný závěr Jáklova velkofilmu.

Film Petra Jákla je ale o něčem jiném. Není to ani životopis, ani výčet úspěchů husitského vojevůdce. Je to příběh o Žižkově osobnosti a kruté době, kterou prožíval a kterou Jákl tak sugestivně přiblížil současnému publiku. A on to umí, dokázal to, obklopil se profesionály po všech stránkách - a navíc sehnal majlant, díky němuž hrají ve filmu světové či hvězdně svítivé hvězdy (kromě představitele Jana Žižky to jsou Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Matthew Goode, Roland Møller a William Moseley, Magnus Samuelsson a další). Navíc jsem přivítal i romantický nádech, který vznikl mezi dvěma protagonisty, protože kdyby nebyl, tak by to bylo jenom kruté.

Ale hlavně mě dostal  Ben Foster v titulní roli! Je to skvělý herec a má neskutečné charisma. Ten jeho pohled v důležité scéně, kdy už má jenom jedno oko a kdy sleduje Kateřinu, je kreace velkého herce. A to nemluvím o dalších hercích (Jan Budař, Ondřej Vetchý, Marek Vašut, Karel Roden a mnoho dalších), vybraných exteriérech, dokonalých bojových scénách, vynalézavé kameře, tricích, kostýmech, maskách a rekvizitách, gradující hudbě a vůbec napětí, které prostupuje dějovou linkou celý více než dvouhodinový film.

I když je mi jasné, že Petr Jákl směřoval svůj nejnovější film o Žižkovi zdaleka nejen do Česka, filmové vyprávění se odehrává „po americku" (a moc bych mu přál i evropský stejně jako zámořský úspěch), příběh je ale přece jenom o našem slavném vojevůdci a české historii. A to se mistrovsky povedlo. Může za to jak neporazitelný Jan Žižka, tak neúnavný Petr Jákl.

Robert Rohál

NÁŠ TIP

Léto na vlně audioknih

Anketa

Co je pro vás důležité pro udržení vztahu

Vášeň
60 x [12%]
Věrnost
50 x [10%]
Velkorysost
52 x [10%]
Laskavost
48 x [9%]
Spolehlivost
52 x [10%]
Zásadovost
51 x [10%]
Poctivost
51 x [10%]
Dostatek pozornosti
59 x [11%]
Sebedůvěra
48 x [9%]
Smysl pro humor
48 x [9%]

Celkem hlasovalo : 519

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

O BOURBONU
  • Musí být vypálen na území USA 
  • Musí být vyroben ze směsi obilovin, kdy jej od 51 % do 79 % musí tvořit kukuřice
  • Minimální doba zrání jsou dva roky
  • Voda v Kentucky, která se používá při výrobě bourbonu, je považována za nejsladší na světě
  • V Kentucky zraje více sudů, než zde žije obyvatel 
  • V Kentucky zraje více sudů, než zde žije obyvatel 
  • Musí zrát v nových vypálených sudech z Bílého dubu 
POČASÍ
Facebook

JDI nahoru