Jak si uklidit vaší hlavu i byt podle feng šuej?

Feng šuej je tradiční čínská filozofie, v jejímž zájmu stojí vztah člověka a prostoru, který obývá, ve kterém žije. Učení feng šuej předkládá mnohé rady a pravidla, která pomohou k tomu, aby se z vašeho domova stal harmonický přístav plný pozitivní energie. Jednou z mnoha částí učení feng šuej jsou rady, jak správně svůj domov uklidit. Inspirujte se a pusťte se do velkého úklidu domácnosti podle pravidel feng šuej. Úklidem doma si uklidíte i ve vašem životě, zmizí nadbytečná zátěž, která brání rozvoji a bere radost ze života.

Základní pravidla velkého úklidu podle feng šuej

Na velký úklid podle feng šuej se řádně připravte - kupte pytle na odpadky a čisticí přípravky. Prvním krokem bude z vaší domácnosti odstranit vše přebytečné, co už vám neslouží. V domácnosti by neměly mít místo ani věci, se kterými se pojí nehezké vzpomínky. Takových se jednoznačně zbavte. To stejné platí o oblečení. Módní kousky, které jste na sobě neměli více jak rok, už do skříně nepatří. Ty, které jsou ještě pěkné, můžete prodat nebo vyměnit v bazaru.

Uklizený prostor bez zbytečností začne rychle volně dýchat a energie lépe proudí.

Potom se teprve pusťte do umývání a velkého úklidu vašeho domova za pomoci čisticích prostředků, ale nezapomeňte na to, že až úklid dokončíte, ukliďte všechny pomůcky a prostředky někam, kde nebudou na očích. Podle feng šuej je důležité, aby nebyly viditelné.
Podle učení feng šuej je důležité, abyste také odstranili všechny věci, které kříží cestu po bytě. Malé a úzké chodby snesou jen ty nejdůležitější věci.

Úklid haly nebo předsíně podle feng šuej

Jedná se o místo, kde se většinou hromadí po zimě nejvíce harampádí. Vchod do domu či bytu symbolizuje počátek proudění energie čchi. Tento prostor je třeba uklidit tak, aby se tu nepovalovaly rozházené boty, svršky, deštníky apod. Například proti vchodu by nemělo být umístěné zrcadlo. Je příjemné umístit si do vchodové části domu něco, co vás bude vítat a vzbuzovat příjemné pocity, například květina apod.

Úklid ložnice podle feng šuej

Místo, kde přespáváte, by mělo být čisté a střídmé. Pokud je to možné, neměla by v ložnici být televize ani počítače. Prostory pod postelemi by měly sloužit výhradně jako úložiště přikrývek a polštářů. Je dobré si pořídit do ložnice nové povlečení i matrace, jelikož nejen, že matrace mají úložiště bakterií a roztočí, ale také si v ní drží energie, která nemusí být pro vaši regeneraci a relaxaci to nejlepší! Novou matrací zahodíte také svojí partnerskou minulost a pomůže vám to vyčistit si místo v hlavě pro budoucnost. Pokud nevíte, kam pro matraci zkuste rychlé řešení pomocí e-shopu české značky Moravia Comfort.

Úklid obývacího pokoje podle feng šuej

Je to místo setkávání všech členů rodiny. Mělo by být útulné a příjemně zařízené, ne přeplněné věcmi. Nábytek s ostrými hranami není vhodný, vytváří škodlivou energii. Pokud v domě takový nábytek máme, měly by být rohy alespoň zakryty ubrusem. Středobodem místnosti by neměla být televize, ale třeba spíše krb, společné sezení apod.

Úklid kuchyně podle feng šuej

Podle feng šuej je kuchyně velmi důležitá, je to centrum ohně domu a záleží na ní zdraví rodiny. Mělo by to být čisté místo bez zbytečností, které brzdí proudění životní energie.

Úklid koupelny podle feng šuej

Očista těla souvisí i s očistou duše. Koupelna by měla být prostorná, přehledná a vzdušná. Dveře od koupelny by vždy měly být zavřené. Je to místo, kde by měl mít člověk možnost pobýt v klidu o samotě.

Co ponechat a co vyhodit?

Pro velký úklid domácnosti podle feng šuej je vhodné vyčlenit si dostatek volného času a na celý proces se dostatečně připravit. Popřemýšlet, co s nepotřebnými věcmi uděláte, zda je vyhodíte, darujete nebo zpeněžíte. Rozhodování se, co vyhodit a co ponechat, bývá velmi subjektivní a v mnoha případech velmi obtížné.

 • Rozhodně vyhoďte z vaší domácnosti vše, co je zatíženo bolestnými vzpomínkami. Platí to i o fotografiích lidí, kteří nám ublížili. Zbavte se také předmětů, z nichž máte pocit, že vyvolávají úzkost nebo nepříjemné pocity.
 • Udělejte si pořádek v dokumentech a vyhoďte všechny staré reklamní letáky, staré papíry i obálky od dopisů.
 • Nepotřebné nebo nefunkční elektrické spotřebiče jsou silnou brzdou vaší prosperity a štěstí, proto je rozhodně nechte opravit nebo je vyhoďte.
 • Nikdy nevyhazujte bez vědomí partnerů nebo dětí jejich věci. Nikdy nevíte, jakou hodnotu má pro ně třeba i to, co vy považujete za veteš.

Úklid garáže, půdy, sklepu a spíže podle feng šuej

Toto jsou všechno místa, kam míváme potřebu nepotřebné harampádí přesouvat a stěhovat. Tím ale mnoho nevyřešíme. Stará energie nás stále poutá. Vše nepotřebné tedy vyhoďte mimo domov.

Věci nefunkční, bez sběratelské nebo umělecké hodnoty vyhoďte. Ty, které tuto hodnotu mají, můžete darovat či prodat v antikvariátu. Oblečení může ještě posloužit některé z kamarádek nebo jejím dětem, zvažte i darování charitě.

Očistný úklid udělá člověku dobře. Lépe se dýchá, vše je přehlednější, udržování pořádku se nejeví najednou tak složité.

Energetická očista prostoru

Očista prostoru bytu, domu či kanceláře je nedílnou součástí úklidu podle feng šuej. Takovouto očistu by měl prostor podstupovat pravidelně. Energie, které zůstávají v daném místě po předcích, předchozích majitelích či nájemnících, mohou způsobovat potíže se zdravím, v kariéře, vztazích, projevují se i podivnými nevysvětlitelnými náhodami.

Úklid podle feng šuej není složitý ani časově náročný, zato výsledky jsou překvapující. Vhodnými okamžiky k očistě prostoru jsou tyto:

 1. Při stěhování do prostoru, kde bydlel před vámi někdo cizí.
 2. Odehraje-li se ve vašem životě nepříjemná zásadní událost (dlouhá nemoc, rozvod, konflikty, krize, úmrtí blízkého).
 3. Kdykoliv si uvědomíme potřebu změny, přísunu něčeho jiného, nového, očistu, čerstvý vzduch...
 4. Preventivně, průběžně k udržení kvality probíhající energie v našem obydlí a k udržení životního komfortu.

Další tipy, jak na správný úklid podle feng šuej

Pokud se cítíte ve svém domě či bytě dobře, pak i vaše mysl je celkově klidnější, vyrovnanější a výsledky lepší. Cítíte-li se stísněně a nepříjemně, pak je zřejmě načase s tím něco udělat a rozhodnout se pro nějakou změnu.

 • Pokud je to možné, je vždy vhodné si do nového bydlení pořídit svůj vlastní nábytek, zejména pak, nevíte-li nic o předešlých majitelích. Není-li z nějakých důvodů možné vyměnit všechen nábytek, pak to udělejte aspoň s postelí, přinejmenším s matracemi.
 • Důkladně umyjte všechny rámy oken a dveří. Do vody můžete kápnout i několik kapek vonného oleje. Čisté rámy nepropouští negativní energii.
 • Rostliny, které se nacházejí v bytě, prohlédněte. Měly by být zdravé, bez zaprášených listů atd. Nejlepší je energie rostlin, které mají dostatek zeminy a s patřičnou zálivkou. V bytě by se rozhodně neměly nacházet uvadlé, nemocné nebo sušené květiny – ty prostoru neprospívají.
 • Velkou očistnou energii mají také křišťály a svíce – harmonizují příjemně prostor obydlí i kanceláře a napomáhají i stimulovat energii a myšlení člověka. Dokonale vybroušené křišťály pomáhají zpřesňovat myšlení, podporují kreativitu a společenský život. Tyto křišťály nepůsobí svojí přínosnou energií pouze na člověka, ale i na zvířata a rostliny v bytě.
 • Skvělým pomocníkem pro očistu a ochranu prostoru podle feng šuej je zrcátko Ba-gua. Nejlépe poslouží volně pověšené v předsíni domu či bytu. Na jedné jeho straně je zrcátko a z druhé strany symboly jin a jang.
 • Energie prostoru se drží ve stěnách a omítkách, proto pokud se chystáme obydlet starý dům, je vhodné přemalovat stěny, či odstranit všechny vrstvy až na cihlu a nově nahodit.
 • Vymalovat bychom v domě či bytě vždy maximálně jednou za tři roky, touto cestou místnosti občerstvíme.
 • Jednou z možností je i očista kyselostí. Kyselost rozproudí stagnující energii. Nejlépe je použít vodu s octem, tou otřeme primárně vchod do domu, zárubně vstupních dveří, dveřní kliku a všechny součásti prostoru, které běžně bývají zanedbávané.
 • Očista solí vstřebává okolní energii, nasává jí. Ideálním postupem je poházet na noc po zemi mořskou sůl s hrubým zrnem, ráno ji smeteme a zakopeme do země mimo dům.
 • Sůl můžete také nasypat na skleněné misky – cca dvě polévkové lžíce hrubé mořské soli. Položíte do každé místnosti jednu takovou misku, než opustíte dům. Po návratu řádně vyvětrejte a sůl vysypte opět mimo dům.
 • Velmi efektivně dokáží pročistit byt vonné tyčinky. S tyčinkou doutnající v ruce projděte všechny místnosti domu či bytu, a to ve směru hodinových ručiček.
 • I správně vybraná, příjemná a uklidňující hudba pomáhá zjemnit a zharmonizovat atmosféru vašeho příbytku. Můžete ji nechat hrát třeba i celou dobu, co jste mimo domov. Energie v domě se tím zklidní.

Energetická očista prostoru se může stát vaším soukromým rituálem. Jde o to, že se na chvíli zastavíte, zamyslíte se nad očekáváními od budoucnosti. S takovýmito myšlenkami projdete celý prostor, ve kterém si budete myšlenky a tužby vizualizovat. Tím je zadán program, který časem dojde svého naplnění.

Více informací získáte na: www.moravia-comfort.cz

 

 

Audioknihy: Černé léto

Prací papírky

Klenoty

Anketa

Jaké koktejly máte nejraději vy???

Mojito
582 x [13%]
Aperol spritz
379 x [9%]
Cuba Libre
393 x [9%]
Piňa Colada
378 x [9%]
Daiquiri
369 x [8%]
Margarita
483 x [11%]
Cosmopolitan
386 x [9%]
Mai-Tai
404 x [9%]
Whiskey sour
434 x [10%]
Pisco sour
583 x [13%]

Celkem hlasovalo : 4391

BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru