Topná sezóna je v plném proudu: Jak na to, aby byly náklady na vytápění co nejnižší?

Venku mrzne, fouká a teploty strmě padají pod bod mrazu. Období, kdy se snažíme udržet doma teplo a zároveň nezbankrotovat na vysokých účtech za energie je tady. Aby vám z nich nemusel běhat mráz po zádech, poradíme, jak chytře ušetřit na nákladech na vytápění.

Před rokem nám zmrzl úsměv na rtech

Když dodavatelé energií loni oznámili zdražení, vyvolalo to mezi Čechy paniku. Kvůli ukončování dodávek plynu z Ruska stoupla jeho cena o 20 až 30 %. Zvýšení ceny plynu ovlivnilo i cenu elektřiny, která zaznamenala podobný nárůst. Dramatická situace se nakonec ale zvládla překvapivě dobře – podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu klesla spotřeba plynu v České republice o 20 % ve srovnání s rokem 2021. Přesto byly dopady rostoucích cen energií na domácnosti a podniky drtivé.

Zateplujte domácnost zevnitř

Jedním z nejlepších řešení, jak udržet teplo doma a zároveň ušetřit, je investovat do izolace. Zateplení domu je výborným krokem k minimalizaci tepelných ztrát. Pokud jste mezi těmi, kteří nestihli zateplení přes léto, nezoufejte. Existuje rychlejší a méně nákladná alternativa – koberec s izolační textilní vrstvou.

Když se řekne koberec, každý si představí módní doplněk interiéru. Jeho historie však dalece přesahuje sféru obývacích pokojů a sahá až do pravěku. Podle archeologů se první koberce vyráběly již před 4-5 tisíci lety ve Střední Asii. Žádný středověký kamenný hrad se neobešel bez nástěnných koberců, které pomáhaly udržet jejich obyvatele v relativním teple. Koberce tak chrání lidstvo před chladem už pěknou řádku let, proč je tedy nevyužít k jejich prapůvodnímu účelu i dnes?

„Kvalitní koberec s izolační vrstvou snižuje tepelné ztráty, a tím pádem i náklady na vytápění. Nejvýrazněji to pocítíte, máte-li pod pokojem chladný prostor, jako je například sklep. Koberec s filcem spolehlivě zastaví únik tepla a vy ušetříte až 5 % nákladů na vytápění,“ vysvětluje Martin Kozák, majitel Koberce K+K.

V dnešní době, kdy se hledají různé způsoby, jak ušetřit na energiích a zároveň chránit životní prostředí, je investice do kvalitního koberce s textilní podložkou rozumným krokem. Nejenže vám pomůže udržet teplo doma, ale také esteticky obohatí interiér. A řekněte, co může být příjemnější po náročném dni v práci, než si zabořit studené nohy do hebkého, hřejivého koberce?

Audioknihy: Vila v Itálii

Prací papírky

Dětská kosmetika

Anketa
BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru