Menopauza s chutí. Ulevte si od klimakterických příznaků změnou jídelníčku

Menopauza trápí řadu žen nejen kvůli konci jejich plodného období, ale především nepříjemnými projevy, které klimakterium standardně provází. Zdravou a rozmanitou stravou pomůžete zajistit vašemu tělu vše, co potřebuje, a zvýšit jeho schopnost odolávat symptomům tohoto náročného období. Stačí do svého jídelníčku zařadit konkrétní potraviny, které s vaším tělem udělají zázraky. Čím dříve tyto změny provedete, tím snadnější pro vás průběh menopauzy bude.

Některé příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, nadýmání či suchá kůže, mohou být „pouze“ nepříjemné. Další změny související s menopauzou však často vedou k dlouhodobým zdravotním problémům žen. V období klimakteria potřebuje ženské tělo přijímat zejména dostatek bílkovin, komplexních uhlohydrátů, zdravých tuků, vitamínů a minerálů, abyste pomohla svému tělu vyrovnat se s náhlou změnou ve vašem těle.

Chraňte své kosti i srdce

Menopauzální ženy mají kvůli hrozícímu úbytku kostní hmoty vyšší potřebu vápníku než mladší ženy, a to asi 1200 miligramů oproti 1000 miligramům denně. Při prevenci osteoporózy je proto důležité, abyste v klimakteriu jedla více potravin bohatých na vápník a dostala do svého těla rovněž dostatek vitamínu D, jenž vstřebávání vápníku podporuje. Bohaté na vápník nejsou jen mléčné výrobky, jako je jogurt a sýr, ale například i zelené listy – zejména špenátové nebo kapustové. Vyzkoušet můžete také plody jako jsou fíky, papája či pomeranče.

Po menopauze se rovněž zvyšuje také riziko kardiovaskulárního onemocnění, a to především kvůli poklesu ochranných účinků estrogenu. Více než vhodné je proto v tomto období zařadit stravu bohatou na ovoce a zeleninu, rostlinné bílkoviny nacházející se zejména v luštěninách, celozrnné výrobky, mořské plody či zdravé tuky z ořechů, semen nebo například avokáda. Nedoporučuje se vysoký příjem cukru, soli a průmyslově zpracovaných produktů, jako jsou nejrůznější mražené polotovary, instantní jídla či slazené nápoje. Nižší by měl být také příjem alkoholu.

Pitný režim je základ

Snížení hladiny estrogenu způsobuje u žen v menopauze také častější pocit žízně. K účinnému ovládnutí nežádoucích projevů klimakteria se doporučuje vypít 8-12 sklenic čisté pitné vody denně. Kromě zmírnění nepříjemných návalů horka se vám podaří snížit také nadýmání, které může při hormonálních změnách nastat. Dodržování pitného režimu rovněž pomáhá předcházet přibývání na váze, takže pokud se zatím bez výsledku snažíte zhubnout, můžete se zaměřit na zrychlení svého metabolismu pravidelným pitím.

Pomozte si bylinkami!

Mnoho žen se ve snaze vyřešit své každodenní potíže obrací na bylinné doplňky obsahující ploštičník hroznatý, třezalku tečkovanou nebo červený jetel. Bylinné terapie účinně zabírají především na nepříjemné projevy menopauzy, ne na závažnější onemocnění. Vyzkoušet můžete například klinicky ověřený preparát GS Merilin Harmony, jenž prokazatelně snižuje návaly horka, pocení i psychické obtíže spojené s klimakteriem.

GS Merilin

3měsíční kúra (90 tablet)

Orientační cena:

526 Kč

Dávkování:

1x denně jedna tableta

Účinné látky:

Ploštičník hroznatý, třezalka tečkovaná, cimicifuga racemosa, vápník, vitamin D3

Efekt lze očekávat nejdříve po 4-6 týdnech užívání

www.merilin.cz

Na vlně audioknih

BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

Anketa

Společnost Poháry Bauer, největší prodejce a výrobce sportovních pohárů ve střední Evropě, sestavila žebříček nejoblíbenějších sportů sporty ve světě. Jaký máte nejraději vy?

Fotbal
47 x [11%]
Kriket
37 x [9%]
Lední hokej
43 x [10%]
Tenis
35 x [8%]
Volejbal
45 x [11%]
Stolní tenis
40 x [10%]
Baseball
41 x [10%]
Golf
44 x [11%]
Americký fotbal
49 x [12%]
Basketball
36 x [9%]

Celkem hlasovalo : 417

Celoroční oslavy 120 let značky Harley-Davidson

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru