Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan

Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních talířů vyrobených dle této tradiční umělecké metody. Díky Kincugi získávají rozbité talíře nový život a do Artisanu přináší nový rozměr elegance, kreativity a udržitelnosti.

Kincugi je tradiční japonská technika opravy rozbitých keramických předmětů, jako jsou talíře nebo misky. Namísto skrývání nedokonalostí se jednotlivé praskliny slepují speciálním lepidlem v kombinaci se zlatým prachem. Tím vzniká nádherný a jedinečný vzor, který zdůrazňuje historii a unikátnost každého předmětu.

„Kincugi pro mě symbolizuje krásu, která se ukrývá v nedokonalostech. Díky této technice se každý talíř stává unikátem a vypráví svůj jedinečný příběh. Zároveň zdůrazňuje jejich nenapodobitelnost a připomíná hodnotu tradičních řemesel a dlouhověkosti. Místo vyhození poničených kousků se naše talíře stávají ještě cennějšími a přinášejí hostům jedinečný, takřka umělecký zážitek,“ říká David Rejhon, šéfkuchař restaurace The Artisan.

Tým Davida Rejhona se také věnuje vlastnoruční výrobě talířů, což odráží jejich zodpovědný přístup a smysl i pro sebemenší detail, kterému v Artisanu věnují velkou pozornost. Samotný proces výroby není jednoduchý a vyžaduje značné řemeslné dovednosti a úsilí. V kuchyni Davida Rejhona se proto s talíři zachází s patřičnou péčí a úctou.

Využití surovin na maximum

Kincugi ale není jediným nástrojem udržitelnosti restaurace The Artisan. Vedle této metody sem patří také fermentace, zavařování, nakládání a sušení surovin, díky nimž restaurace dokáže eliminovat vzniklý bioodpad na minimum. Ze zeleninových a ovocných odřezků se tu vyrábí domácí octy, oleje a limonády, jako například domácí ocet z paprikových dužin, oleje ze stonků bylin nebo limonády ze švestkových či višňových pecek. Vedle odřezků restaurace využívá i vlastnoručně sesbírané suroviny, zavařuje jehličí a vyrábí jeřabinový kompot nebo bezové kapary. Dále si vyrábí domácí kombuchu či kefíry, peče kváskový chléb, staří maso z českého chovu, udí a griluje.

K podpoře udržitelnosti přispívá i nový kompostér, který dokáže přeměnit bioodpad na cenný kompost využitelný ke hnojení bylinek či zeleniny z vlastní produkce hotelu. Restaurace se může také pyšnit kultivátorem bylinek, kde se pěstují výhonky mimo jiné hořčice, pohanky, čočky či šťavelu; venkovním skleníkem a vlastními včelami na střeše pražského hotelu Marriott, které vyprodukují několik desítek kilogramů medu ročně. Používá se i k výrobě propolisové tinktury či domácího medového vína. Pro Rejhona a jeho tým je udržitelnost nejen slovem, ale každodenní praxí, která spojuje kulinářské umění s ohledem na naši planetu. Díky těmto iniciativám si hosté mohou užít nezapomenutelné chuťové dobrodružství už od první chvíle návštěvy restaurace The Artisan.

Audioknihy: Černé léto

Prací papírky

Klenoty

Anketa

Jaké koktejly máte nejraději vy???

Mojito
479 x [15%]
Aperol spritz
283 x [9%]
Cuba Libre
301 x [9%]
Piňa Colada
283 x [9%]
Daiquiri
283 x [9%]
Margarita
388 x [12%]
Cosmopolitan
302 x [9%]
Mai-Tai
309 x [10%]
Whiskey sour
282 x [9%]
Pisco sour
288 x [9%]

Celkem hlasovalo : 3198

BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru