Navštivte Koruny Vysočiny

Koruna Vysočiny zahrnuje okolí Žďáru nad Sázavou, Nového Města na Moravě a Bystřice nad Pernštejnem. Ohromí vás krásná příroda, krajina porostlá lesy, kterou střídají louky a protíná ji celkem pět řek. Nejenom za přírodou sem ale míří návštěvníci. Můžete vyrazit ke zříceninám starých hradů, připomenout si sklářské řemeslo nebo vystoupat k pomyslné koruně Vysočiny-k Poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je památkou UNESCO.

Za křehkou krásou skla

České sklárny mají dlouhou historii sahající až do 13. století. Nejproslulejší jsou oblasti v pohraničí, ale věděli jste, že má sklářské řemeslo velkou tradici také na Vysočině? Vyrazte po stopách sklářů do překrásné krajiny CHKO Žďárských Vrchů plné říček, kopců, skal a malebných vesniček, která vás okouzlí v každém ročním období. Navštívit můžete sklárnu ve Škrdlovicích nebo v Karlově.  Obě sklárny spojuje jméno Jaroslava Svobody, který byl vedoucím sklářské huti a poté zakladatelem sklárny v Karlově. Za svá díla získal Jaroslav Svoboda mnoho ocenění, jsou zastoupena ve sbírkách 12 muzeí a obdivovat je mohli návštěvníci jak doma, tak po celém světě. Krásná galerie jeho děl se nachází také přímo ve sklárně v Karlově a určitě ji stojí za to navštívit. Každý všední den v dopoledních hodinách můžete vidět mistry skláře při práci, dozvíte se, jak sklo vzniká, a s dětmi si vyzkoušíte malování na sklo. Nezapomeňte si odnést suvenýr z podnikové prodejny. Vydat se můžete také po stopách zaniklých skláren, které fungovaly na Vysočině v 16., 17. a 18. st., patřily místním šlechtickým rodům a mistrům sklářům. Pokud se vydáte po jejich stopách, dostanete se do půvabných vesniček s kouzelnou architekturou patřících do památkové rezervace. V jejich okolí se navíc nachází unikátní příroda CHKO Žďárských Vrchů. Sklářskou historii Křižánek dokládají nálezy kolem domů, jako jsou střepy nebo struska. Třeba budete mít štěstí a nějaký vzácný úlomek najdete i vy. Malebná vesnička vás okouzlí nejen svou architekturou, ale také okolní přírodou. Jednou z nejzachovalejších lokalit jsou Milovy a jejich okolí. Ve slavné huti vyráběli jak běžné užitkové sklo, tak luxusní sklo, které bylo na povozech exportováno do západní a jižní Evropy, Ameriky a asijských zemí. Dnes se v obci nachází zrekonstruovaný starý skelmistrovský dům, kde můžete navštívit muzeum milovského skla a projít si naučnou stezku Příběh krajiny pod Čtyřmi palicemi nebo vyrazit na nedaleký Karlštejn.

Pro sportovní nadšence

Koruna Vysočiny je rájem sportovních nadšenců. Nachází se zde sportovní srdce Vysočiny-Vysočina aréna, která je každý rok dějištěm lyžařských závodů. Krajina Vysočiny je ideální pro turistické výlety, cyklovýlety a vyjížďky na běžkách. Navštívit byste určitě měli městečko Vír a jeho okolí. Pokud máte rádi adrenalin, pak je Vír a jeho přesně pro vás. Můžete vyrazit třeba na dvě zajištěné ferratové cesty Velkou věž a Jezerní stěnu. Pokud nemáte vybavení, můžete si ho přímo před nástupem půjčit a rovnou vám i vysvětlí, jak ho používat. Pokud máte horské kolo a užíváte si rychlé sjezdy, neměli byste vynechat místní sigletracky, které si užijí jak začátečníci, tak zkušení jezdci. Vyzkoušejte třeba sjezd z vyhlášené skalní vyhlídky Klubačice nebo oboustranný přírodní trail s transfery po polních cestách mířící na zříceninu hradu Zubštejn. Zkušenější jezdci si užijí prudký sjezd od skalní vyhlídky Sokolí skála. V horní části řeky, v těsné blízkosti hráze, vznikl před pár lety vodácký kanál s řadou překážek. Ten využívá toho, že v době výroby elektrické energie v místní hydroelektrárně, se jindy klidná řeka mění na jednu z nejdivočejších u nás. A čeká vás tu ještě jedna rarita. Díky tomu, že voda do řeky vytéká z přibližně čtyřiceti metrové hloubky zdejší přehrady, i během parných letních dní nemívá více než 10°C.

Na kole se zajděte se podívat také na Strom roku, borovici u vodní nádrže Vír, zastavte se u prastarého kostela sv. Michaela ve Vítochově a vyšplhejte ke zřícenině hradu Zubštejn.

Hvězda hvězd

Coby vrcholné Santiniho dílo nejen ve Žďáru nad Sázavou lze označit Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na nedaleké Zelené hoře, který nechal postavit Opat Václav Vejmluva. Projektu se chopil Jan Blažej Santini. Vznikl svatostánek s celou řadou křesťanských i kabalistických symbolů. Na Zelené hoře si tak můžete prohlédnout poutní místo, které se tehdejší architektuře zcela vymyká. Důležitou roli ale hraje i číslo pět; podle legendy se nad tělem světce objevilo právě pět hvězd. Návštěvníkům se kostel představuje po rozsáhlé rekonstrukci.

Zámek Žďár a muzeum, které vás chce vyhnat ven

Zámek Žďár

Příběh Zámku Žďár nad Sázavou se začal psát již v polovině 13. století, kdy mniši cisterciáci založili v hlubokých žďárských hvozdech klášter. Nový směr a dynamiku přineslo 18. století a působení opata Vejmluvy, který spolu se stavitelem Janem Blažejem Santini-Aichlem vdechl areálu nový život. Zámek a jeho okolí nabízejí mnoho zážitků, jsou živým místem, ve které si můžete odpočinout v kavárně, zažít dobrodružství s dětmi, vyrazit na výlet nebo se ponořit do světa imaginace v Muzeu nové generace. 

Muzeum nové generace 

Dnes se v areálu zámku nachází jedinečné Muzeum nové generace, které se v roce 2016 zařadilo mezi nejkreativnější muzea ve střední Evropě a honosí se také titulem Stavba Vysočiny 2016. Dlouhé texty byste v muzeu hledali marně, vše důležité se dozvíte z audioprůvodce se sluchátky, v nichž uslyšíte dialog malého děvčátka a dávného mnicha z cisterciáckého kláštera. Expozice využívá kontrastu světla a stínů, animací, optických klamů, projekcí a dalších moderních nástrojů jako jsou multidotykové tabule nebo interaktivní modely. Sahat na exponáty je v tomto muzeu přímo doporučeno. 

Tipy na ubytování:

Po náročném dni a sportovních výkonech si odpočiňte ve wellness hotelu Ala v Bystřici nad Pernštejnem. Čeká vás příjemné ubytování a možnost využít několik saun, vířivku a privátní wellness.

Ubytovat se můžete také v areálu žďárského zámku. Ubytování vás tu čeká velmi netradiční, noc můžete strávit v zahradníkově domku, bývalé šlechtické akademii, ve mlýně ze 17. století nebo v barokní věži, ze které budete mít výhled na celý areál. Autorkou všech interiérů je designérka Alexandra Dýcková, kterou si pro dlouhodobou spolupráci vybrala paní hraběnka Marie Kinsky.

Audioknihy: Vila v Itálii

Prací papírky

Dětská kosmetika

Anketa
BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru