Pokud ovládáte řeč pracích symbolů, jste ve výhodě!

Každý občas vypere nebo usuší kousek oblečení podle intuice, protože jediné, čemu na cedulce rozumí, je značka doporučené teploty. Jednotlivé prací symboly však mají své opodstatnění. Pokud totiž chcete prodloužit životnost oblíbeným kouskům vašeho šatníku, právě jejich svědomité dodržování je klíčové. Vyznat se však ve změti geometrických tvarů může být opravdovým oříškem i pro znalé hospodyňky. Co znamená přeškrtnutý trojúhelník a jak správně prádlo sušit, pokud má na cedulce obdélník s vodorovnou čárou uvnitř? Díky jednoduchému návodu se stane odborníkem na čisté prádlo i úplný začátečník!

Prací symboly, se kterými si poradí každý 

Správně zvolená teplota praní je základ! Naštěstí pro vás je symbol informující o vhodných stupních velmi jednoduše rozpoznatelný díky číslu umístěnému v piktogramu, který připomíná vaničku s vodou. Zmatení však může přijít, když je symbol jednou, či dokonce dvakrát podtržený. Jak si s tímto poradit? Každý materiál je jinak odolný a pro některé by například nešetrný způsob ždímání mohl znamenat nevratné poškození. Právě vodorovné čáry pod symbolem teploty upozorňují, jaká síla odstředivých otáček je pro prádlo vhodná a jaká nikoliv. Pokud je piktogram podtržený pouze jednou, je třeba zvolit program pro jemné praní a neprat prádlo v přeplněné pračce. V případě dvojitého podtržení byste se odstředění měli vyhnout úplně. Určité materiály však do bubnu pračky nepatří vůbec! Z tohoto důvodu na cedulkách například kašmírových svetrů či saténových šatů najdete symbol ručního praní, piktogram ruky ve vaničce, či zcela přeškrtnutou značku.

Ani otázku žehlení není složité rozluštit. „Drobný piktogram žehličky s intuitivní stupnicí v podobě puntíků umístěných uprostřed obrázku vám radí, jaké maximální teplotě můžete látku vystavit, abyste nenarušili její strukturu, a tedy i kvalitu jejích vláken,“ komentuje Jakub Kalvoda, CEO společnosti MK Lůžkoviny. Jedna tečka stanovuje nejvyšší teplotu na 110 °C, dvě tečky na 150 °C a textilie se třemi puntíky jsou vhodné i pro žehlení o maximálních teplotách až 200 °C.

Rozluštění nicneříkajících geometrických tvarů

Sušit v sušičce, či nikoliv? S touto zapeklitou otázkou vám pomůže symbol čtverce. Právě ten informuje o možnostech sušení dané látky. Zde však pozor! Symbol totiž může být dvojího typu, rozdíl se ukrývá v kolečku umístěném uvnitř čtverce. Pouze prádlo s tímto piktogramem na cedulce můžete bez obav nechat sušit v sušičce. I v tomto případě je také třeba přihlédnout na pomyslnou stupnici maximální teploty v podobě drobných teček. Čím méně jich na symbolu naleznete, tím nižší teplotě textilii můžete vystavit. V případě, že je obrázek zcela přeškrtnutý, nelze sušičku využít vůbec. Jak však naložit s prádlem, které na symbolu nemá kolečko, ale svislé, vodorovné či diagonální čáry? V tom případě si musíte vystačit pouze s čerstvým vzduchem. Není to ale jen tak! Záleží totiž na počtu a poloze čar. Pokud na symbolu najdeme čtverec s třemi diagonálními pruhy v levém horním rohu, prádlo musí být sušeno ve stínu. Textilii s jednou čarou ve vodorovné poloze můžete sušit pouze v rozprostřeném stavu a v případě třech svislých čar je třeba zvolit způsob odkapávání. 

Už víte, že čtverec je v řeči pracích symbolů synonymem pro sušení, jak je to však s trojúhelníky? Ty vám zase radí, jak správně prádlo bělit! „Bílému prádlu lze nový život dodat různými prostředky, které však můžete obecně rozdělit do dvou kategorií. Přípravky bez chloru a ty, ve kterých je tato látka hlavním bělícím činidlem. Tento symbol tedy člověku radí, jak vhodně a šetrně s prádlem v případě bělení zacházet,“ dodává Jakub Kalvoda. Pokud je trojúhelník vyplněn pruhy, prádlo nesmí být běleno pomocí chlorových prostředků, a je proto třeba zvolit alternativní cestu například pomocí přírodních a organických bělících pomocník. Naopak textilie s prázdným symbolem, si poradí oběma druhy přípravků, aniž by došlo k jakémukoliv poškození. 

Piktogramy pro profíky

Posledním typem symbolů jsou písmena umístěná v kruhu. Tyto značky mají za úkol člověka informovat o způsobu šetrného chemického čištění pomocí rozpouštědel. V běžné domácnosti se však tyto chemikálie pro praní nevyužívají, proto jsou tyto symboly určené především pro profesionální čistírny, pro které je naopak práce s těmito prostředky denním chlebem. Přesto je však vhodné se v těchto symbolech orientovat, a předejít tak nešetrnému zacházení. Piktogram kruhu s písmenem A obecně informuje o tom, že je látka vhodná pro chemické čištění – týká se především oděvů. V případě písmena F jsou vhodnou volbou uhlovodíková rozpouštědla. Třetím typem je čištění pomocí tetrachlorethylenu, o kterém nás informuje písmeno F. I zde platí, že pokud je symbol přeškrtnutý, měli bychom zvolit zcela jinou cestu, než je chemické čištění pomocí rozpouštědel.

Audioknihy: Vila v Itálii

Prací papírky

Dětská kosmetika

Anketa
BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru