Několik dobrých tipů pro zdravější domov

Kvalitní jídlo, péče o zdraví a také starost o životní prostředí jsou pro většinu z nás samozřejmostí, ale na zdravou a hygienicky bezpečnou domácnost však občas zapomínáme. Přinášíme vám tedy 5 tipů, které vás nasměrují na cestu ke zdravějšímu domovu.

Dýchejme zdravý vzduch

Kdo by po pracovním vypětí a nejlépe o víkendu nezašel do přírody, aby se nadýchal čerstvého vzduchu. Co ale vzduch v našem bytě nebo kanceláři? Přemýšleli jste někdy nad jeho kvalitou? Je dokázáno, že hlavně ve velkých městech, kde se bojíme větrat, abychom do bytu nepustili škodliviny, je kvalita interiérového vzduchu až pětkrát horší než stav toho venkovního a ten, co si budeme povídat, také není nijak slavný. Nejhůře jsou na tom pak dětské pokoje, kde se bojíme větrat nejen kvůli škodlivinám, ale také kvůli přílišnému chladu. Zcela samostatnou kapitolou jsou pak moderní kanceláře, ve kterých přirozeně větrat není vůbec možné a cirkulaci i čištění vzduchu zajišťuje pouze vzduchotechnika. Veškeré nedostatečně větrané indoor prostory jsou přitom rájem pro bacily, roztoče a plísně. Je tedy zcela logické, že neustále přibývá alergiků, astmatiků a rok co rok západní svět zápolí s epidemiemi chřipek.

Trávíte-li většinu svých dní v indoor prostředí, ať už je to váš domov či kancelář, zamyslete se nad tím, jak často jej větráte, respektive nad kvalitou vzduchu v něm. Jestliže o ní pochybujete, pořiďte si kvalitní čističku vzduchu. Ta se postará o to, aby se do vašeho organismu nedostaly bacily, alergeny, plísně či pevné částice prachu a jiných nečistot. Při jejím výběru se zaměřte na to, aby měla vysoce kvalitní HEPA filtr. Čističky vzduchu Dyson dokáží zachytit škodlivé částice už od velikosti 0,1 mikrometru, zachytávají plyny a také 99,95 % veškerých alergenů. Navíc dokáží v létě vyčištěný vzduchu ochladit, v zimě naopak ohřát, jsou stylové a velmi tiché.

Uklízejme sofistikovaně

Už i telefony jsou o krok napřed před našimi myšlenkami, inteligentní ledničky nám zase dají vědět, co potřebují doplnit a pračky se v pravou chvíli samy zapnout. Stejně tak sofistikovaný by měl být i náš pomocník pro každodenní uklízení, vysavač. Měl by mít intuitivní a přehledné ovládání, které zároveň poskytne veškeré důležité informace o koncentraci nečistot v bytě a zároveň by měl k úklidu využívat nejmodernější technologie, které zařídí, že se prach v bytě jen nerozvíří, ale opravdu zmizí v útrobách propracovaného filtru.

Tyčové vysavače Dyson dlouhodobě splňují nejvyšší standardy a nároky na moderní uklízení, které už dávno nesmí být celodenní dřinou. Vysavače mají digitálně řízený motor a využívají cyklonovou technologii, jež zajistí zachycení částic prachu a dalších nečistot již od velikosti 0,3 mikrometru. Nástavce lze využít jak na rovné podlahy, tak na koberce, odkud dokáží vysát i hluboko zanesené nečistoty. Díky akumulátoru nikde nepřekáží napájecí kabel a vysavač přitom bez problémů vydrží celou hodinu v nejvyšším výkonu.

Vařme v netoxickém nádobí

Většina nepřilnavého nádobí na vaření je potažena polytetrafluorethylenem, zkráceně PTFE neboli teflonem. Přitom je ale dokázáno, že již při zahřátí na 200 °C se začínají do ovzduší uvolňovat látky, které jsou toxické pro životní prostředí a zároveň mohou u člověka přivodit příznaky podobné chřipce. Tyto symptomy sice poměrně rychle samy od sebe odezní, přesto je ale na zvážení, zda je nutné vařit na škodlivém nádobí, když nabídka na trhu je tak široká.

Vhodnou alternativou jsou hrnce a pánve z přírodních materiálů, jako je nerezová ocel, keramika nebo litina. Litina má navíc tu výhodu, že se vždy zahřeje rovnoměrně v celé ploše. Může být navíc opatřena smaltovaným povrchem, tedy čistě minerální glazurou, která zajistí nepřilnavost. Zárukou nejvyšší kvality je například litinové nádobí Lamart.

Vyměňme plasty

Jednorázovým plastům už sice neúprosně zvoní hrana, co ale plastové krabičky na svačiny, obědy nebo na skladování jídla? Dáváme pozor na to, abychom k vaření použili lokální suroviny nejlépe v bio kvalitě, pokrm připravíme na netoxickém nádobí, následně jej ale často uložíme do plastového boxu, v němž si jej odneseme druhý den do práce! Většina běžně používaných plastových nádob přitom při kontaktu s tuky, při vyšších teplotách nebo nedejbože v mikrovlnné troubě prokazatelně do pokrmů uvolňuje toxické ftaláty.

Na trhu existuje široká nabídka boxů, kterými ty plastové můžeme plnohodnotně nahradit. Pro domácí použití se hodí skleněné skladovací nádoby, v nichž je zpravidla možné pokrm následně ohřát v mikrovlnné nebo pečící troubě. Pro svačiny nebo pracovní obědy jsou lepší boxy z nerezové oceli či bambusu, které nelze rozbít.

Používejme zelenější drogerii

Ať už se jedná o péči o naši pokožku, vlasy, zuby nebo o čisticí prostředky pro domácnost, přemýšlejme zeleněji. Ačkoli bio produkty nejsou pro každého a například pro péči o ústní hygienu jsou zcela nedostačující, přesto bychom se měli více zaměřit na složení výrobků, jež kupuje. Většina z nich totiž obsahuje zbytečně vysoké množství konzervačních látek, alkoholů, silikonů apod., které jsou pro náš organismus vysloveně škodlivé. Vhodné jsou proto přípravky založené na přírodní bázi doplněné o nezbytné množství konzervantů a látek, které z nich činí prospěšné produkty. Taková je například řecká přírodní kosmetika Korres.

To samé pak platí i o produktech pro domácnost. Bio prostředky nezničí veškeré škodlivé bakterie, na druhou stranu běžně dostupné produkty obsahují antibakteriální složky, které v domácnosti napáchají více škody než užitku. Spousta z nich například obsahuje látku triclosan, jež sice odstraní zárodky plísní a bakterií, zároveň ale její přítomnost v lidském těle snižuje schopnost reagovat na antibiotickou léčbu a je spojována s hormonálními výkyvy či rizikem vzniku rakoviny prsu. Základem i pro domácí čisticí prostředky by tedy měly být přírodní složky.

Audioknihy: Černé léto

Prací papírky

Klenoty

Anketa

Jaké koktejly máte nejraději vy???

Mojito
582 x [13%]
Aperol spritz
379 x [9%]
Cuba Libre
393 x [9%]
Piňa Colada
378 x [9%]
Daiquiri
369 x [8%]
Margarita
483 x [11%]
Cosmopolitan
386 x [9%]
Mai-Tai
404 x [9%]
Whiskey sour
434 x [10%]
Pisco sour
583 x [13%]

Celkem hlasovalo : 4391

BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru