Téměř každá pátá Češka dnes investuje, ukázal průzkum Amundi

Češky berou finance do vlastních rukou. Nejnovější průzkum společnosti Amundi Czech Republic uskutečněný ve spolupráci s agenturou STEM/MARK[1] ukazuje, že investování oslovuje už více než polovinu českých žen (56 %) s meziročním nárůstem o téměř 10 %. Každá pátá Češka (18,3 %) už dnes aktivně investuje, což odráží jejich snahu mít větší kontrolu nad svými financemi.

„Je povzbudivé vidět, že stále více žen vnímá důležitost a význam finančního zajištění a samostatného rozhodování o svých financích. V Amundi se tomuto tématu dlouhodobě věnujeme a snažíme se podporovat ženy na jejich investiční cestě krok za krokem,“ vysvětluje Markéta Jelínková, Senior portfolio manažerka Amundi Czech Republic. „Rostoucí zájem žen o investování je patrný jak v jejich pasivním zájmu o toto téma, tak v aktivních investičních rozhodnutích, která činí. V tomto ohledu však ženy za muži stále mírně zaostávají – u mužů dosahuje tento zájem přes 65 %.“

Ostražitost zůstává: ženy volí konzervativní přístup

I když investování oslovuje stále více žen, jejich přístup zůstává převážně opatrný. Nejčastěji volí konzervativní nástroje, jako jsou spořicí produkty (58 %) nebo běžné účty (35 %), v rámci investic nejčastěji volí podílové fondy, ty využívá každá osmá žena (12 %). Na rozdíl od svých mužských protějšků méně investují do akcií či kryptoměn. „Ženy obecně přistupují k riziku s větší obezřetností než muži a dávají přednost investicím, které slibují dlouhodobější stabilitu,“ uvádí Jelínková.

Průzkum rovněž ukázal, že pětina dotázaných žen (19,5 %) nemá žádné úspory, přičemž jako hlavní překážky investování vnímají právě omezené finanční prostředky (30,7 %), dále obavy z rizika (17 %) a nedostatek zkušeností s investicemi (10,5 %).

I když více než polovina dotázaných žen hodnotí své znalosti o investicích jako průměrné nebo nižší, odborné ekonomické vzdělání pro úspěšné investování nutné není, zdůrazňuje Markéta Jelínková. „Stačí základní přehled o principech a spolupráce s odborníky, kteří pomohou sestavit investiční strategii odpovídající osobním cílům a vztahu k riziku,“ dodává.

Investiční nástroje a pohledy na investice

Ve způsobu správy svých investic volí ženy různý přístup. Častá je kombinace aktivní a pasivní správy (38,8 %), což umožňuje vyvážit kontrolu nad investicemi s efektivitou a úsporou času. Ty, které volí pouze aktivní správu (4,9 %), zdůrazňují potřebu mít nad investicemi plnou kontrolu. Naopak ty, které se přiklánějí k čistě pasivní správě (19,9 %), preferují jednodušší přístup s nižší časovou náročností.

Vedle snahy o finanční zajištění si zpravidla ženy v investování stanovují i specifické priority. Pro téměř polovinu (45 %) jsou rodina a děti považovány za nejdůležitější „investici“. Dalších 30 % dotázaných žen vidí jako klíčovou investici vlastní bydlení, zatímco 19 % považuje za zásadní vzdělání. Naopak za nevýhodné investice označují půjčky (25 %), konzumní zboží (16 %) a možná překvapivě i manželství (12 %).

 

O společnosti Amundi

Amundi, přední evropský správce aktiv, který patří mezi 10 největších světových hráčů[2] , nabízí svým 100 milionům klientů – retailových, institucionálních i firemních – kompletní škálu spořicích a investičních řešení v rámci aktivní i pasivní správy, v tradičních nebo reálných aktivech. Tato nabídka je rozšířena o IT nástroje a služby, které pokrývají celý hodnotový řetězec spoření. Amundi, dceřiná společnost skupiny Crédit Agricole, kótovaná na burze, v současné době spravuje aktiva v hodnotě více 2,2 biliony eur[3] .

Díky svým šesti mezinárodním investičním centrům[4], možnostem finančního a mimofinančního výzkumu a dlouhodobému závazku k odpovědnému investování je společnost Amundi klíčovým hráčem na poli správy aktiv.

Klienti Amundi využívají odborných znalostí a poradenství 5 500 zaměstnanců ve 35 zemích.

Amundi, a trusted partner, working every day in the interest of its clients and society

www.amundi.cz

[1] Výzkum STEM/MARK uskutečněný v září 2024, n= 1009

[2] Zdroj: IPE "Top 500 Asset Managers" zveřejněno v červnu 2023, na základě spravovaných aktiv k 31. 12. 2023.

[3] Údaje Amundi k 31/10/2024.

[4] Boston, Dublin, Londýn, Milán, Paříž a Tokio.

PENNY má nové plyšáky

Pro chuť i pro zdraví

Revalid Skin Care

Anketa

Které jméno podle vás nejvíce rezonuje mezi návrháři?

Zoltán Tóth
160 x [10%]
Josefína Bakošová
138 x [8%]
Dominik Navrátil
371 x [22%]
Machač
140 x [8%]
Iveta Řádková
122 x [7%]
Lucie Marim
136 x [8%]
Luděk Šmehlík
149 x [9%]
Klára Nademlýnská
148 x [9%]
Beáta Rajská
146 x [9%]
Miroslav Michael Knot
156 x [9%]

Celkem hlasovalo : 1666

POČASÍ
BLOG/ČEK

„Náš strážný anděl se občas nemůže dívat na to, jak se ničíme, a tak nás zastaví docela drastickým způsobem. Někdy zpomalí či přímo zastaví naše fyzické tělo úrazem, který nám nedovolí konat. Jindy nám uštědří zradu přátel, abychom nešli vstříc po jejich boku vlastní zkáze!“
Lenka Žáčková

Facebook

JDI nahoru