Dotyk nekonečna vyvolává tichou komunikaci mezi malířkou a pozorovatelem díla

V jedinečném prostředí galerie Vrtbovské zahrady v historickém jádru Prahy na počátku července proběhla komorní Vernisáž obrazů výtvarnice Pavlíny Gardianové, která pojmenovala svou kolekci velmi výstižně – Dotyk nekonečna. Už samotný název napovídá, že nejde jen o vizuální zážitek, ale o hluboké setkání s něhou, tichem a duchovním přesahem. Propojením kouzelného prostředí se stejně naladěnou, romantickou tvorbou vzniká dokonalý soulad.

„Něžná surrealistka“, tak bývá označována Pavlína Gardianová, zrcadlí ve svých dílech svoji duši. Její cesta k umění byla pestrá a vrstevnatá, od studia sklářství v Jablonci nad Nisou, přes umělecko-řemeslnou školu v Praze, až po teologickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Tato kombinace řemeslné zručnosti a duchovního hledání se zrcadlí v každém jejím obraze.

„Celý život se pokouším dostat hlouběji pod povrch, do nitra sebe samé. Hledám rovnováhu a harmonii. K vyjádření svých pocitů používám barvy. Doteky, jimiž se vyjadřuji, vtiskávají a zanechávají myšlenky a odkazy v mé tvorbě. Nevnucuji názory, křik barev, ani dokonalost.  Vnímám obrazy jako vyjadřovací prostředek. Jde mi o pocit nalezení i navození klidu, souznění, něhy a smíření,“ vysvětluje Pavlína Gardianová, jak přistupuje ke své tvorbě, kterou zásadně ovlivnilo setkání s akademickým malířem Vladimírem Komárkem, který o ní kdysi řekl: „Tvoří komorně, nechce oslňovat, ale chce mluvit k člověku. V každém případě však některé z nás oslní a rozhodně patří k hodnotám našeho výtvarného umění.“  

Pavlína Gardianová dnes patří mezi respektované osobnosti české výtvarné scény. Její obrazy nejsou pouhým vizuálním zážitkem – vnášejí klidný dialog mezi autorkou a divákem, který často zasahuje hluboko pod povrch vnímání. Jsou součástí četných soukromých sbírek nejen v České republice, ale i v zahraničí. Ve svém rodném domě ve Staré Pace založila již před lety galerii, kde se prolínají dějiny, umění a osobní příběh v citlivě vyvážené harmonii. Její srdce i umělecká tvorba zůstávají pevně spojeny s krajinou jejího dětství – s místem, kde se zrodil její „dotyk nekonečna“.

Barokní zahrada italského typu, navržená pražským rodákem Františkem Maxmiliánem Kaňkou, byla vytvořena na přání Jana Josefa hraběte z Vrtby, nejvyššího purkrabího Pražského hradu. Na jejím vzniku se podíleli i významní umělci: sochař Matyáš Bernard Braun a malíř Václav Vavřinec Reiner. Tento architektonický skvost je přístupný z Karmelitské ulice na Malé Straně a patří k nejcennějším zahradním dílům českého baroka.

Výstava potrvá do konce měsíce července, otevřeno je denně od 10 do 19 hodin.

Termo lahev Fizz&Go COOL

Pro chuť i pro zdraví

Revalid Skin Care

BLOG/ČEK

„Náš strážný anděl se občas nemůže dívat na to, jak se ničíme, a tak nás zastaví docela drastickým způsobem. Někdy zpomalí či přímo zastaví naše fyzické tělo úrazem, který nám nedovolí konat. Jindy nám uštědří zradu přátel, abychom nešli vstříc po jejich boku vlastní zkáze!“
Lenka Žáčková

Anketa

Které jméno podle vás nejvíce rezonuje mezi návrháři?

Zoltán Tóth
201 x [10%]
Josefína Bakošová
176 x [8%]
Dominik Navrátil
446 x [21%]
Machač
178 x [8%]
Iveta Řádková
172 x [8%]
Lucie Marim
170 x [8%]
Luděk Šmehlík
189 x [9%]
Klára Nademlýnská
190 x [9%]
Beáta Rajská
184 x [9%]
Miroslav Michael Knot
198 x [9%]

Celkem hlasovalo : 2104

POČASÍ
Vysoké Tatry
Facebook

JDI nahoru