Krásné výhledy, svěží vůně přírody, lehký větřík. Letní výšlapy mají jedinečnou atmosféru a samy o sobě nabíjí energií. Tělo si ale při sportovním výkonu žádá vzpruhu v podobě kvalitních živin. Co si s sebou sbalit, abyste se na občerstvovací pauzu těšili a cítili se po ní plní síly?
Menu výletníka
Obložený chleba či bagetka jsou klasikou. A má to své důvody. Jak toto oblíbené občerstvení vyladit? „Sáhněte po kvalitním celozrnném pečivu, které je zdrojem komplexních sacharidů. Vhodnou alternativou může být také celozrnná tortilla. Místo másla zvolte lučinu nebo jiný smetanový sýr, případně domácí pomazánku, třeba tvarohovou. Výborný je i hummus,“ radí nutriční terapeutka Natália Palugová.
Pak už je jen na vás, zda pokrm doplníte tvrdým sýrem, vajíčkem nebo například tofu. Pokud svačinku neplánujete zkonzumovat opravdu brzy, raději se vyhněte šunce a dalším uzeninám, které se začnou rychleji kazit.
Hodí se myslet i na sladkou variantu, třeba pečivo s džemem.
Na cestách oceníte také zeleninu. Do obloženého pečiva použijte listový salát nebo špenát. Papriky, rajčata a plody s vyšším obsahem vody raději neste stranou, aby vám pečivo zbytečně nepromáčely.
Ze slaných pochutin přidejte do batůžku třeba celozrnné krekry nebo müsli tyčinky naslano.
Výlet vám spolehlivě osladí jak ovoce (čerstvé i sušené), tak klasické müsli tyčinky nebo třeba domácí muffiny z cukety, která je v létě snadno dostupná.
Na výletech vás potěší i ořechy. Pro tyto účely mohou být solené. Doplníte tak sodík, o který tělo přichází tím, že se v létě více potíte. Nepřehánějte to ovšem s množstvím. Stačí hrstička ořechů na osobu.
K osvěžení a současně doplnění bílkovin se hodí acidofilní mléko, kefír nebo jogurtové nápoje.
Ve jménu čerstvosti
Ovoce a zelenina by měly mít své místo v batohu jisté. Pokud je to jen trochu možné, zabalte si je vcelku a neoloupané. Jakmile je rozdělíte na menší části, působením vzduchu zbytečně přichází o vitamíny. Na oxidaci je velmi náchylný například vitamín C.
Navíc naporcované ovoce a zelenina snáze podléhají zkáze. Znát je to hlavně u vodního melounu a okurky, které mají vysoké pH, takže je před rychlejším působením bakterií nechrání přirozená kyselost. Na výlet se tedy mnohem více hodí čerstvé malé okurky, které se vám do krabičky vejdou celé. Meloun je v létě velmi lákavou svačinkou. Netěšte se na něj tedy zbytečně dlouho a snězte ho při jedné z prvních zastávek.
„S ohledem na čerstvost je lepší konzumovat co nejdříve i svačinky s obsahem mléčným produktů. Pokud jde o mléčné nápoje, berte na výlet ideálně ty nenačaté a nevystavujte je přímému slunci třeba v boční kapse batohu. Pro děti je na výletě lepší nahradit kefíry a spol. ovocným pyré v cestovním balení – třeba v oblíbených kapsičkách, které malé cestovatele spolehlivě osvěží,“ upozorňuje Natália Palugová.
Pití stále při ruce
Na každý výlet si připravte dostatek tekutin. Nespoléhejte na restaurace a stánky po cestě a vždy mějte přiměřenou zásobu u sebe. Základem je pochopitelně čistá voda. O něco více vás osvěží, když ji ochutíte citrónem, malinami, borůvkami nebo čerstvými bylinkami, třeba mátou. Energii vám spolehlivě dodá i vodou zředěný ovocný džus. V případě náročné túry se hodí iontový nápoj. Pomůže vám doplnit minerály, které cestou vypotíte.
Mluvíme-li o množství, v teplém letním počasí se u dospělého člověka doporučuje zhruba 500 ml tekutin na každou hodinu chůze. Vždy ale dejte hlavně na své vlastní tělo.
Parťák pro vaši kondici i lepší náladu
V létě je přirozeně více příležitostí k pohybu. Příjemné počasí láká k procházkám i ve všedních dnech. O koupání a výletech o víkendech a dovolených ani nemluvě. Abyste si tento krásný čas naplno užili, ujistěte se, že svému tělu dopřáváte dostatek hořčíku. Jde o minerál, který blahodárně působí na správnou činnost svalů, ale i nervové soustavy. Přispívá ke snížení pocitu únavy a vyčerpání. Příznivý vliv má rovněž na psychiku. Ve stravě si ho dopřejete například díky ořechům a semínkům, celozrnnému pečivu, luštěninám, tučnějším rybám, ale také avokádu, banánům nebo hořké čokoládě.
Dobrou volbou je i tekutý doplněk stravy Salus Floradix Magnesium. Obsahuje hořčík ve formě, která je pro tělo dobře vstřebatelná. Navíc ve složení přípravku najdete výtažky z bylin, které podporují zažívání. Patří k nim fenykl, heřmánek a hořký pomeranč. Na příjemné chuti mají značný podíl ovocné koncentráty z ananasu, hrušek, manga, meruněk, hroznového vína i jablek a citrónů. Zajít pro něj můžete do lékáren nebo sítí drogerií dm. Z pohodlí domova ho pořídíte například na www.liftea.cz, a to za 319 Kč (balení 250 ml). Více informací najdete na www.floradix-zelezo.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.