Ostravský malíř Antonín Gavlas vystavuje do konce ledna v Domě kultury v Kroměříži

Zahrady světla je název výstavy ostravského malíře Antonína Gavlase, která je k vidění ve foyer Domy kultury v Kroměříži. Vernisáž proběhla 8. prosince 2025 a výstava potrvá do 30. ledna 2026. Sluší připomenout, že prosincovou vernisáž zahájili moderátorka Romana Blažková a výtvarník Michal Kučera.

Mgr. Antonín Gavlas (narozen v roce 1953 v Novém Jičíně) vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně – obor výtvarná výchova a matematika na Filosofické a Přírodovědecké fakultě. Od ukončení studií se prakticky neustále věnoval jak své vlastní volné tvorbě, tak i pedagogické a organizační činnosti.

Od roku 1992 do 1999 byl ředitelem nově vzniklé Střední uměleckoprůmyslové školy v Ostravě. Založil také nadaci pro podporu umění a pořádá mezinárodní výstavy a sympozia. Od roku 1995 předseda Výtvarné skupiny In Signum, člena UVU ČR, s níž organizoval okolo 50 společných výstav doma i zahraničí. 

Antonín Gavlas je také členem Výtvarné sekce Sdružení Q v Brně, i členem Unie výtvarných umělců Olomoucka.  Byl také kurátorem několika galerií v Ostravě. Každoročně se zúčastňuje výstav i různých výtvarných sympozií v oblasti malby, smaltu i sochařství. Sám také tato sympozia organizuje s kolegy spolku In Signum. Založil i tradici sympozií velkoplošných smaltů Smalt-art ve smaltovně ve Vítkovicích, tradici sochařských sympozií v Plesné, ale organizoval také sympozia v Polském Olkuszu a zapojil se do dalších mezinárodních akcí.

Ostravský umělec pracuje s různými výtvarnými technikami – malbou, sochou, smaltem i keramikou. Realizoval i několikametrové reliéfy do architektury v Lázních Klimkovice, ve Fakultní nemocnici v Ostravě - Porubě i v dalších objektech.

V jeho pracích je vždy motivem světlo. Světlo - jako symbol všeho jasného, teplého, příjemného a harmonického. Ale světlo hlavně jako východisko a cíl našeho života, jako symbol něčeho radostného a pozitivního, ke kterému se všichni blížíme, kterého chceme dosáhnout. Je to jakási univerzální myšlenka jednoty člověka, přírody a vesmíru, která se táhne celým autorovým dílem -  a která by měla lidem přinášet radost a vzájemné porozumění a sblížení.

Uspořádal již přes 70 samostatných výstav a zúčastnil se asi 200 výstav společných jak v České republice, tak ve Velké Británii, Belgii, Polsku, Slovensku, Německu, Švýcarsku, Rakousku, USA, Mexiku či Japonsku. ¨

Výstava obrazů a smaltů Antonína Gavlase je volně přístupná v po – pá 8 – 18 hod, so – ne jen v případě konání kulturní akce.

Robert Rohál

Foto archiv autora

Brněnské výstaviště se už dnes na vás těší

Svůdná Lisca

Leatherman

Anketa

Jakou hudbu posloucháte nejraději?

Klasická hudba
65 x [8%]
Jazz / Blues
65 x [8%]
Rock
104 x [13%]
Pop
73 x [9%]
Elektronická hudba
62 x [8%]
Metal
51 x [7%]
Hip hop / Rap
172 x [22%]
R&B & Soul
53 x [7%]
Folk & Country
55 x [7%]
Regionální a světová hudba
80 x [10%]

Celkem hlasovalo : 780

POČASÍ

Počasí Praha - Slunečno.czPočasí Brno - Slunečno.cz
Počasí Plzeň - Slunečno.cz

BLOG/ČEK

„Zdá se mi být až poněkud absurdní, že naším největším nepřítelem může být naše vlastní ego. Je to totiž racionální složka, která je podřízena především našemu svědomí a sociálním vazbám. Výsledkem tohoto hierarchického systému je naše chování. Ať chceme nebo ne, je to prostě tak. Zdravé ego je u člověka vždy rozpoznatelné, protože takový člověk se opírá o své emoce, aby porozuměl především sám sobě a prostředí, ve kterém žije a pracuje.“

Lenka Žáčková

Facebook

JDI nahoru