Hanuš Lamr na Schmucku: český šperk v dialogu s Kafkou

Klenotník a designér Hanuš Lamr, známý svou fascinací přírodními detaily a schopností přetavit je do originálních šperků, se v březnu 2026 představí na prestižní mezinárodní přehlídce současného šperku Schmuck v Mnichově. Česká expozice se letos ponese v duchu poezie a poetických přístupů a Lamr do ní přináší kolekci inspirovanou dílem Franze Kafky.

Poezie v kovu a obsidiánu

Lamrova účast na Schmucku navazuje na širší kulturní dění, které rezonuje i s prezentací České republiky na frankfurtském knižním veletrhu. Pro Mnichov připravil soubor šperků, který propojuje literaturu, sochařský objekt i nositelné umění.

Hlavním prvkem je stříbrná brož Gregor I., vytvořená jako pocta Franzi Kafkovi ke stému výročí jeho úmrtí. Spolu s prstenem a náhrdelníkem tvoří triptych inspirovaný slavnou Proměnou.

„Šperk pro mě není jen ozdoba, ale emoce. U kolekce Gregor Samsa jsem chtěl zachytit okamžik proměny – křehkost, odcizení i existenciální napětí, které Kafka tak přesně vystihl,“ říká Hanuš Lamr.

Alchymie přírodních fragmentů

Kolekce pracuje s výraznou materiálovou symbolikou. Těla šperkových „broučků“ Lamr vyřezal z různých druhů obsidiánu, jehož temná hloubka připomíná atmosféru Kafkových textů. Doplnil je stříbrnými odlitky skutečných přírodnin, které osobně nasbíral – od hmyzích klepítek po plátky šišek či úlomky rozchodníků.

Stříbro si díky přímému odlévání zachovává syrovou strukturu, která kontrastuje s hladkým povrchem kamenů a dodává šperkům výraznou autenticitu.

Český šperk v centru Mnichova

Česká prezentace vzniká ve spolupráci s Českým centrem a proběhne v originálních prostorách obchodu Kubula v centru Mnichova (Thierschstraße 41). Hanuš Lamr se zde představí společně s dalšími výraznými osobnostmi české šperkařské scény.

O přehlídce Schmuck

Schmuck, součást veletrhu Handwerk & Design, patří k nejvýznamnějším světovým platformám pro současný autorský šperk. Každoročně sem míří sběratelé, kurátoři i umělci z celého světa, aby sledovali nové trendy a posouvali hranice oboru.

Místo: Kubula, Thierschstraße 41, Mnichov
Termín: 4.–8. března 2026

Svůdná Lisca

Equal Pay Day

Když se zhasne

Leatherman

BLOG/ČEK

„Chcete žít kvalitněji? Někdy stačí jen zpomalit, vnímat rytmus přírody, dovolit si být citliví a myslet na to, že citlivost není slabost!“


Lenka Žáčková

Blendea

Anketa

Který z tradičních vánočních koktejlů, dělá podle vás svátky ještě slavnostnější?

Vánoční punč
74 x [10%]
Eggnog - vaječný koňakový koktejl
94 x [12%]
Svařené víno
72 x [9%]
Horká čokoláda s rumem i bez
76 x [10%]
Cranberry Gin Fizz
74 x [10%]
Skořicové Prosecco
83 x [11%]
Irish Coffe
72 x [9%]
Jablečný cider s kořením
72 x [9%]
Čokoládový Martini
75 x [10%]
Rozmarýnový Gin Tonic
74 x [10%]

Celkem hlasovalo : 766

POČASÍ

Počasí Praha - Slunečno.czPočasí Brno - Slunečno.cz
Počasí Plzeň - Slunečno.cz

Facebook

JDI nahoru