Pražská křižovatka hostí dvě výstavy u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce a vstupu ČR do NATO

V prostorách Pražské křižovatky byly zahájeny dvě společné výstavy k 30. výročí Sametové revoluce „Z Hrádečku na Hrad“ a „Vezmi si s sebou květinu“, které doplňuje třetí, rozsahem menší, přesto důležitá připomínka 20 let členství České republiky v NATO. Soubory fotografií, dobových dokumentů i originálních synopsí projevů Václava Havla mapují nelehkou cestu vězně svědomí a chartisty do prezidentského úřadu. Současně ale připomínají i další zásadní okamžiky a stěžejní postavy Sametové revoluce. Výstavy pořádané Nadací VIZE 97 a sdružením ARS METROPOLIS za podpory Magistrátu hl. m. Prahy a Ministerstva kultury ČR potrvají do 24. listopadu 2019. Návštěvníci si celou instalaci tří souborů fotografií mohou prohlédnout v odsvěceném kostele sv. Anny v centru Prahy denně od 10 do 18 hodin.

Jedinečný příběh pana Václava Havla si získal respekt a úctu celého světa. Ve svém díle jej zachytil fotograf Alana Pajer spolu s několika dalšími autory vystavovaných textů a fotografií2. "Výstava fotografií je přesně ten způsob, kterým by Vašek chtěl připomenout obě význačná výročí. Jak Sametová revoluce, tak vstup České republiky do NATO byly opravdovými vrcholy toho, o co se celý život zasazoval. Bojoval za svobodu a nepolevoval v úsilí, aby Českou republiku přijalo mezinárodní společenství jako svého hodnověrného a platného člena. Pražská křižovatka je pak logickým místem, kde výstavy pořádat, protože kostel sv. Anny byl jeho další srdeční záležitostí a projektem, kterému se s nadšením a hlubokým zájmem věnoval.,“ komentovala probíhající akci bývalá první dáma a zakladatelka Nadace VIZE 97, paní Dagmar Havlová. Spolu s ní se na význam těchto událostí rozhodly u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce upozornit i společnosti České dukáty a Česká mincovna, které k jubileu připravily limitované edice pamětních medailí.

Současně se zahájením výstav bude také pokřtěna fotografická kniha Alana Pajera, který byl po dvě dekády fotografem Václava Havla. Dvousetstránková publikace „Srdce nad Prahou“ je plná fotografií a vzpomínek, přibližuje život muže, jenž byl klíčovou postavou boje proti totalitní vládě komunistické strany i znovu nabité demokracie. Každý výtisk fotoknihy, která vychází v limitované edici, bude obsahovat i pamětní výroční medaili Sametová revoluce z dílny České mincovny.  

Návštěvníci Pražské křižovatky si mohou prohlédnout knihu, medaile a především tři soubory fotografií zachycující nejen tvář prvního postkomunistického prezidenta, ale i mnoha dalších, kteří k československému „SAMETU“ neodmyslitelně patří. Petr Pithart, český politik, historik, spisovatel a signatář Charty 77 k nim dodává: „Jedny svobodně obdivovat, jinými svobodně pohrdat. Ty, které navrhuje fotograf Pajer obdivovat, vystavuje k obdivu dnes Havlova „Křižovatka“. Bez nich by 17. listopad 1989 nebyl úplně srozumitelný. Ale ani oni by nejspíše nebyli těmi, kterými se dokázali stát.“

KUSMI TEA 28denní čajový rituál na posílení imunity

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

Anketa
POČASÍ
BLOG: PARAEVROPSKÁ CESTA

Můj projekt PARAEVROPSKÁ CESTA:

21.3.2019 jsem odstartovala svůj cestovatelský projekt výletem do Vídně. Chtěla jsem navštívit všechna hlavní města zemí, která leží v Evropě, ale netušila jsem, že zakrátko bude pozastaven. Projekt jsem změnila s ohledem na zněny, které přinesla pandemie a do projektu zařadím všechny své cesty po světě, i ty do Brna. Na poslední výpravu jsem se vydala s mojí Zuz letos červenci. Bergamo, Milano a italský venkov. Bohužel 3. den večer naše cesta skončila… Zuza si zlomila nohu.

Kdo jsem?

Jsem novinářka, sociálně-právní poradce, lektorka, psychoterapeutka, máma, kamarádka, ale nikdy jsem nebyla cestovatelka. Cestování vždy bylo bohužel na samém okraji mého žebříčku aktivit, bylo prostě zbytné. Přišel čas to změnit! Cestuji podle finančních možností, ale zážitky se koupit nedají, ty fakt musíte zažít a nepotřebujete nijak velký rozpočet, podstatné je si to užít!

Lenka Žáčková

21.3. 2019 jsem se vydala do Vídně.

 

Facebook

Návštěvnost
TOPlist
JDI nahoru