Marlene Dietrichová, čtyři dny které změnily její život

Agnieszka Holland se ve svém novém filmu BERLINWEH – Touha po domově obrací k životu a odkazu ikonické Marlene Dietrichové. Snímek vzniká podle scénáře Inga Raspera jako mezinárodní koprodukce společností X Filme Creative Pool, Marlene Film Production producentky Šárky Cimbalové a britsko‑irského producenta Mikea Downeyho.

Projekt navazuje na úspěšnou spolupráci Agnieszky Holland a Šárky Cimbalové na filmech Šarlatán, Hranice a nejnovějším snímku Franz. Nový film tak představuje další výraznou mezinárodní koprodukci s českou stopou, tentokrát věnovanou ženě, která celý život balancovala mezi vzdorem vůči své vlasti a hlubokou touhou po návratu. Příběh sleduje Marlene Dietrichovou během čtyř zásadních dnů napříč čtyřmi dekádami, zasazených do proměňujících se kulturních i politických kontextů. Děj se odehrává v Paříži roku 1937, v Bergen‑Belsenu v roce 1945, v Tel Avivu roku 1960 a opět v Paříži v roce 1983.

„Pokaždé, když si říkám, že už nebudu točit filmy o skutečných, slavných lidech, se z minulosti vynoří někdo, kdo mi položí ty nejdůležitější a nejaktuálnější otázky a v jehož rozhodnutích mohu najít své vlastní volby a úzkosti,“ říká režisérka Agnieszka Holland.

„Marlene Dietrichová byla spleť protikladů: hvězda glamouru, přesto vynikající herečka, zpěvačka a vojačka, egocentristka a věrná, velkorysá přítelkyně a milenka, bojovnice za lidská práva, plná strachu a nejistot, Němka, která se v očích mnoha svých krajanů stala zrádkyní. Nevyprávíme její život v souvislém lineárním vyprávění. Hledáme ty zlomové okamžiky, ve kterých se odráží to nejdůležitější a nejuniverzálnější – to, co dnes v jejím osudu nejsilněji rezonuje. Osud ženy, umělkyně, občanky a lidské bytosti. Jsem velmi ráda za příležitost pokračovat ve spolupráci s přáteli, se kterými jsem spoluvytvářela Franze. Bylo to vzrušující dobrodružství a já se těším na další,“ dodává jedna z nejvýznamnějších a nejrespektovanějších evropských filmařek současnosti. Ve své tvorbě dlouhodobě propojuje silné osobní příběhy s reflexí historie, morálních dilemat a stavu demokratických společností. Její filmy vynikají mimořádnou citlivostí k lidským osudům i schopností otevírat aktuální společenská témata.

Producenti Šárka Cimbalová a Mike Downey k projektu dodávají: „Po úspěchu naší spolupráce na filmech Šarlatán, HRANICE a Franz je myšlenka opětovné spolupráce s Agnieszkou vlastně neodolatelná. BERLINWEH – Touha po domově spojuje řadu témat, která otevírají bohatý prostor pro zkoumání jedné z nejfascinujících osobností 20. století. Scénář nabízí pronikavý pohled na její nekompromisní nezávislost, oddanost antifašismu a zároveň ukazuje její ochotu riskovat vše pro vlastní přesvědčení a překračovat zažité genderové normy.“

BERLINWEH – Touha po domově přináší portrét ženy s neochvějným přesvědčením, která do světa vyžadujícího konformitu a kompromisy vnáší odvahu, eleganci a intenzitu. Film odhaluje nejen veřejnou ikonu, ale i vnitřní konflikty umělkyně rozkročené mezi exilem, vinou, osobní integritou a představou domova.

Na filmu BERLINWEH – Touha po domově se vedle společnosti X Filme Creative Pool podílí také česká producentka Šárka Cimbalová ze společnosti Marlene Film Production. Dalšími producenty jsou Mike Downey, Jean-Christophe Simon a jejich partneři. Mezinárodní prodej filmu zajišťuje společnost Films Boutique.

Sluneční řada SOLARA

BIO SCULPTURE - Kiwi Scrub

Novinky z audioteky

Mladý ječmen

Anketa

Jakou hudbu posloucháte nejraději?

Klasická hudba
218 x [8%]
Jazz / Blues
208 x [8%]
Rock
393 x [15%]
Pop
370 x [14%]
Elektronická hudba
203 x [8%]
Metal
194 x [7%]
Hip hop / Rap
318 x [12%]
R&B & Soul
176 x [7%]
Folk & Country
194 x [7%]
Regionální a světová hudba
364 x [14%]

Celkem hlasovalo : 2638

POČASÍ

Počasí Praha - Slunečno.czPočasí Brno - Slunečno.cz
Počasí Plzeň - Slunečno.cz

BLOG/ČEK

„Zdá se mi být až poněkud absurdní, že naším největším nepřítelem může být naše vlastní ego. Je to totiž racionální složka, která je podřízena především našemu svědomí a sociálním vazbám. Výsledkem tohoto hierarchického systému je naše chování. Ať chceme nebo ne, je to prostě tak. Zdravé ego je u člověka vždy rozpoznatelné, protože takový člověk se opírá o své emoce, aby porozuměl především sám sobě a prostředí, ve kterém žije a pracuje.“

Lenka Žáčková

Facebook

JDI nahoru