Domů Knihy

Michal Petrov: Jeans Story / Retro Blue

Džíny od nepaměti hýbou světem! Francouzský filozof Régis Debray kdysi řekl: „Džíny a rokenrol jsou mocnější než Rudá armáda.“ Zatímco, co z Československa armáda s rudou hvězdou odtáhla, džíny zůstaly. Při jejich invazi nebyly vidět hlavně pušek, nýbrž pačesaté hlavy prvních odvážlivců. Žádné zákazy téhle vlně nedokázaly učinit přítrž, žádná překážka nebyla dost vysoká, aby ji modré nohavice nepřekročily. Ani v Československu ani jinde ve východním bloku, jak dokazuje Michal Petrov ve své poslední knize. I přes společné jmenovatele psaly džíny svou indigovou barvou v každé zemi socialistické Evropy jiný příběh. Ačkoliv tenhle evergreen módy dnes vnímáme absolutně samozřejmě, ztělesňoval pro drtivou většinu mladých kdysi sen, který často zůstal nenaplněný celé roky. Co byli ochotni pro něj podstoupit a riskovat? Jaké byly cesty pašeráků, překupníků a veksláků? Kde se vůbec celá ta modrá posedlost zrodila?

A proč musí nést kniha „Jeans Story / Retro Blue“ anglický název? Dočtete se to právě v ní.

  • Džíny z Tuzexu nebo od Vietnamce na vysokoškolské koleji? Původ „těch prvních“ džínů se mohl lišit, nadšení ale vždycky neznalo mezí. Připomeňte si ho s knihou „Jeans Story / Retro Blue“.
  • Jak se obyčejné látkové džíny dokázaly probít železnou oponou – dokonce i do Sovětského svazu? Odpověď na tuhle otázku dá kniha „Jeans Story / Retro Blue“.
  • Zakazovali vám ve škole džíny – a stejně to bylo to první, na co jste si chtěli vydělat během studentské brigády? Pak jste asi opravdu zažili socialistickou pubertu. Zavzpomínejte s knihou „Jeans Story / Retro Blue“.
  • Zadek Bruce Springsteena nebo Madonny by určitě nebyl tak pěkný, kdyby nebylo džínů. Chcete je vidět? Zalistujte v knize „Jeans Story / Retro Blue“.

Michal Petrov (*1965) navazuje novou publikací Jeans Story / Retro Blue netradičním způsobem na své předchozí tři tituly Retro ČS. Oproti nim se zaměřuje na džíny jako jediné téma, ale akční rádius rozšiřuje daleko za hranice bývalého Československa, do ostatních satelitů Moskvy, Jugoslávie, Itálie i za oceán. Odborník na dějiny konzumu si splnil sen o prvních džínách ve svých čtrnácti letech a touto knihou realizuje další: popsat globální oděvní fenomén v kontextu režimů, pro něž byl denim symbolem ideologické diverze a dekadence západního světa.

LUISA SPAGNOLI

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

Anketa
BLOG: PARAEVROPSKÁ CESTA

Můj projekt PARAEVROPSKÁ CESTA:

21.3.2019 jsem odstartovala svůj cestovatelský projekt výletem do Vídně. Chtěla jsem navštívit všechna hlavní města zemí, která leží v Evropě, ale netušila jsem, že zakrátko bude pozastaven. Projekt jsem změnila s ohledem na zněny, které přinesla pandemie a do projektu zařadím všechny své cesty po světě, i ty do Brna. Na poslední výpravu jsem se vydala s mojí Zuz letos červenci. Bergamo, Milano a italský venkov. Bohužel 3. den večer naše cesta skončila… Zuza si zlomila nohu.

Kdo jsem?

Jsem novinářka, sociálně-právní poradce, lektorka, psychoterapeutka, máma, kamarádka, ale nikdy jsem nebyla cestovatelka. Cestování vždy bylo bohužel na samém okraji mého žebříčku aktivit, bylo prostě zbytné. Přišel čas to změnit! Cestuji podle finančních možností, ale zážitky se koupit nedají, ty fakt musíte zažít a nepotřebujete nijak velký rozpočet, podstatné je si to užít!

Lenka Žáčková

21.3. 2019 jsem se vydala do Vídně.

 

PALEC NAHORU PRO VŠECHNY ODPOVĚDNÉ!

Facebook

POČASÍ
Návštěvnost
TOPlist
JDI nahoru