Přírodní dar jménem MERINO

To nejlepší hledejme v přírodě, vymyslela to nejlepší za nás! V zimě hřeje, v horku chladí, navíc pohlcuje vlhkost, je „samočistící“, prodyšný, a ještě zabraňuje množení bakterií. Ano, není to unikátní hi-tech materiál, ale přírodní supervlákno merino. Kolébkou ovcí plemene merino se stal Pyrenejský poloostrov. Zde byly ovce šlechtěny od vrcholného středověku, ale také přísně střeženy, aby neopustily Španělska, a to až do 18. století.

Dnes patří k největším vývozcům merino vlny Jižní Afrika, Argentina, Nový Zéland a především Austrálie. Až stokilová domácí zvířata jsou celá porostlá jemnou vlnou tak, že jim vylézá jen čenich. Když je chovatelé jednou ročně ostříhají, z každé ovce mohou získat až deset kilogramů vlny – přibližně polovinu z toho tvoří čisté vlákno. Jen v Austrálii je každoročně vyprodukováno okolo 345 milionů kilogramů, čímž se země protinožců stala vlnařskou velmocí a jedničkou na trhu.

Jak vypadá merino vlákno?

Australský kontinent je krásný, ovšem pokud jde o podnebí, dokáže být i poněkud drsný: teploty mohou dosahovat více než pětatřiceti stupňů nebo naopak spadnout až pod minus dvacet. Vlna však pomáhá ovcím se aklimatizovat i v extrémních podmínkách, a když si jejich „oděv“ propůjčíme, získáme stejné výhody – v zimě nás bude hřát a v létě chladit. „Jev zvaný odborně tepelná sorpce způsobuje, že v zimě tílko z Merina teplo nepustí, a v létě naopak „ventiluje“. Vlněné vlákno je přirozeně prodyšné. Na rozdíl od syntetiky aktivně reaguje na změny tělesné teploty,” přibližuje vlastnosti materiálu Žaneta Fidrantová, ze společnosti Norská móda.

Vlákna merino vlny jsou natolik tenká, že se jejich tloušťka měří v mikrometrech – ta nejjemnější mohou mít až třetinu průměru lidského vlasu. Pokud bychom je položili na sklíčko mikroskopu a podívali se na strukturu, viděli bychom kadeřavé vlákno. Tento tvar i složení s sebou přináší spoustu výhod.  „Speciální šupinkovitý povrch vlněného vlákna zamezuje množení bakterií. To ze syntetického materiálu je hladké, proto se po něm bakterie lépe pohybují a množí. Vlněný nátělník nebo tričko tak rozhodně nemusíte po každém použití prát, a nejen kvůli tomu, že nepáchne,” dodává Žaneta Fidrantová.

10 skvělých vlastností merino vlny, které vás nadchnou!

  1. Je jemnější než kašmír! Mohou za to extra tenká vlákna, díky kterým oděv neškrábe a „nekouše“ a je velmi příjemný na nošení – i pro citlivou dětskou pokožku.
  2. Je antialergenní! Nepohlcuje prach a zabraňuje růstu bakterií.
  3. Chrání proti škodlivému UV záření! Oproti tomu neupravená bavlna, nylon, akryl a hedvábí absorbují UV záření velmi špatně.
  4. Je ohnivzdorná! Tuto vlastnost získala díky obsažené vodě (až 14 % vodíku) a proteinu.
  5. Nezapáchá! Ani když se zpotíte, nemnoží se v ní bakterie způsobující nevábnou „vůni“.
  6. Je antistatická! Už žádné naježené vlasy jako v syntetickém svetru!
  7. Absorbuje vlhkost o hmotnosti až 30 % svého suchého stavu. Pro srovnání: umělá vlákna za stejných podmínek pohltí jen 5 %.
  8. Skvěle se udržuje! Vlákna mají ochrannou vrstvu mikromazu, která zabraňuje vstřebávání nečistot a skvrn do vlákna. Označuje se také jako „samočistící efekt“.
  9. Nemačká se! Protože se vnitřní struktura podobá pružině, má velmi dobrou schopnost roztažnosti – na rozdíl od umělých tkanin jako je nylon či polyester.
  10. Je prodyšná! Každé vlákno „dýchá“ – u syntetických materiálů prodyšnost záleží na hustotě pletení. Hustě pletené umělé tkaniny se pak podobají nepropustnému igelitu – zatímco merino vlna zůstává prodyšná za všech okolností.
Na vlně audioknih

BLOG/ČEK

Svět je opravdu uspěchaný a my chceme, vlastně musíme, to tempo stíhat a bohužel často zapomínáme na to, že nejsme nastavení na každodenní maximální výkon. Krůček od zhroucení či vyhoření je občas většina z nás, ale stačí málo, občas se zastavit a uvědomit si, že to není luxus, ale nezbytnost!

Nastavte si povinně takové dny v každém měsíci! Věřte, že budete spokojenější, šťastnější a vlastně i výkonnější.

Lenka Žáčková

Anketa

Společnost Poháry Bauer, největší prodejce a výrobce sportovních pohárů ve střední Evropě, sestavila žebříček nejoblíbenějších sportů sporty ve světě. Jaký máte nejraději vy?

Fotbal
46 x [11%]
Kriket
36 x [9%]
Lední hokej
42 x [10%]
Tenis
34 x [8%]
Volejbal
44 x [11%]
Stolní tenis
39 x [10%]
Baseball
40 x [10%]
Golf
43 x [11%]
Americký fotbal
47 x [12%]
Basketball
35 x [9%]

Celkem hlasovalo : 406

Celoroční oslavy 120 let značky Harley-Davidson

VEVA PLUS - ŠKOLITEL

Nezapomínáte na školení BOZP a požární ochrany??? 

Víte, že většina z nás má povinnost absolvovat toto školení pravidelně?

Vyvarujte se případným problémům a pokutám!

Rozklikněte a hned budete vědět jak na to!

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru